Polskie Radio
Section05
Barbara Marcinik

"Historia szaleństwa" – Gdański Teatr Szekspirowski w TPK

W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim oraz na Uniwersytecie Gdańskim od 24 do 29 maja trwa cykl wydarzeń pod hasłem "Jerzy Limon – Inspiracje – Dialog – Polemika". W "Trójce pod Księżycem" spotkaliśmy się z naszymi gośćmi na kilka godzin przed rozpoczęciem dwudniowej konferencji poświęconej prof. Jerzemu Limonowi – pomysłodawcy i twórcy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Trójka Gdańsk William Szekspir TEATR Jerzy Limon Aleksandra Kaczkowska KULTURA

Wolność i szacunek. Reportaż "Własnymi ścieżkami" [POSŁUCHAJ]

Choć to historia doświadczeń związanych ze szkolną edukacją jednej rodziny, to jej wymowa ma charakter bardziej ogólny. Kluczowym słowem jest tu "system". Sylwia – bohaterka reportażu – podkreśla, że problemem w szkole, do której chodziła, nie były relacje z kolegami, ani też z nauczycielami, lecz właśnie system. W reportażu pojawi się słowo "lęk".
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Barbara Marcinik

Mistrzowie i uczniowie. Teatralna sztafeta pokoleń w "Trójce pod księżycem"

Odejście Jerzego Treli i Ignacego Gogolewskiego skłoniło nas do rozmowy z reprezentantami młodszego pokolenia o bieżącym życiu teatralnym, o ich rozumienie sztafety pokoleń, o roli mistrza/autorytetu w ich praktykach teatralnych. Gośćmi "Trójki pod księżycem" byli: Tomasz Domagała, krytyk teatralny oraz Beniamin Bukowski, wicedyrektor Teatru Starego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik Ignacy Gogolewski Jerzy Trela TEATR Teatr Polskiego Radia KULTURA

Dziewiąty ośmiotysięcznik – o Wandzie Rutkiewicz w "Trójce pod Księżycem"

Wanda Rutkiewicz zaginęła 13 maja 1992 roku podczas próby wejścia na Kanczendzongę – "świętą górę" w Himalajach. Za zmarłą została uznana dopiero cztery lata później. Rok 2022 jest między innymi Rokiem Wandy Rutkiewicz. Dzień 30. rocznicy zaginięcia himalaistki rozpoczęliśmy w "Trójce pod Księżycem".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wanda Rutkiewicz Himalaje wspinaczka Barbara Marcinik Aleksandra Kaczkowska

Od Biblii do newage'owej utopii w "Trójce pod Ksieżycem"

"Bóg i proch" – pod takim tytułem realizowany jest w Laboratorium CSW Zamku Ujazdowskim eksperymentalny cykl, nazwany przez jego twórców audio-teatrem. 6 maja zostanie zaprezentowana część druga. "Imagine" – to z kolei tytuł nowego spektaklu Krystiana Lupy, którego warszawska premiera odbędzie się w Teatrze Powszechnym 7 maja.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik Aleksandra Kaczkowska Tomasz Man Karolina Gorczyca Paweł Łysak John Lennon Leszek Możdżer KULTURA

"Po to by byli wolnymi od obcej przemocy" [POSŁUCHAJ]

Dramat historyczny Tomasza Lerskiego pod tytułem "Po to by byli wolnymi od obcej przemocy hańbiących nakazów" powstał na zamówienie Teatru Polskiego Radia w związku z 229. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Akcja słuchowiska nie dzieje się jednak ani w Warszawie, ani w Polsce. Autor umieścił ją w realiach dworów panujących Berlina, Petersburga i Wiednia.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik słuchowisko Henryk Talar Teatr Polskiego Radia Janusz Kukuła KULTURA

"Tryptyk rzymski" – na "Scenie teatralnej Trójki" w wieczór Wigilii Paschalnej

"Tryptyk rzymski" to jedyny tom poetycki Jana Pawła II. Opublikowany został w 2003 roku. Pierwsza książka poetycka podpisana przez Ojca Świętego wzbudziła duże zainteresowanie, między innymi wśród aktorów, reżyserów, muzyków. W wieczór Wigilii Paschalnej na "Scenie teatralnej Trójki" przedstawimy "Tryptyk rzymski" w formie słuchowiska, wyreżyserowanego przez Janusza Kukułę.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Jan Paweł II Janusz Kukuła Wielkanoc Karol Wojtyła Andrzej Mastalerz TEATR słuchowisko

Jest czas milczenia i czas mówienia. "Trójka pod Księżycem" na Wielki Piątek

Wielki Piątek na antenie Trójki rozpoczął się spotkaniem w "Trójce pod księżycem". – Trzy dni kończące Wielki Post są dla wierzących czasem milczenia, ciszy, niedosłownej jednak – powiedziała prowadząca audycję Barbara Marcinik i zaprosiła do wspólnego zagłębienia się w – często niedosłowną – ciszę.   
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Barbara Marcinik Aleksandra Kaczkowska Wielkanoc Eryk Lubos tradycja

"Zostawił dwie róże". Reportaż o Bronisławie Kwiatkowskim [POSŁUCHAJ]

Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych generał Bronisław Kwiatkowski był jedną z 96 ofiar katastrofy samolotu wojskowego Tu-154M w Smoleńsku. W reportażu "Zostawił dwie róże" poświęconym pamięci Bronisława Kwiatkowskiego opowiadają o nim jego żona oraz dwie córki. Autorka reportażu – Ewa Szkurłat z Radia Kraków – spotkała się z nimi dwa lata po tragicznej śmierci generała.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik katastrofa w Smoleńsku katastrofa smoleńska Ewa Szkurłat społeczeństwo Katyń zbrodnia katyńska

"Wspierajcie nas... wszystkim, tylko nie ciszą"

"Wspierajcie nas tak, jak możecie. Wszystkim, tylko nie ciszą" – powiedział Wołodymyr Zełenski podczas rozdania Nagród Grammy 4 kwietnia 2022 roku. Przesłanie wygłoszone przez prezydenta Ukrainy, odtworzone podczas gali muzycznej w Las Vegas, motywuje nas do działania. W jaki sposób można to zrobić? O tym w audycji "Trójka pod księżycem". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Komeda Barbara Marcinik TEATR KULTURA Wołodymyr Zełenski wojna na Ukrainie Grammy Awards muzyka filmowa Aleksandra Kaczkowska

Słuchowisko Słuchowisko "Wojna światów 2050" [POSŁUCHAJ]

Połączenie dokumentu z fikcją w radiowej odsłonie, czyli słuchowisko hybryda w Trójce. W ramach "Sceny teatralnej Trójki" zapraszamy do wysłuchania sztuki pt. "Wojna światów 2050" – wspólnego dzieła Małgorzaty Żerwe i amerykańskiego pisarza oraz reżysera Davida Zane'a Mairowitza. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Małgorzata Żerwe Barbara Marcinik Wojciech Dorosz słuchowisko KULTURA Orson Welles Andrzej Mastalerz Danuta Stenka Andrzej Brzoska David Zane Mairowitz

Nocno-urodzinowe rozmowy o radiowym teatrze

Niełatwo jest świętować w "czasie marnym". Trudno też nie cieszyć się, że udało się przeżyć 60 lat. Tradycja obchodzenia jubileuszy jest stara jak Stary Testament (słowo ma swoje źródło w języku hebrajskim). Chrześcijanie obchodzą jubileusze podobno od XIV wieku. To czas szczególny, w którym można mieć przebaczone winy, być zwolnionym z postu, mieć prawo do karnawałowych zachowań.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Trójka TEATR Teatr Polskiego Radia Teatrzyk Zielone Oko

"Walizka" – Międzynarodowy Dzień Teatru na STT

60. Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony jest z myślą o walczącej Ukrainie. Zbombardowanie Teatru Dramatycznego w Mariupolu skłoniło autorki polskiego Orędzia na Dzień Teatru do wystosowania apelu. Na placu Defilad w Warszawie, za ich sprawą, powstał napis "Dzieci" (Dieti). Taki sam, jak ten ułożony przed Teatrem Dramatycznym w Mariupolu, teatrem, który udzielił schronienia ludności miasta, skazanego przez wojsko rosyjskie na zagładę.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik