Polskie Radio
Section05
ciąża

Kobieta skazana za zabójstwo noworodka, sześciokrotnie dźgnęła go nożem. Aborcyjni aktywiści mówią o "poronieniu"

21-latka z Salwadoru została skazana za zabójstwo. Salwadorski sąd uznał, że kobieta zamordowała dziecko po porodzie, podczas gdy jej obrońcy utrzymują, że poroniła. Kobieta ma spędzić w więzieniu 50 lat. Środowiska proaborcyjne na całym świecie chcą wykorzystać tę sprawę do liberalizowania prawa aborcyjnego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Salwador Ameryka Środkowa dzieci aborcja zabójstwo ciąża

Opozycja mówi o "rejestrze ciąż". Ministerstwo Zdrowia wskazuje manipulacje

Politycy opozycji m.in. Donald Tusk i Borys Budka, ale także posłowie Lewicy, ogłosili, że rząd planuje utworzenie "rejestru ciąż". Ministerstwo Zdrowa wyjaśnia, o co chodzi i wskazuje na manipulacje opozycji. - To nie żaden rejestr, to informacja dostępna wyłącznie dla lekarza, pielęgniarki, personelu medycznego. Nie dla urzędników - wyjaśnił w rozmowie z TVP Info rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka zdrowie Ministerstwo Zdrowia ciąża Donald Tusk Borys Budka Adam Niedzielski opozycja

Sprzeciwiają się wpisaniu aborcji do Karty praw podstawowych UE . Wielka mobilizacja pro-life przed unijną debatą

Sto organizacji pro-life z ponad 20 krajów Unii Europejskiej wzięło w weekend w Brukseli udział w konwencji "Europa wierna ludzkiej godności". Organizatorzy wydarzenia podkreślają, że tak licznie zebrani obrońcy życia są wyrazem mobilizacji ruchów pro-life w Europie.
Zobacz więcej na temat:  aborcja prawo społeczeństwo polityka Za życiem kobieta dziecko ciąża rodzina Europa POLSKA

"Rodzić można łatwiej". Jak przygotować się do przyjścia dziecka na świat?

Porodu nie da się nauczyć. Edukacja w tym kontekście służy przede wszystkim temu, by mieć świadomość przebiegu poszczególnych etapów i emocji im towarzyszących. Mimo przygotowania poród może przebiegać zupełnie inaczej – trzeba poddać się temu, co się dzieje i nie próbować walczyć z wydarzeniami. Szeroko pojęte kształcenie w tym zakresie może jednak zmniejszyć poziom lęku przed nieznanym.
Zobacz więcej na temat:  ciąża poród zdrowie dziecka radio dla rodziców radio dla dzieci

"Jesteśmy nauczycielkami macierzyństwa". Lucyna Mirzyńska o roli położnej w życiu kobiety

- Każda kobieta, niezależnie od wieku, niezależnie od swoje sytuacji powinna mieć wybraną położną rodzinną, znać ją i wiedzieć o jaką pomoc może ją prosić - mówiła w Polskim Radiu 24 Lucyna Mirzyńska, położna środowiskowo-rodzinna, autorka książki "Pierwsza pomoc w nauce macierzyństwa. Sprawdzone rady położnej rodzinnej".
Zobacz więcej na temat:  położna zdrowie macierzyństwo rodzice dziecko rodzina szpital ciąża Polskie Radio 24

"Fala zakażeń omikronem spowoduje wzrost zachorowań u dzieci". Prof. Szenborn o sytuacji epidemicznej w Polsce

W ocenie kierownika Katedry oraz Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych USK we Wrocławiu prof. Leszka Szenborna "fala zakażeń związana z omikronem spowoduje jeszcze większy wzrost zachorowań u dzieci niż w poprzednich falach". Tym samym lekarz wezwał do szczepień.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pandemia koronawirus COVID-19 omikron zdrowie społeczeństwo dzieci ciąża

Prezes Fundacji Małych Stópek: w Polsce daleko jest od wykonalności i przestrzegania prawa w kwestii obrony życia

- Dziś nie ma większego problemu z dokonaniem aborcji, są środki farmakologiczne i wyjazdy do ościennych krajów. To nie oznacza, że u nas takiego prawa chroniącego życie ma nie być. To wymiar normatywny, mówi nam co jest dobre, a co złe - ocenia ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji Małych Stópek, która niesie pomoc dzieciom, matkom i całym rodzinom.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aborcja Trybunał Konstytucyjny prawo społeczeństwo polityka Za życiem kobieta dziecko ciąża pomoc rodzina

Nie zaszczepiła się w ciąży, przeżyła dramatyczne chwile w szpitalu. Teraz ostrzega i apeluje

- Gdybym mogła cofnąć czas, to bym się zaszczepiła - powiedziała mediom pacjentka Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, która w ciąży przeszła COVID-19. Kobieta przedwcześnie urodziła dziewczynkę, również zakażoną koronawirusem. Obie wymagały podłączenia pod respirator.
Zobacz więcej na temat:  COVID-19 koronawirus Koronawirus w Polsce społeczeństwo zdrowie ciąża szczepienia POLSKA

Szczepienie na COVID-19 kobiet w ciąży. Ekspert wskazuje, w jakim terminie przyjąć preparat

- Zachęcamy, aby kobiety ciężarne szczepiły się przeciw COVID-19 po pierwszym trymestrze - powiedział prof. Mariusz Grzesiak z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. - Mieliśmy w naszej klinice pacjentki z ekstremalnie ciężkim przebiegiem COVID-19 - wszystkie nieszczepione - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo ciąża COVID-19 szczepienia - raport szczepionka

"Możliwe bardzo poważne konsekwencje dla dzieci i matek". Biolog molekularny o in vitro

– Zapłodnienie in vitro ma wiele ciemnych stron, o których nie mówią właściciele i personel klinik in vitro, gdyż procedura ta stanowi ich podstawowe źródło dochodu – mówi biolog molekularny i bioetyk dr n. med. Monika Zazula. Dodaje, że konsekwencje procedury mogą być bardzo poważne zarówno dla dzieci, jak i matek.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo zdrowie rodzina in vitro etyka biologia choroba dzieci ciąża dziecko kobieta POLSKA NAUKA

"Sprawa wymaga wyjaśnienia". Prezydent o śmierci ciężarnej kobiety w Pszczynie

- Dyskusja publiczna opiera się na ułamkach faktów, tymczasem są odpowiednie organy w Polsce, które powinny w tej sprawie przeprowadzić odpowiednie czynności procesowe - powiedział prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył, że w przypadku pacjentki z Pszczyny przerwanie ciąży było prawnie dopuszczalne.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo ciąża śmierć aborcja szpital prezydent Andrzej Duda