1/ Podczas pierwszego Światowego Szczytu Humanitarnego w Stambule Unia Europejska zobowiązała się do poprawy zapobiegania i gotowości, usprawnienia międzynarodowych reakcji oraz pomocy w znalezieniu sposobów wsparcia przeciążonego systemu pomocy humanitarnej. UE podjęła też dodatkowe zobowiązania indywidualne w odniesieniu do polityki, programów i funduszy, za które jest odpowiedzialna. Według statystyk ONZ, pomocy humanitarnej potrzebuje obecnie 130 milionów ludzi na świecie. Autor: Adrian Bąk. „Euranet Plus News Agency”.
2/ W Unii Europejskiej w latach 2013-2014 zarejestrowano prawie 16 tys. osób jako ofiary handlu ludźmi. Komisja Europejska przedstawiła pierwsze sprawozdanie dotyczące postępów w walce z tym procederem. Udało się osiągnąć pewien postęp, ale państwa UE muszą jeszcze zwiększyć wysiłki. Autor: Michał Strzałkowski. „Euranet Plus News Agency”.
3/ Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego zrealizowali projekt ECO2, polegający na badaniu dna Bałtyku dla przygotowania możliwości składowania nadmiaru dwutlenku węgla pod jego dnem. Projekt był finansowany przez Unie Europejską, która poszukuje sposobów magazynowania nadmiernych ilości gazu, wpływającego na ocieplenie klimatu. Autor: Dorota Truszczak.
4/ Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, nadciśnienie tętnicze jest trzecią przyczyną zgonów na świecie. Z kolei, świadomość nadciśnienia tętniczego, procent leczonych oraz procent osób z prawidłową kontrolą ciśnienia tętniczego jest niezadowalająco niski. W Polsce na nadciśnienie cierpi ponad 40 proc. mężczyzn i ponad 30 proc. kobiet. Nie dziwi więc opinia naukowców, lekarzy kardiologów, postulujących opracowanie ogólnopopulacyjnej strategii prewencji, wykrywania i leczenia nadciśnienia tętniczego w całej UE. Autor: Artur Wolski.
5/ Prof. Ewa Jędryka jest koordynatorką projektu EAgLE (European Action towards Leading Centre for Innovative Materials), który był realizowany przez Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk. Instytut otrzymał od UE prawie 5 mln euro na realizację tego projektu, co pozwoliło na stworzenie w ciągu ostatnich trzech lat centrum regionalnego rozwijającego innowacyjne metody i narzędzia inżynierii materiałowej. Centrum zajmuje się projektowaniem i tworzeniem nanomateriałów do zastosowań w urządzeniach opartych na nanotechnologii. Autor: Krzysztof Michalski.