Polskie Radio

Przegląd Prasy Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2014 17:00
Marzenia o niepodległości w Europie maja wspólny mianownik, Wolność jest passe na Węgrzech Orbana, Praga płaci za swoją nieufność wobec UE, Moscovici najbardziej kontrowersyjnym komisarzem w KE, Francja nie dotrzyma obietnic w sprawie deficytu, Szkoccy bogacze boją się podatków w nowym państwie.
Audio

Scenariusz wyjścia WB z UE - bardziej realny po ewentualnej secesji Szkocji. Jak czytamy w „The Economist” - bez Szkotów, przychylnie nastawionych do UE, a niechętnych rządzącym w WB konserwatystom, spadłoby znaczenie WB na arenie międzynarodowej.

Niektóre regiony w krajach UE, dążące do secesji, z nadzieja czekają na wynik  referendum niepodległościowego  w Szkocji. Sprawa dotyczy np. Katalonii  czy  włoskiej Padanii, w której hasła niepodległościowe głosi  Liga Północna. Szef tej partii deklaruje poparcie dla niepodległości Szkocji i Katalonii, ale tylko w kontekście zburzenia „dogmatu centralizmu UE”  - o czym  pisze francuski „Le Monde”.

Umowa stowarzyszeniowa UE z Ukrainą odłożona w czasie. Jej wejście w życie zostaje opóźnione pod wpływem Rosji  -  czytamy na belgijskim  portalu internetowym „EUobserver”. Z kolei  „European Voice” donosi, że sama Ukraina miała prosić o opóźnienie wejścia w życie umowy,  by uniknąć prawdziwej wojny gospodarczej między Ukrainą i Rosją. „La Libre Belgique” pisze o referendum w sprawie niepodległości Szkocji.

UE, Ukraina i Rosja uzgodniły, że wejście w życie umowy o wolnym handlu Unii z Ukrainą zostanie przesunięte na 31 grudnia 2015 r. – informuje hiszpański dziennik „La Vanguardia”.

Zobacz więcej na temat: Dwójka Euranet Plus
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak