Polskie Radio

Przegląd Prasy Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 17:00
„Bruksela wzywa kraje członkowskie UE do mobilizacji w walce z epidemią eboli”.
Audio
USA EBOLA RESEARCH
USA EBOLA RESEARCHFoto: PAP/EPA/ANNE RAYNER / VANDERBILT UNIVERSITY / HANDOUT

Wzrost popularności niemieckiej partii sceptycznej wobec UE. Sojusz dla Niemiec (AfD) w ostatnim czasie wszedł do trzech sejmików regionalnych na wschodzie kraju. Zdaniem kanclerz Angeli Merkel – cytowanej przez hiszpański dziennik „ La Razon” – „adekwatną odpowiedzią innych partii powinna być konfrontacja polityczna” i starania o odzyskanie elektoratu.

Bruksela wzywa kraje członkowskie UE do mobilizacji w walce z epidemią eboli. Jak donosi dziennik „La Libre Belgique” - dotychczas KE przewidziała na pomoc w zwalczaniu epidemii 150 mln euro, jednak unijna komisarz ds. pomocy humanitarnej Kristalina Georgieva zwróciła się do 28-ki o uzupełnienie tego pakietu dodatkowymi środkami.

Kraje UE -to dla wielu El Dorado. „ Le Parisien” pisze o tym, przypominając o 500 nielegalnych imigrantach, którzy zatonęli na Morzu Śródziemnym. Francuski dziennik zauważa, że z falą ludzi narażających życie dla europejskiego mirażu Europa sobie nie radzi i wciąż dochodzi do kolejnych tragedii. Artykuł w „ Le Monde” opisuje słynny francuski model socjalny – model państwa opiekuńczego - i porównuje, jak to zjawisko wygląda w skali europejskiej.

 

Wstępne wyniki niedzielnych wyborów w Szwecji, państwie członkowskim UE. Podaje je dziennik „Irish Times” i pisze o triumfie skrajnej prawicy w Szwecji. Wstępne wyniki wyborów wskazują na wygraną opozycyjnej lewicy, lecz ultraprawicowa partia Szwedzcy Demokraci (SD) będzie trzecią siłą w państwie, co może naruszyć tradycyjną równowagę sił między prawicą i lewicą w Riksdagu – zauważa irlandzki dziennik.

Zobacz więcej na temat: Dwójka Euranet Plus
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak