Polskie Radio

Studenci polonistyki odkrywają tajemnice Szkoły Rycerskiej

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 11:26
Właśnie ukazał się drugi tom "Kajetów Korpusu Kadetów Szkoły Rycerskiej". Książka jest  owocem projektu badawczego prowadzonego przez Wydział Polonistyki UW.
Okładka Kajetów Korpusu Kadetów Szkoły Rycerskiej
Okładka "Kajetów Korpusu Kadetów Szkoły Rycerskiej"Foto: Polskie Radio/Aleksandra Biardzka-Jackiewicz

Dokumenty Szkoły Rycerskiej (założonej przed króla Stanisława Augusta i funkcjonującej przez niemal  30 lat - do upadku Insurekcji Kościuszkowskiej) uległy w czasie II wojny światowej w dużym stopniu zniszczeniu i rozproszeniu.

Studenci polonistyki postanowili dotrzeć do resztek tego zbioru i uzupełnić naszą wiedzę na temat funkcjonowania szkoły, życia codziennego kadetów oraz metod edukacji i wychowania.

Absolwentami tej szkoły byli m.in. Tadeusz Kościuszko, Julian Ursyn Niemcewicz, Józef Sowiński.

Kwerendy archiwalne w Polsce i w Europie przyniosły zaskakujące rezultaty, o których opowiedzą: dr Agata Wdowik  oraz doktoranci Wydziału Polonistyki UW: Agnieszka Baran, Aleksandra Biardzka-Jackiewicz i Tomasz Jackiewicz.

***

Do słuchania audycji z cyklu "Eureka" w piątek (29.11) o godz. 19.05 zaprasza Katarzyna Kobylecka.

kh

Zobacz więcej na temat: Katarzyna Kobylecka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Kipu" - pismo węzełkowe Inków

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 19:30
"Kipu" do dziś stanowi zagadkę. W muzeach i kolekcjach prywatnych zachowało się 853 sztuk tego osobliwego zapisu danych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inti Raymi. Jak obchodzi się Święto Słońca?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2019 20:15
- Inti Raymi miało ważną pozycję w inkaskim kalendarzu rytualnym - powiedział archeolog Maciej Ziółkowski. Czym było święto i jak do niego przygotowywali się Inkowie? Jak na ceremonię reagują turyści?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wulkan Coropuna. Tam składano ofiary z ludzi?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 19:10
Peruwiański wulkan Coropuna wznoszący się na ponad 6 tysięcy metrów to jeden ze świętych szczytów czczonych w czasach imperium inkaskiego. W sierpniu na zboczach tego masywu dr Maciej Sobczyk z Ośrodka Badań Prekolumbijskich Uniwersytetu Warszawskiego odkrył ceremonialny kompleks składający się z 5 placów i 20 budynków. Miejsce to było zapewne ostatnim przystankiem w drodze na szczyt, gdzie prawdopodobnie składano ludzkie ofiary.
rozwiń zwiń