Polskie Radio
Section05
służba zdrowia

Koronawirus w Rosji. Gazeta oskarża władze o ogromne zaniżanie liczby zmarłych medyków

Władze Rosji ukrywają liczbę zgonów pracowników medycznych, którzy zakazili się koronawirusem - napisała "Nowaja Gazieta". Rosyjski dziennik niezależny podał, że od początku pandemii zachorowało na COVID-19 i zmarło 867 pracowników służby zdrowia. Gazeta zwróciła uwagę, że władze uznały tylko 40 takich przypadków.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa służba zdrowia Rosja koronawirus

Samolot z Nawalnym na pokładzie wystartował z Omska. Opozycjonista leci na leczenie do Niemiec

Aleksiej Nawalny został wypisany ze szpitala w Omsku. Karetka pogotowia odwiozła nieprzytomnego polityka na lotnisko. Jak poinformowała jego rzeczniczka Kira Jarmysz, samolot medyczny, na którego pokładzie znajduje się opozycjonista, wystartował już z lotniska w Omsku i jest w drodze do Niemiec.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Aleksiej Nawalny zdrowie choroba medycyna Niemcy służba zdrowia Omsk Berlin

Prof. Kik: dobrze, by następca Szumowskiego był wysoko notowany w partii

- Jeżeli następcą Łukasza Szumowskiego byłaby osoba o wiele wyżej notowana w kierownictwie partyjnym, na tyle ofensywna i wpływowa, że zdołałaby jednak zwiększyć wydatki, dotacje budżetowe na służbę zdrowia i jeszcze do tego miałaby talent do reorganizacji, to być może byłoby to korzystne - mówił w Polskim Radiu 24 politolog, prof. Kazimierz Kik z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Drozda Kazimierz Kik POLSKA polityka służba zdrowia Łukasz Szumowski Ministerstwo Zdrowia

Karczewski: powstrzymaliśmy komercjalizację służby zdrowia, którą planowała Platforma

- Mało się o tym mówi, ale niezwykle dużo zrobiliśmy w systemie opieki zdrowotnej. Powstrzymaliśmy komercjalizację, stworzyliśmy sieć szpitali, mamy ustawę o 6 proc. PKB, znacznie zwiększyliśmy finansowanie. Ale wiemy też, że jest jeszcze wiele do zrobienia - powiedział w Polskim Radiu 24 Stanisław Karczewski, senator PiS. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Stanisław Karczewski polityka Antoni Trzmiel służba zdrowia Platforma Obywatelska

Dr Sutkowski: mamy więcej zakażeń, ale robimy także więcej testów

- Wzrost zakażeń koronawirusem w Polsce należy analizować w szerszym kontekście. Bez wątpienia jest tak, że wynika on także z liczby testowanych osób, która się podwoiła – w porównaniu ze średnią sprzed miesiąca czy półtora miesiąca - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA koronawirus służba zdrowia Ryszard Gromadzki choroby zakaźne

"W ostatnich latach dokonaliśmy skoku cywilizacyjnego". Maria Ochman o cyfryzacji służby zdrowia

- W 2015 roku, kiedy nowy rząd objął władzę, ministerstwu zdrowia groziło, że utraci środki z Unii Europejskiej przeznaczone na cyfryzację. Tak byliśmy zapóźnieni. Dzisiaj dokonaliśmy ogromnego skoku cywilizacyjnego, jeśli chodzi o cyfryzację w służbie zdrowia - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo zdrowie NFZ narodowy fundusz zdrowia Koronawirus w Polsce cyfryzacja służba zdrowia medycyna Polskie Radio 24 Magdalena Złotnicka

TYLKO U NAS Przełomowa metoda leczenia białaczki w Polsce? Prezes AMB: przeznaczamy 100 mln złotych na jej wdrożenie

Agencja Badań Medycznych rozpoczyna realizację grantu wartego 100 mln złych na wprowadzenie do Polski terapii leczenia białaczek przy użyciu przeciwciał rekombinowanych CAR-T cells. - Technologia jest o tle przełomowa, że dotyczy bardzo specyficznej grupy ostrych białaczek, która ma szczególne znaczenie w populacji dziecięcej - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr n. med. Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA medycyna służba zdrowia badania rak

Magdalena Bendzisławska - pierwsza w Polsce kobieta chirurg

- Jej mąż czynnie działał w zawodzie, a ona zamiast zając się domem, poznawała ten trudny fach razem z nim. Szkoliła się pod jego okiem, a po śmierci męża odziedziczyła jego zakład - okazała się najlepszym czeladnikiem i mogła pracować samodzielnie - opowiadała w Polskim Radiu 24 Maryna Miklaszewska. Bohaterką audycji była Magdalena Bendzisławska.
Zobacz więcej na temat:  Maryna Miklaszewska medycyna służba zdrowia