Polskie Radio

Aktualności Europejskie

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 15:32
PE ws. pracowników delegowanych. Uchwała brytyjskiego rządu ws. Brexitu. Unijny program Erasmus ma 30 lat.
Audio
Aktualności Europejskie

- Niekorzystna dla Polski nowelizacja przepisów o delegowaniu pracowników trafiła pod obrady Parlamentu Europejskiego. Projekt Komisji Europejskiej przewiduje, że osoby wysyłane do pracy za granicę będą otrzymywały te same wynagrodzenia co lokalni pracownicy. Według polskich władz, te propozycje są niekorzystne dla polskich firm i spowodują, że delegowanie pracowników stanie się nieopłacalne.

- Brytyjski rząd przeprowadził pierwsze czytanie projektu ustawy dającej premier Theresie May zgodę na uruchomienie procedury wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Zaplanowana jest na ten temat debata w parlamencie. Rozpoczęcie procedury parlamentarnej to skutek decyzji brytyjskiego Sądu Najwyższego, który orzekł, że do rozpoczęcia formalnego procesu Brexitu niezbędna jest zgoda Izby Gmin i Izby Lordów.

- Według Komisji Europejskiej, liczba uczestników unijnego programu wymiany studenckiej Erasmus, który obchodzi w tym roku 30-lecie, stale wzrasta. W 2015 r. w programie wzięło udział 678 tys. osób. "Erasmus jest prawdopodobnie najbardziej znanym i najbardziej popularnym projektem integracji europejskiej" - powiedział komisarz UE ds. edukacji Tibor Navracsics.

Zobacz więcej na temat: Euranet Plus