Tomasz Zieliński z medalem olimpijskim za Londyn. Przed Rio sam "wpadł"

PAP
Jan Kosewski 21.12.2021

Sztangista Tomasz Zieliński otrzymał we wtorek w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego brązowy medal w wadze 94 kg Igrzysk XXX Olimpiady w Londynie w 2012 roku. W rywalizacji uplasował się na dopiero na dziewiątej pozycji, jednak sześciu zawodników znajdujących się przed nim zdyskwalifikowano.

Krążek założyła mu na szyję członkini Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Maja Włoszczowska.

Komitet Wykonawczy MKOl, w oparciu o informacje uzyskane od Komisji Dyscyplinarnej tej organizacji, podjął decyzję o relokacji medali igrzysk olimpijskich w Londynie 2012. Polak podczas zawodów w stolicy W. Brytanii, w kat. do 94 kg zajął 9. miejsce, wygrywając rywalizację w grupie B. Po dyskwalifikacji innych zawodników przyznano mu trzecie miejsce.

Zdyskwalifikowano Kazacha Ilję Iljina (złoty medalista), Rosjanina Aleksandra Iwanowa (srebrny medal), Mołdawianina Anatoli Ciricu (brązowy medal), Rosjanina Andrieja Demianowa (4. miejsce), Azera Intiqama Zairowa (6. miejsce) i Almasa Uteszowa z Kazachstanu (7. miejsce) - u wszystkich wykryto zakazany turinabol.

Pierwotnie planowano utrzymać powyższe lokaty jako "puste", ostatecznie zadecydowano jednak o przyznaniu medali kolejnym zawodnikom w klasyfikacji.

Co ciekawe, Zieliński został zdyskwalifikowany w 2016 roku przed igrzyskami w Rio. W organizmie polskiego sztangisty wykryto wtedy nandrolon.

Łączny dorobek polskich sportowców w 22 startach w letnich igrzyskach olimpijskich to 298 medali, w tym 72 złote, 89 srebrnych oraz 137 brązowych.

Relokacja medali nie jest automatyczna. Poszczególne decyzje MKOl podejmuje indywidualnie dla każdego przypadku. Jeżeli zdecyduje o ponownym przydziale medali, taka relokacja ma miejsce dopiero po wyczerpaniu wszystkich środków zaradczych nałożonych na sportowców lub zespoły ukarane oraz po zamknięciu wszystkich procedur.

Czytaj także:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!