X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio

Przodkowie człowieka żuli robaki i bulwy

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 23:00
Czaszka hominida sprzed 2 mln lat zdradza tajniki dawnej diety. Pomogły pawiany.
Replika żuchwy Paranthropus boisei Nutcracker Man
Replika żuchwy Paranthropus boisei "Nutcracker Man"Foto: Durova/Wikipedia, lic. cc 3.0.

Słynna czaszka z wąwozu Olduvai, zwana OH 5 lub "Nutcracker Man" ("Dziadka do orzechów") została odkryta jeszcze w latach 1950. Należała do wczesnego gatunku człowieka, Paranthropus boisei, żyjącego 2,4-1,4 mln lat temu. Nazwa wzięła się od jego potężnej żuchwy i płaskich zębów trzonowych, które, jak sądzili naukowcy, mogły pomagać w rozłupywaniu orzechów.

Do dzisiaj nie ma jednak pewności, co dokładnie jadał "Dziadek do orzechów". Wcześniejsze badania izotopowe sugerowały, że były to głównie rośliny. Jednak inni naukowcy kwestionowali te wyniki, twierdząc, że taka dieta nie pozwoliłaby mu przetrwać.

Najnowsze badania naukowców z Oksfordu przynoszą kolejną próbę rozwiązania tej zagadki. 
Archeolog Gabriele Macho przeanalizowała dietę dzisiejszych pawianów w Parku Amboseli w Kenii. Panują tam warunki podobne do tych, w których mieszkał właściciel czaszki OH 5.

Macho zwróciła uwagę, że pawiany jedzą sporo bulw, głównie ciborę jadalną, której korzenie są bogate w witaminy, minerały i tłuszcze. Bulwy cibory są także trudne do zgryzienia, jesli nie zostaną poddane obróbce termicznej. Mogłoby to wyjaśniać, dlaczego zęby "Dziadka do orzechów" noszą tak wyraźne ślady starcia.

Wczesne hominidy musiały jednak uzupełniać dietę także o bezkręgowce, zapewne różnego rodzaju robaki i wije. - To dzięki temu były w stanie przetrwać miliony lat. Potrafili przetrzymać nawet silniejsze zmiany klimatyczne - mówi Macho.

Wyniki badań ukazały się w PLOS ONE.

(ew/PopSci)

Zobacz więcej na temat: archeologia NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak