Polskie Radio

19. Piknik Naukowy pod hasłem „Światło”

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2015 12:50

Bioluminescencja, dyfrakcja i interferencja, pokazy hologramów, samodzielne budowanie spektroskopów i kalejdoskopów - 9 maja uczestnicy Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik zgłębiać będą tajemnice światła, które jest wiodącym tematem tegorocznej imprezy. Wstęp na Piknik jak zwykle wolny.

Piknikowicze prześledzą historię źródeł światła – od ręcznie krzesanego ognia po najnowocześniejsze świetlówki i diody LED. W ramach piknikowych pokazów zagrają na laserowej harfie, zbudują światłowód z galaretki, sprawdzą, czy barwy mają własną melodię, a także spowodują, że wielbłąd przejdzie przez ucho igielne. Tradycyjnie wezmą udział w wielu atrakcyjnych konkursach – m.in. wiedzy kryminalistycznej, którego zwycięzca zwiedzi Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji. Chętni spróbują swych sił w piknikowym teatrze cieni, sprawdzą, czy da się słuchać łokciem, a nawet przygotują się na apokalipsę zombie.

W specjalnej galerii pt. „Światłoprzestrzeń” uczestnicy Pikniku spojrzą na świat oczami pszczół i zabawią się w szpiega używającego do podsłuchu promieni lasera. Zobaczą także imponujące zbiory Muzeum Neonów, dzięki którym poznają nie tylko historię słynnych warszawskich reklam, ale także dowiedzą się, dlaczego neony świecą. A dla zafascynowanych światłymi umysłami nie lada atrakcją będzie wystawa korespondencji Alberta Einsteina i Marii Skłodowskiej-Curie – tym bardziej, że kopie części ich listów zostaną zaprezentowane publicznie po raz pierwszy.

W największej w Europie popularnonaukowej imprezie plenerowej weźmie udział ponad 150 instytucji z kraju i zagranicy. W specjalnych stanowiskach zaprezentowanych zostanie niemal 800 pokazów, które w widowiskowy sposób wytłumaczą zjawiska z zakresu optyki i wielu innych dziedzin nauki.

19. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik – 9 maja 2015 roku, godz. 11.00-20.00, Stadion Narodowy w Warszawie. Wstęp wolny.


Piknik Naukowy jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej, organizowaną wspólnie przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. Celem przedsięwzięcia jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych poprzez spektakularne eksperymenty i doświadczenia – zarówno proste, związane z archeologią czy fizyką niskich temperatur, jak i najnowsze dokonania współczesnych uczonych. Piknik Naukowy jest wydarzeniem unikatowym na skalę globalną, przyciąga wielu zagranicznych gości i stanowi wzór do naśladowania – swoje Pikniki organizują Ukraina, Gruzja, Chorwacja, Rosja i Litwa. Od 2013 r. Piknik Naukowy odbywa się na Stadionie Narodowym w Warszawie.