Iga Świątek zwolniła Piotra Sierzputowskiego: zmiana trenera to zawsze ryzykowna decyzja

PolskieRadio24.pl
Aneta Hołówek 04.12.2021

- Zmiana trenera to zawsze ryzykowna decyzja, tym bardziej jak szkoleniowiec ma wiedzę, zna Cię i ma szerokie spojrzenie nie tylko na tenis (...) W ubiegłym roku Sierzputowski otrzymał tytuł najlepszego trenera na świecie, a teraz kończy współpracę z tenisistką, którą kształtował - mówi Cezary Gurjew, dziennikarz radiowej Jedynki. Iga Świątek w sobotę poinformowała, że jej współpraca z dotyczasowym trenerem dobiegła końca. 

Iga Świątek współpracowała z Sierzputowskim od 5 lat. Pod jego opieką sięgnęła m.in. po zwycięstwo w wielkoszlemowym French Open w 2020 roku.

Zmiany w sztabie szkoleniowym Igi Świątek są zaskakujące, tym bardziej, że jeszcze we wtorek trener Piotr Sierzputowski mówił, że 26 lub 27 grudnia wraz z zawodniczką rusza do Australii.

- Trzeba będzie uszanować decyzję Igi Świątek, bo takie zmiany, zwłaszcza w kobiecym tenisie są częste - mówi Cezary Gurjew, dziennikarz radiowej Jedynki. 

- Zwykle po wielkim triumfie młode tenisistki gubią się i tracą swoje największe atuty. Z Igą Światek było inaczej. Jako jedyna z czołówki światowej docierała co najmniej do 4. rundy w każdym z wielkoszlemowych turniejów, w wielkim stylu wygrała turniej w Adelajdzie i w Rzymie, a na koniec sezonu zagrała w turnieju mistrzyń - wymienia Gurjew i dodaje. 

- Zmiana trenera to zawsze ryzykowna decyzja, tym bardziej jak szkoleniowiec ma wiedzę, zna Cię i ma szerokie spojrzenie nie tylko na tenis. Piotr Sierzputowski potrafił właściwie z Igą postępować, tak samo jak świetnie współpracował z mediami, zwłaszcza po porażkach, a to najbardziej pokazuje klasę człowieka - podkreśla komentator. 

Cezary Gurjew podkreśla, ze w ubiegłym roku Sierzputowski otrzymał tytuł najlepszego trenera na świecie, a teraz kończy współpracę z tenisistką, którą kształtował.

- Dzisiaj jest zaskoczony całą sytuacją. Mam jednak wrażenie, ze Iga jeszcze poprosi Piotra o radę, albo o współpracę, bo nie tylko w tenisie są rozstania i powroty, zwłaszcza jak wspólnie przeszło się tak wiele - kończy Gurjew.

Iga Świątek zdecydowała się na zmiany i wyjaśniła swoją decyzję w następujący sposób. 

Ta zmiana nie jest łatwa i decyzja też nie była. Jako tenisiści spotykamy na swojej drodze osoby, które wnoszą dużą wartość do naszej pracy, a często też do życia, bo w tourze spędzamy razem prawie cały rok. Dojrzałam do tego, że w życiu zawodowym potrzebujemy czasem takich zmian, aby spotkać kolejne osoby, z którymi zbudujemy współpracę na następne etapy naszego rozwoju - przyznała Świątek.

Posłuchaj
01:40 Gurjew Światek rozstanie z trenerem Sierzputowski.mp3 Cezary Gurjew, dziennikarz radiowej Jedynki komentuje zaskakującą decyzję Igi Świątek o rozstaniu z trenerem Piotrem Sierzputowskim (PR1)

 

Najlepsza polska tenisistka nie podała jednak nazwiska następcy Sierzputowskiego. Według Adama Romera z TenisKlub dotychczasowego szkoleniowca  ma zastąpić Tomasz Wiktorowski.

"Nieoficjalnie (ale potwierdzone w dobrym miejscu) Iga Świątek od poniedziałku zaczyna treningi pod okiem trenera tymczasowego Tomasza Wiktorowskiego" - czytamy w mediach społecznościowych redaktora naczelnego "TenisKlubu".

Tomasz Wiktorowski to były trener Agnieszki Radwańskiej, którą prowadził do zwycięstw w piętnastu turniejach rangi WTA. Był także trenerem kadry olimpijskiej podczas IO w Londynie (2012) i Rio de Janeiro (2016). Ostatnio trenował m.in. Olgę Danilović - 20-letnią Serbkę, która obecnie sklasyfikowana jest na 135. miejscu rankingu WTA. Zajmował się także komentowaniem meczów tenisowych w telewizji. Widzowie mogli go oglądać m.in. podczas turnieju French Open, wygranego przez Igę Świątek.

Czytaj także: 

red

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!