Polskie Radio

Aktualności Europejskie

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 15:06
Raport na 10-lecie Polski w UE. Unia Europejska rozszerzyła sankcje wobec Rosji. UE żąda uwolnienia obserwatorów OBWE przez separatystów na Ukrainie. KE w sprawie pomocy publicznej dla polskiego LOT-u.
Audio

- Polacy dobrze i umiejętnie wykorzystali szansę, jaką dało im wstąpienie do Unii Europejskiej – to zdanie szefa polskiej dyplomacji. Radosław Sikorski wraz z premierem Donaldem Tuskiem zaprezentowali specjalny raport podsumowujący 10 lat członkostwa Polski we Wspólnocie. Wynika z niego, że Polska poza Unią Europejską byłaby uboższa, Polacy mieliby niższe zarobki, a bezrobocie osiągnęłoby wyższy poziom.

- Unia Europejska rozszerzyła „czarną listę” Rosjan, objętych sankcjami, czyli zakazem wjazdu do krajów Wspólnoty i zablokowaniem aktywów finansowych w Europie. Nie ma jednak zgody wszystkich państw UE na zastosowanie sankcji gospodarczych.

-  Obserwatorzy OBWE muszą być zwolnieni natychmiast, bez warunków wstępnych – to komentarz Komisji Europejskiej do oświadczenia separatystów ze Słowiańska. Postawili oni warunek: zwolnienie obserwatorów jeśli Unia Europejska wycofa się z sankcji nałożonych na separatystów. Stanowisko Wspólnoty jest niezmienne.

- Komisja Europejska jest zadowolona ze współpracy z Polską w sprawie LOT-u, ale jest za wcześnie na ostateczną decyzję w sprawie pomocy publicznej dla tego przewoźnika. Bruksela sprawdza, czy pomoc publiczna w wysokości 400 mln zł została udzielona zgodnie z unijnymi zasadami.

Zobacz więcej na temat: Euranet Plus