Polskie Radio
Section05

Papież Franciszek. 12 lat, które zmieniły Kościół | ŚWIAT I LUDZIE

Ponad 130 kardynałów wybierze wkrótce nowego papieża. Początek konklawe 2025 zaplanowany jest na 7 maja, po tym jak kilkanaście dni wcześniej w Watykanie zmarł papież Franciszek. Niezależnie od tego, kto zostanie wybrany, nowy papież przejmie zupełnie inny Kościół niż ten, który istniał 12 lat temu, kiedy papież Franciszek rozpoczynał swój pontyfikat. W tym odcinku podcastu pokażemy Ci na czym tak naprawdę polega rewolucja jakiej w Kościele przez 12 lat dokonał papież Franciszek. Jak zmiany wpłyną na przyszłość i na nowego papieża?
Zobacz więcej na temat: 

Malczewski

4 maja 1826 r. na warszawskich Powązkach pochowany został poeta i tłumacz, autor Marii, Antoni Malczewski. Fryderyk Chopin kończył wówczas szóstą klasę licealną. Nie wiadomo, czy wśród nielicznych przyjaciół i znajomych, odprowadzających zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku, był 16-letni Fryderyk. Nie wiadomo też, czy zdążył poznać pisarza osobiście. Istnieją przypuszczenia, że zbliżyć ich mógł Niemcewicz lub Mochnacki, a może któryś z bywalców kawiarni Brzezińskiej na Krakowskim Przedmieściu, gdzie często widywano Fryderyka. Zapewne młody kompozytor znał drobne utwory Malczewskiego, drukowane w tym czasie w czasopismach warszawskich. O tragicznych latach schyłku życia poety, Chopin dowiedział się będąc już w Paryżu. Poinformowała go o tym jego uczennica Zofia Rosengardtówna, przyszła żona Bohdana Zaleskiego, która w swoich pamiętnikach poświęciła polskiemu poecie wiele uwagi. Po jego śmierci Jarosław Iwaszkiewicz napisał: „[…] coś z Marii Malczewskiego było w Delfinie Potockiej, co wybitnie uzdolniony do porównań Chopin mógł też zauważyć”. (md) 
Zobacz więcej na temat: 

Komentarze z Polski: tajemnice obrazu Jana Matejki oraz twórczość Konstantego Gorskiego, wybitnego kompozytora

W tym wydaniu: w dniu święta narodowego przyjrzymy się wnikliwie obrazowi Jana Matejki, poświęconemu uchwaleniu Konstytucji 3. Maja, przypomnimy także postać Konstantego Gorskiego, skrzypka-wirtuoza i działacza społecznego, który choć niemal całe dorosłe życie spędził w Imperium Rosyjskim, to jednak natychmiast po odzyskaniu przez Polskę niepodległości powrócił do Ojczyzny. Zapraszamy do słuchania!
Zobacz więcej na temat: 

"Sytuacja na świecie jest wyjątkowo trudna". Szef polskiej dyplomacji przedstawił założenia polityki zagranicznej

Minister Radosław Sikorski przedstawił w Sejmie expose. Wskazał w nim cele i wyzwania polskiej dyplomacji na 2025 rok, którymi są wzmocnienie europejskich zdolności obronnych oraz utrzymanie strategicznego sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi. Ostrzegł przy tym, że największym zagrożeniem dla Polski byłby rozpad wspólnoty Zachodu, podkreślając, że nasz kraj nie może pozwolić sobie na izolację.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski dyplomacja Donald Trump Watykan papież Franciszek Kanada konstytucja 3 maja Polonia Brazylia