Polskie Radio

Przegląd Prasy Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 17:00
Doświadczenie polityków startujących w wyborach do PE - wyniki raportu; Przewidywana frekwencja w wyborach do PE; Marnotrawienie żywności w krajach UE; Zachowanie kultury politycznej i umownej granicy poprawności przez polityków UE.
Audio

Kto po wyborach zasiądzie w PE? Portal „EUobserver”, powołując się na raport naukowców z holenderskiego uniwersytetu Leiden, zauważa , że najbardziej doświadczonych polityków wysyłają do Europarlamentu Belgia, Hiszpania i Francja. Natomiast np. Czechy, Dania i Holandia - albo mało doświadczonych polityków, albo celebrytów.

Jaka będzie frekwencja obywateli UE w wyborach do PE. Komentator dziennika „The Daily Telegraph” twierdzi, że triumfatorem wyborów europejskich w ten weekend będzie obojętność.  Europa idzie do urn bez entuzjazmu i oczekiwań, prawdopodobnie ogólna frekwencja nie przekroczy 40% z 400 mln uprawnionych do głosowania obywateli UE - czytamy w brytyjskim dzienniku.

UE chce znieść oznaczenie przydatności do spożycia - informuje „Le Monde”. Z opakowań niektórych produktów  może niedługo zniknąć oznakowanie „najlepiej spożyć przed..” (i data).  które powoduje marnotrawienie żywności. Kwestią tą zajęli się ministrowie rolnictwa 28-ki, dane KE potwierdzają, że konsumenci europejscy sugerując się datą ważności wyrzucają niepotrzebnie około 20% jedzenia - czytamy we francuskim dzienniku.

Konsekwencje  kontrowersyjnych wypowiedzi na forach ważnych instytucji UE. „El Pais” w jednym ze swych artykułów zauważa: „nie wszystkie komentarze, żarty czy opinie, które mogą być przyjęte w poszczególnych krajach, są do zaakceptowania w politycznym mikroklimacie brukselskim”.Hiszpański dziennik  przestrzega  przed przekraczaniem  umownej granicy poprawności.

Zobacz więcej na temat: Dwójka Euranet Plus
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak