Polskie Radio

Przegląd Prasy Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2014 17:00
Pierwsze sondaże po wyborach do PE w Holandii; Przed wyborami do PE - sondaże w prasie francuskiej; Migracja zarobkowa tematem niemieckiej kampanii wyborczej do PE; Wzrost imigracji z krajów UE w WB.
Audio

Holandia po wyborach do PE. Skrajnie prawicowa partia Geerta Wildersa, poniosła dotkliwą porażkę. Jak wynika z sondażu powyborczego - ta głosząca antyimigranckie i eurosceptyczne hasła partia mogła stracić nawet 5 pkt  procentowych w stosunku do 2009 roku, o czym donosi dziennik „Le Soir”.

Francuska prasa i sondaże przed wyborami do PE . Wyniki, które publikują zarówno „Le Figaro”, jak „Le Parisien” wskazują ,że liderem w walce o fotele w europarlamencie jest skrajna prawica (Front Narodowy). Jego liderka, Marine Le Pen uważa m.in., że Francja musi wyjść ze strefy  euro, odbudować granice i kontrole na nich, a zatem odejść od postanowień traktatu z Schengen.

Nadużywanie świadczeń socjalnych przez imigrantów tematem kampanii wyborczej do PE . Kanclerz Angela Merkel  na łamach dziennika „Passauer Neue Presse” powiedziała , że przybysze z innych krajów UE, szukający pracy w Niemczech lub bezrobotni  nie powinni mieć prawa do otrzymywania zasiłku „Hartz IV” - co odnotował hiszpański dziennik „El Mundo”.

W Wielkiej Brytanii wzrasta imigracja z krajów UE. Wg brytyjskiego urzędu statystycznego imigracja netto - zamiast spadać - wzrosła w 2013 r. o 35 tys. i wyniosła 212 tys. przyjezdnych. Udało się wprawdzie ograniczyć napływ imigrantów z Indii i Pakistanu, ale jednocześnie o 22% wzrosła imigracja z krajów Wspólnoty. Tego trendu David Cameron nie jest w stanie zatrzymać - twierdzi brytyjski dziennik „The Independent”.

Zobacz więcej na temat: Dwójka Euranet Plus
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak