Polskie Radio

Przegląd Prasy Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 17:00
„UE jest potęgą jedynie ekonomiczną, nie liczącą się w świecie w żadnym innym wymiarze”.
Audio

Unia coraz bardziej krytyczna wobec separatyzmów - El Pais - Oderwanie Szkocji mogłoby osłabić rząd Davida Camerona, i przyczynić się do wyjścia Wielkiej Brytanii z UE a przypadek kataloński to potencjalny etap groźnej reakcji łańcuchowej.

17 maja Lizbona oficjalnie zakończy program oszczędnościowy realizowany pod okiem KE, EBC i MFW i podsumowuje okres obecności Trójki w Portugalii - Jornal de Negocios - Reforma kodeksu pracy powinna zostać zamknięta w ciągu niecałego miesiąca.

"U-Multirank" pierwszy ranking światowych uczelni wyższych stworzony na zamówienie KE - Publico - Przeanalizowano poziom 850 placówek z 70 krajów całego świata pod kątem 30 wskaźników. Blisko dwie trzecie to szkoły europejskie, portugalskie uczelnie nie wyróżniają się w zestawieniu.

UE jest potęgą jedynie ekonomiczną, nie liczącą się w świecie w żadnym innym wymiarze - Le Monde - A bez wspólnej polityki zagranicznej nie będzie potęgą na arenie międzynarodowej. Wydarzenia na Ukrainie udowodniły, że model normatywny UE jest atrakcyjny dla sąsiadów, ale nie dysponuje narzędziami pozwalającymi mu dominowa.

Dania wycofuje kontrowersyjną kreskówkę z Votemanem - The Independent - Spot zachęcający do głosowania w wyborach europejskich zdaniem Duńczyków zawierał zbyt drastyczne sceny przemocy i seksu. Kontrowersyjny materiał - na zlecenie duńskiego parlamentu - przygotowało bardzo poprawne Centrum Informacji o UE.

Zobacz więcej na temat: Dwójka Euranet Plus