Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Beata Krowicka 01.07.2013

Rusza program refundacji zapłodnienia in vitro

Od poniedziałku w 26 klinikach na terenie kraju można ubiegać się o wykonanie zabiegu zapłonienia in vitro refundowanego przez NFZ.
Wprowadzenie procedury in vitro budzi spory nawet w łonie rząduWprowadzenie procedury in vitro budzi spory nawet w łonie rząduGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Prof. Leszek Pawelczyk z Kliniki Niepłodności i Endokrynologii Rozrodu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu: dokumentacja o leczeniu może pochodzić z dowolnej jednostki służby zdrowia (IAR)
  • Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki: jasno podajemy przeciwwskazania (IAR)
Czytaj także

Do klinik wykonujących zabieg finansowany z budżetu mogą zgłaszać się pary, które mają udokumentowane roczne leczenie niepłodności.
Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki wyjaśnił, że do programu będą mogły przystąpić kobiety do 40. roku życia, także te, które już korzystały z zabiegu in vitro. Wykluczone będą panie, które miały problemy z donoszeniem wcześniejszych ciąż.
Kierownik Kliniki Niepłodności i Endokrynologii Rozrodu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu profesor Leszek Pawelczyk dodał, że do programu kwalifikuje lekarz na podstawie dokumentacji medycznej. Może ona pochodzić zarówno z państwowych, jak i prywatnych placówek.
Jeżeli pacjentka przejdzie proces kwalifikacji, to zostanie wpisana na listę oczekujących. Dane klinik i kobiet będą umieszczone w elektronicznym rejestrze. Będą tam gromadzone także wszystkie informacje związane z wykonywanymi zabiegami sztucznego zapłodnienia, ewentualnymi powikłaniami oraz dane o liczbie uzyskanych ciąż, ich przebiegu, urodzeniu dziecka i stanie jego zdrowia.
Na realizację rządowego programu refundacji in vitro do czerwca 2014 r. przeznaczono ponad 67 milionów złotych. W ciągu trzech lat z zabiegu będzie mogło skorzystać około 15 tysięcy par.

IAR, bk