Polskie Radio

Amos Oz w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2016 12:34
Michał Nogaś rozmawia ze znakomitym izraelskim pisarzem
Amos Oz w swoim mieszkaniu w Tel Awiwie
Amos Oz w swoim mieszkaniu w Tel AwiwieFoto: Michał Nogaś/Polskie Radio

15 marca ukaże się – sygnowane Trójkowym Znakiem Jakości – wznowienie „Opowieści o miłości i mroku” Amosa Oza. Natomiast dwa tygodnie później pojawi się w naszych kinach ekranizacja tej niezwykłej powieści w reżyserii Natalie Portman. Z tej okazji Michał Nogaś wybrał się do Tel Awiwu, rodzinnego miasta pisarza. Zapis rozmowy dziennikarza Programu 3 z wybitnym izraelskim pisarzem będzie można usłyszeć w „Klubie Trójki” w czwartek 10 marca o godz. 20.05.

„Czułem, że jestem świadkiem rzeczy wielkich. (…) Byłem bardzo wrażliwym i upolitycznionym chłopcem. Zacząłem czytać gazety i słuchać wiadomości kiedy miałem sześć, siedem lat. Znałem nazwiska głów państw, korytarz w naszym mieszkaniu był obwieszony mapami, na których mogłem śledzić przebieg II wojny światowej – już jako czterolatek. Znałem najważniejsze bitwy, wiedziałem z grubsza, o co chodzi w tej wojnie…” – pisze Amos Oz w „Opowieści o miłości i mroku” – książce z wieloma wątkami autobiograficznymi, która jest jednym z jego największych osiągnięć literackich, powieścią czytaną i docenianą na całym świecie. – 76-letni dziś pisarz przyznaje, że jest zdziwiony odbiorem dzieła. Myślał, że wydrukuje je w zaledwie stu egzemplarzach i rozda znajomym w Jerozolimie i Tel Awiwie. Tymczasem książkę pokochali czytelnicy na całym świecie, doczekała się wydań w kilkudziesięciu językach. Zachwyciła też Natalie Portman, która ponad 5 lat życia poświęciła pracy nad ekranizacją dzieła Oza – opowiada Michał Nogaś, dziennikarz Programu 3 Polskiego Radia.

O tym, jak dziś patrzy na „Opowieść o miłości i mroku” oraz film powstały na jej podstawie, o życiu w kibucu (ważny wątek w powieści, mający także wiele wspólnego z tematem tegorocznego festiwalu Literacki Sopot, którego gościem honorowym będzie Izrael) i o swojej najnowszej, także znakomitej powieści „Judasz”, Amos Oz opowiedział Michałowi Nogasiowi w swoim mieszkaniu w Tel Awiwie. Rozmowę tę będzie można usłyszeć w czwartkowym wydaniu „Klubu Trójki”. – W audycji rozdamy także egzemplarze książki opatrzonej patronatem Trójki. Zapraszam serdecznie! – dodaje Michał Nogaś.

Więcej w „Klubie Trójki” w czwartek 10 marca o godz. 21.05.