Polskie Radio

Maria Seweryn czyta w Trójce „Górę Tajget” Anny Dziewit-Meller

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2016 10:20
Maria Seweryn czyta w Trójce Górę Tajget Anny Dziewit-Meller

Program 3 Polskiego Radia od 15 lutego emitować będzie – od poniedziałku do piątku o godz. 20.50 – fragmenty „Góry Tajget”. Mocną, kontrowersyjną książkę Anny Dziewit-Meller przeczyta Maria Seweryn. Adaptacja radiowa powieści przeznaczona jest tylko dla dorosłych.

Współczesny Śląsk. Spokojną codzienność Sebastiana, ojca dwuletniej córeczki, uporczywie zakłóca lęk o bezpieczeństwo dziecka. Jako właściciel przyszpitalnej apteki nie zdaje sobie sprawy jak blisko jest piekła, które miało miejsce tuż obok w czasie drugiej wojny światowej. Dręczące go niepokoje, których nie sposób wyciszyć, potęguje piętno wydarzeń z nazistowskiej przeszłości szpitala, w którym po cichu uśmiercano dzieci w ramach akcji T4. Sebastian nie ma pojęcia, że obok siebie ma osoby z bagażem nieodwracalnych traum. – To historia o ludzkim strachu i krzywdzie bezbronnych. Tak prawdziwa, że długo nie da się jej zapomnieć – pisze autorka.

Anna Dziewit-Meller jest piękną, młodą, kreatywną kobietą, funkcjonującą w świecie mediów, Alicją w krainie czarów książek i napisała swoją, nie pierwszą już powieść – dojrzałą, świadomą możliwości języka, momentami liryczną, momentami operującą zgryźliwą ironią, inteligentną, momentami (może za bardzo) nie oszczędzającą czytelnika – mówi Barbara Marcinik, opiekunka artystyczna radiowej adaptacji „Góry Tajget”. – Te niełatwą lekturę powierzyliśmy Marii Seweryn. O muzykę poprosiliśmy Tomka Wachnowskiego, który doskonale odnalazł się już wcześniej w „śląskich” klimatach („Drach” Szczepana Twardocha) – dodaje dziennikarka Trójki.

Książka ukaże się 17 lutego nakładem Wydawnictwa Wielka Litera.

Emisja „Góry Tajget” Anny Dziewit-Meller na antenie Trójki od 15 lutego – codziennie od poniedziałku do czwartku o godz. 20.50.