Polskie Radio

Magazyn Europejski

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 13:30
Debata kandydatów na przewodniczącego KE, Kunstenfestivaldesarts w Brukseli, Fundusze unijne dla archiwów - wykorzystanie w Polsce, Przygotowania do ESK Wrocław 2016.
Audio

W ostatni czwartek za pośrednictwem europejskiej telewizji internetowej odbyła się specjalna debata z kandydatami na przewodniczacych KE. Można im  było zadawać pytania za pośrednictwem mediów społecznościowych. To pierwsze takie wydarzenie w historii europejskich wyborów. Kandydaci: Guy Verhofstadt, Ska Keller, Jean-Claude Juncker, Martin Schulz mówili o swojej wizji Europy i rozwiązaniach jakie proponują.

Od 2 maja w Brukseli trwa festiwal sztuk Kunstenfestivaldesarts. Dzięki środkom z budżetu kulturalnego Unii Europejskiej organizatorzy co roku zapraszają do udziału artystów z całego świata. O idei przedsięwzięcia mówi jego dyrektor artystyczny, Christophe Slagmuylder. Jednym z przedstawień tanecznych, które można oglądać w ramach festiwalu jest utwór Folk-s, o którym opowiada jego autor, choreograf Alessandro Sciarroni.

Celem unijnego programu inwestycyjnego „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego” jest ochrona, zachowanie i udostępnianie dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń a także rozwój zasobów cyfrowych w dziedzinie kultury, w tym digitalizacja  im. archiwaliów. O tym jak korzysta z tego Polska  mówi Ryszard Wojtkowski - zastępca dyrektora naczelnego Archiwów Państwowych.

Z ośmiorga kuratorów Europejskiej Stolicy Kultury, pracujących nad szczegółowym programem wydarzenia, które odbędzie się we Wrocławiu w 2016 roku, rozmawialiśmy dotąd z siedmiorgiem. Dziś czas na Michała Bieńka. Do niego należy opracowanie planu imprez związanych ze sztukami wizualnymi.  Rozmawia z nim Grzegorz Chojnowski.

Zobacz więcej na temat: Dwójka Euranet Plus
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak