Polskie Radio
Section05
Klub Trójki

Pakiet migracyjny. Na czym polegają założenia unijnego mechanizmu solidarności?

– Założenia tak zwanego unijnego mechanizmu solidarności nie rozwiązują problemu nielegalnej migracji w Europie, ale go wręcz potęgują – ocenił wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki. Dodał, że Polska wielokrotnie pokazywała swoją solidarność na arenie międzynarodowej, a teraz będzie mogła wnioskować o całkowite odstępstwo od obowiązkowej solidarności - czyli od relokacji migrantów, kontrybucji finansowej w wysokości 20 tysięcy euro za nieprzyjętego migranta czy wsparcia operacyjnego. 
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki Magdalena Drohomirecka Trójka

Jak rozpoznać depresję wśród dzieci i jak z nią walczyć? Inicjatywa "Usłyszeć Dzieci"

"Usłyszeć Dzieci" to inicjatywa pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy. Akcja stała się odpowiedzią na problem pogłębiającej się depresji wśród najmłodszych podczas pandemii COVID-19. Na czym polega depresja? Czym się objawia? Jak można pomóc młodym ludziom zmagającym się z zaburzeniami? 
Zobacz więcej na temat:  Radosław Nałęcz Klub Trójki Usłyszeć dzieci Usłyszeć dzieci - w Polskim Radiu Trójka depresja dzieci młodzież zaburzenia lękowe

Zadośćuczynienie dla ofiar nadużyć seksualnych w Kościele. Gdzie szukać wsparcia?

Kwestia zadośćuczynienia ofiarom molestowania seksualnego, które ucierpiały w wyniku działań osób duchownych, wywołuje polemiki. W "Klubie Trójki" rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób można do tych ludzi dotrzeć i na jakich zasadach prowadzić ich poszukiwania. Czy takie działania mogą obudzić zaleczone traumy sprzed lat? Jakie organy powinny prowadzić takie poszukiwania oraz na jakich zasadach powinny się one opierać?
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki pedofilia molestowanie seksualne Kościół Piotr Semka

Rozwój społeczeństwa obywatelskiego: organizacje pozarządowe i wolontariat

Tuż przed ogłoszeniem przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego konkursu "First to help" dla wolontariuszy pomagających uchodźcom z Ukrainy, w "Klubie Trójki" Arkadiusz Gołębiewski i jego goście rozmawiali o strategii powoływania, prowadzenia, ale i wspierania działań stowarzyszeń, fundacji budujących oddolnie społeczeństwo obywatelskie. 
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki wolontariat organizacje pozarządowe ngo Arkadiusz Gołębiewski Trójka

Festiwal powodował, że Jarocin stawał się miastem kolorowym, ciekawym, fajnym

Wszystko zaczęło się w 1970 roku od regionalnej imprezy muzycznej pod nazwą Wielkopolskie Rytmy Młodych. Dekadę później zmieniła się ona na Ogólnopolski Festiwal Młodej Generacji, a od 1983 roku istniała pod szyldem Festiwal Muzyków Rockowych. W dusznych latach stanu wojennego i tuż po nim Jarocin stał się oazą wolności i buntu, choć pod mniej lub bardziej dyskretną "opieką" komunistycznych służb.
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki MUZYKA Jarocin Piotr Dmitrowicz historia Polski IPN

Polska – Ukraina. Historia i przyszłość naszych relacji

Polska stała się w ostatnim czasie głównym partnerem Ukrainy z uwagi na sytuację wojenną. – Nasz fundamentalny interes narodowy jest taki, aby współpracować z Ukrainą – mówił prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski podczas wykładu z cyklu Akademii Dyplomatycznej MSZ.
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki Magdalena Drohomirecka Andrzej Przyłębski Jan Piekło stosunki polsko-ukraińskie NATO wojna na Ukrainie Unia Europejska

Nowe technologie i sieć 5G: jakie są mity, a jaka rzeczywistość?

Globalny rozwój sieci 5G ma szansę wpłynąć na zmianę rzeczywistości dla konsumentów, firm oraz instytucji publicznych. Ale jak zwykle coś, co jest nowe i niesprawdzone, może powodować strach. Niepotrzebnie – mówią naukowcy i badania. A polski rząd wraz z Instytutem Łączności przygotowuje szkolenia dla mieszkańców, uświadamia tych nieprzekonanych i tych, którzy protestują przeciwko nowej technologii. 
Zobacz więcej na temat:  sieć 5G Rafał Tomański NAUKA nowe technologie telefony komórkowe Klub Trójki Trójka

Jaka będzie nowa Europa i nowy europejski ład po zakończeniu wojny na Ukrainie?

Jak zmienia się mapa polityczna Europy i jak kształtują się nowe konstelacje, których powstanie wymusiła wojna na Ukrainie? Jak pod wpływem tego konfliktu przekształcać się będzie Unia Europejska i jak wkomponować Ukrainę w nowy ład europejski? Na te pytania odpowiadali w "Klubie Trójki" goście zaproszeni przez Piotra Semkę.
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki wojna na Ukrainie Rosja Stany Zjednoczone Joe Biden Unia Europejska Europa Wojciech Konończuk Sławomir Dębski Jarosław Guzy

Sztuczna inteligencja - rozszerzające się perspektywy czy zagrożenie?

By odnaleźć się w cyfrowej rzeczywistości, trzeba podążać za aktualnymi trendami i być na bieżąco z tym, co dzieje się w świecie nowych technologii. Przedsiębiorcy, którzy chcą odnieść sukces, powinni być otwarci na to, co nowe, i nie bać się rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. Jak nadążyć za szybkim rozwojem? Jakie korzyści przynoszą narzędzia AI i jak je mądrze wykorzystać?
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki Trójka sztuczna inteligencja Wojciech Reszczyński

Ile naprawdę wiemy o rotmistrzu Witoldzie Pileckim?

Walczył o niepodległość Polski od najmłodszych lat i za nią zginął z rąk komunistycznych zbrodniarzy. Wyrok wykonano 25 maja 1948 roku strzałem w tył głowy. Z pozoru jego historia jest szeroko znana Polakom oraz innym narodowościom. Ale czy tak jest, czy to raczej zaklinanie rzeczywistości? Komu i jak opowiadać o Pileckim na przykładzie działań w Polsce i za granicą?
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki Arkadiusz Gołębiewski Trójka Witold Pilecki historia Polski

Moskiewska defilada 9 maja: co mówi o trwającej wojnie rosyjsko-ukraińskiej?

Jak co roku 9 maja w Moskwie odbyła się wielka defilada wojskowa. W związku z tym Piotr Semka i jego goście rozmawiali o trwającej od ponad roku wojnie rosyjsko-ukraińskiej. Zastanawiali się, czy i kiedy Ukraińcy ruszą z ofensywą, o której mówi się od kilku miesięcy, oraz w jakim stopniu siły rosyjskie są gotowe do jej zatrzymania, jakie jest morale i stan psychiczny społeczeństwa ukraińskiego. Rozmawiano także o zdolności Unii Europejskiej do pomocy Ukrainie oraz o tym, czy Amerykanie są gotowi na dłuższą wojnę.
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki wojna na Ukrainie Moskwa Władimir Putin Rosja Piotr Semka Trójka

Świat w obliczu Holocaustu. Desperacki gest Szmula Zygielbojma

W nocy z 11 na 12 maja 1943 roku samobójstwo popełnił Szmul Zygielbojm, członek Rady Narodowej przy rządzie londyńskim. Był to jego protest przeciwko obojętności świata wobec prowadzonej przez Niemców zagłady Żydów. Gośćmi "Klubu Trójki" byli Mariusz Olczak, dyrektor Archiwum Akt Nowych, i doktor Tomasz Domański z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Klub Trójki Piotr Dmitrowicz Holokaust

Po koronacji Karola III. Co to wydarzenie mówi nam o współczesnej Wielkiej Brytanii?

– To niezwykły czas. Oglądaliśmy piękne obrazy koronacji, wydarzenia historycznego zarówno państwowego, jak i religijnego, ale także w pewnej mierze teatralnego. To ogromne święto Brytyjczyków, święto państwowe, ale to coś głębszego. W czasie uroczystości mogliśmy zauważyć, jak nieprzypadkowo sfera sacrum mieszała się ze sferą profanum. To jest coś, co można nazwać metafizyką państwa, pokazanie, że cele państwa wykraczają poza życie jednostki czy pokolenia – mówił dr Arkady Rzegocki, szef Służby Zagranicznej, były ambasador RP w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Drohomirecka Karol III monarchia Trójka Klub Trójki Adam Dąbrowski Paweł Zieliński Arkady Rzegocki