Polskie Radio
Section05

"Kogoś takiego jeszcze w Polsce nie było". Leszek Kołakowski o porażce życia

– Kultura europejska jest z chrześcijaństwem do tego stopnia zrośnięta, że nie możemy sobie wyobrazić, w jaki sposób mogłaby bez tradycji chrześcijańskiej istnieć – mówił Leszek Kołakowski w 1979 roku na antenie Polskiej Sekcji Radia BBC. W 16. rocznicę śmierci tego znakomitego filozofa przypominamy kilka jego myśli dotyczących spraw fundamentalnych: sensu życia i religijności. 
Zobacz więcej na temat:  filozofia chrześcijaństwo Leszek Kołakowski wspomnienie religia

Aleksander Gieysztor. Polski historyk klasy światowej

– Jak zetknąłem się po raz pierwszy z historią? W domu był ocalały przypadkiem, z wędrówek ojcowskich w czasie I wojny, spory stos papierów. Wertowanie ich dostarczało mi szczególnych przeżyć – mówił w archiwalnym nagraniu Polskiego Radia prof. Aleksander Gieysztor, wybitny polski naukowiec, znawca średniowiecza.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Gieysztor średniowiecze II wojna światowa Powstanie Warszawskie Zamek Królewski edukacja Warszawa wspomnienie

Wojciech Kilar: "bawię się muzyką, instrumentami, dźwiękami"

- Miałem taki okres po studiach, w którym przez 5 lat nie napisałem żadnego samodzielnego utworu. Powrót do komponowania związany był z pracą w filmie, którą zacząłem przed rokiem 60. Zdałem sobie sprawę, że jednak jestem kompozytorem - mówił w 1971 roku w Polskim Radiu Wojciech Kilar. Dziś wspominamy 93. rocznicę urodzin tego wybitnego kompozytora.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna muzyka filmowa kompozytor Wojciech Kilar

Pisarz w transie. Spirytystyczne źródła grozy Reymonta

Po swoich największych dokonaniach powieściowych, napisanych w nurcie realistycznym - świetnie do dziś pamiętanej "Ziemi obiecanej", ale też "Komediantce", "Fermentach" czy wreszcie "Chłopach", którzy przynieśli mu w kolejnej dekadzie Literacką Nagrodę Nobla, w 1911 roku 44-letni Władysław Stanisław Reymont opublikował modernistyczną powieść "Wampir", którą śmiało można by nazwać romansem grozy.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Władysław Reymont literatura magia KULTURA Dwójka wampir Przemysław Czapliński

11. rocznica zestrzelenia samolotu MH17. Rosyjscy separatyści, rosyjskim pociskiem

17 lipca 2014 roku, nad Donbasem we wschodniej Ukrainie został zestrzelony samolot pasażerski malezyjskich linii lotniczych Boeing 777, o numerze lotu MH17. Maszyna lecąca z Amsterdamu do Kuala Lumpur rozbiła się na terytorium kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów. Na pokładzie znajdowało się 298 osób, w tym 283 pasażerów i 15 członków załogi. Wszyscy zginęli.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Holandia MH17 Ukraina Rosja Malaysia Airlines zamach samolot