Polskie Radio

Aktualności Europejskie

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 15:05
Projekt rezolucji ws. Polski w PE.
Audio
Aktualności Europejskie

- Liberałowie w Parlamencie Europejskim przygotowali projekt rezolucji w sprawie Polski. Nie jest to dokument krytykujący władze w Warszawie, a podsumowujący niedawną debatę w Strasburgu. Europosłowie chcą, żeby dokument został poddany pod głosowanie na sesji plenarnej PE na początku lutego.

- Referendum w Wielkiej Brytanii jest możliwe za kilka miesięcy. Szef brytyjskiej dyplomacji Philip Hammond zapowiedział, że jeśli Londyn porozumie się z Unią Europejską w sprawie renegocjacji warunków, na jakich W. Brytania należy do UE, to plebiscyt w sprawie wyjścia tego kraju ze Wspólnoty może odbyć się już w czerwcu.

- Prawie 60 procent osób, które dotarły do Europy w grudniu 2015 roku to nie uchodźcy, ale imigranci ekonomiczni – ujawnił wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Na Stary Kontynent dotarli m.in. obywatele Maroka, Tunezji i Pakistanu, którym nie należy się międzynarodowa ochrona. Potrzebna jest umowa o readmisji UE z tymi krajami.

- 15 lutego Bośnia i Hercegowina oficjalnie wystąpi o członkostwo w Unii Europejskiej. Będzie to kamień milowy na drodze byłej republiki jugosłowiańskiej do integracji z UE. Jak twierdzą eksperci, kraj ten ma niewielkie szanse na członkostwo przed 2025 rokiem.

Zobacz więcej na temat: Euranet Plus