Polskie Radio
Section05
służba zdrowia

Ministerstwo zdrowia. Wykształałcimy więcej lekarzy

Program bezpłatnych leków dla seniorów, stworzenie sieci szpitali, a także zwiększenie nakładów na służbę zdrowia to - zdaniem ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła - największe sukcesy dotychczasowych prac jego resortu. Jego wystąpienie komentowali w Polskim Radiu 24 ekspertka ds. ochrony zdrowia dr Dobrawa Biadun. Gościem był także Dariusz Wasilewski z Fundacji Republikańskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Konstanty Radziwiłł Ministerstwo Zdrowia rząd Beaty Szydło służba zdrowia

"Jedna z ważniejszych rzeczy, która zostanie po PiS na lata"

– W ciągu dwóch lat na pewno dokonało się wiele, natomiast jeśli chodzi o niedociągnięcia to myślę, że można byłoby mieć pewne uwagi do reformy ochrony zdrowia – mówił na antenie radiowej Trójki Jan Mosiński (Prawo i Sprawiedliwość). – Transfery socjalne, choćby 500 plus, to na pewno jest jakiś sukces – stwierdził Robert Kropiwnicki (Platforma Obywatelska). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Łukasz Karusta Beata Szydło służba zdrowia

"Pacjenci pokochali umawianie się na wizyty przez internet"

- Pacjenci czekają na rozwiązania z obszaru e-zdrowia i - jeśli tylko to możliwe - bardzo chętnie z nich korzystają. Zapisują się online na wizyty, odbierają wyniki badań, szukają świadczeniodawców, szukają deficytowych leków. Pacjenci są w internecie – powiedziała w Polskim Radiu 24 Ewa Borek (My Pacjenci). Odniosła się w ten sposób do raportu o oczekiwaniach wobec e-medycyny, którego prezentacja odbyła się w poniedziałek.
Zobacz więcej na temat:  lekarz NFZ medycyna służba zdrowia internet

Trwa konflikt wokół nakładów na służbę zdrowia

– Wycofanie zgody na klauzulę opt-out to jest kolejny krok eskalacji naszych działań – mówił w "Pulsie Trójki" Daniel Łuszczewski z Porozumienia Rezydentów OZZL. Podkreślił, że w sumie w proteście bierze udział około 60 procent rezydentów, czyli protestuje kilkanaście tysięcy osób. – Rezydentów jest 17 tysięcy ogólnie, więc 60 procent to mniej niż kilkanaście tysięcy – ripostował wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służba zdrowia protest Trójka Ministerstwo Zdrowia

Identyfikacja grup wysokiego ryzyka w nowotworach złośliwych

Nowotwory są plagą XXI wieku. Od dziesięcioleci naukowcy na całym świecie szukają sposobów na to, jak je pokonać. Z pomocą przychodzą polscy genetycy, których badania wykazały, że można ubiec chorobę nowotworową pod warunkiem wczesnego wykrycia mutacji odpowiednich genów. O badaniach genów mówił w audycji Na Zdrowie prof. Jan Lubiński, kierownik Zakładu Genetyki i Patomorfologii Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie służba zdrowia medycyna nowotwory

Służba zdrowia: Lekarze rezydenci zakończyli głodówkę

Strajkujący od 2 października lekarze rezydenci zrezygnowali z protestu głodowego, zapowiadając jednocześnie inne, ostrzejsze formy protestu, których kulminacji należy spodziewać się w styczniu i lutym przyszłego roku. O sprawie mówili w Polskim Radiu 24 lek. med. Michał Sutkowski z Warszawskich Lekarzy Rodzinnych i dr Stanisław Maksymowicz z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  lekarz służba zdrowia Ministerstwo Zdrowia Konstanty Radziwiłł

Ustawa o POZ przegłosowana. Kolejki mają być krótsze

Sejm uchwalił ustawę o podstawowej opiece zdrowotnej. Projekt przewiduje, że leczenie pacjenta ma koordynować lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. O ustawie, a także o obradach Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność, który miał wypracować stanowisko ws. protestu medyków, mówiła w audycji Północ Południe Maria Ochman z NSZZ Solidarność.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 służba zdrowia medycyna NFZ Solidarność