Polskie Radio
Section05
służba zdrowia

E-recepty. Trwają testy programów pilotażowych systemu

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej elektroniczną receptę. Dzięki nowemu rozwiązaniu leki będą przepisywane zdalnie, bez konieczności wizyty w przychodni. Ma to wpłynąć na skrócenie kolejek do lekarzy. Ze statystyk wynika, że co trzecia wizyta w placówkach medycznych kończy się tylko wypisaniem recepty. O e-receptach mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Gryglewicz, ekspert ds. zdrowia z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Zdrowia służba zdrowia zdrowie apteka farmacja

Na Zdrowie: Dobrodziejstwo badania żywej kropli krwi?

Na rynku usług medycznych pojawia się coraz więcej ofert, dzięki którym w prosty sposób mamy zdiagnozować wszystkie dręczące nas problemy zdrowotne. Jednym z nich ma być badanie żywej kropli krwi. O tym, czy jest to wiarygodna metoda, czy tylko sposób na wyszczuplenie naszych portfeli, rozmawialiśmy z gościem programu Na Zdrowie Maciejem Janiakiem, specjalistą laboratoryjnej diagnostyki medycznej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zdrowie służba zdrowia medycyna lekarz szpital

Kompromis ws. służby zdrowia. Co przekonało rezydentów?

– Wreszcie udało się przyjąć pewne wspólne założenia dotyczące tego, co trzeba zmieniać w ochronie zdrowia w najbliższych latach – mówił Tomasz Latos z PiS. – Nie jest możliwe, żeby ten postęp w budżecie państwa dokonał się w trzy tygodnie – stwierdziła Alicja Chybicka z PO.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Marcin Pośpiech Alicja Chybicka Tomasz Latos służba zdrowia Łukasz Szumowski Ministerstwo Zdrowia

Porozumienie rządu z rezydentami. "Krok w dobrym kierunku"

- Porozmawiajmy o tym, by porozumienie ministra zdrowia z lekarzami rezydentami było sukcesem pacjentów, byśmy w tym sporze nie zapominali, że dotyczy on ludzi, którzy są chorzy, którzy chcą się leczyć, którzy chcą krótszych kolejek – powiedział w Rozmowie Polskiego Radia 24 Paweł Bejda z PSL. O porozumieniu lekarzy z ministrem Szumowskim mówił także Mirosław Suchoń z Nowoczesnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Nowoczesna PSL Adrian Klarenbach służba zdrowia lekarz

"Są nowotwory, które sami możemy sobie wykryć"

Skuteczność leczenia onkologicznego w Polsce jest gorsza niż w większości krajów Unii Europejskiej. Tymczasem według najnowszych prognoz istnieje ryzyko, że stan ten będzie się pogarszał. Dlaczego mamy tak złe wskaźniki w dziedzinie walki z nowotworami? Gościem Polskiego Radia 24 był Szymon Chrostowski z Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.
Zobacz więcej na temat:  nowotwory służba zdrowia onkologia Najwyższa Izba Kontroli Unia Europejska

Jak sobie radzić z chorymi migdałkami?

Choroby migdałków dotykają większości z nas. Najczęściej pojawiają się u dzieci, choć zdarza się, że nękają też dorosłych. Wiele osób zwleka z podjęciem decyzji o usunięciu migdałków, bo obawiają się powikłań po zabiegu. Czy słusznie? Na to i inne pytania odpowiedzą nasi dzisiejsze goście. O chorobach migdałków mówili w audycji Na Zdrowie otolaryngolodzy i chirurdzy głowy i szyi - dr. n. med. Paweł Szwedowicz i dr. n. med. Norbert Górski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zdrowie pediatra służba zdrowia opieka nad dzieckiem

Spotkanie ministra zdrowia z lekarzami. Będą kolejne rozmowy

Po czwartkowych negocjacjach, które odbyły się w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”, szef resortu zdrowia powiedział, że są protokoły rozbieżności, ale wszystko idzie w dobrym kierunku. Zdaniem rezydentów, rozmowy były konstruktywne. W Polskim Radiu 24 komentarz Marii Libury, ekspertki z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Zdrowia służba zdrowia Łukasz Szumowski protest

Brakuje lekarzy. „Bez pieniędzy tego problemu się nie rozwiąże”

Rezydenci protestują m.in. przeciwko zbyt małej liczbie lekarzy. W Polsce jest obecnie 88 tysięcy medyków. Pojawiają się propozycje, by zaradzić niedoborom, zatrudniając cudzoziemców – w naszym przypadku chodzi przede wszystkim o lekarzy z Ukrainy. O sposobach na niedobory lekarzy mówił w audycji Społeczny Punkt Widzenia dr Krzysztof Żochowski, z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracodawców Szpitali Powiatowych i dyrektor szpitala w Garwolinie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 lekarz służba zdrowia Anna Grabowska obcokrajowcy