Polskie Radio
Section05
Peru

Rekonstrukcja twarzy "Juanity". Jak odtworzono wygląd 500-letniej mumii?

Archeolodzy zrekonstruowali twarz jednej z najsłynniejszych inkaskich mumii, "Juanity". Licząca 500 lat mumia młodej kobiety została odkryta w 1995 r. na zboczach wulkanu Ampato w Peru na wysokości ponad 6 tys. metrów. Nad otworzeniem jej wyglądu pracował międzynarodowy zespół badaczy, w którym znalazła się Polka - dr Dagmara Socha, bioarcheolog z Centrum Badań Andyjskich Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka archeologia mumie Peru

Mateusz Morawiecki dla "El Comercio": układ sił na świecie może zmienić się na naszych oczach

Premier Mateusz Morawiecki w tekście, opublikowanym w środę przez wydawany w Limie dziennik "El Comercio", przypominając o dziedzictwie polskiej Konstytucji 3 Maja napisał, że "jedynie państwo narodowe, a nie ponadpaństwowa federacja, może być rzetelnym gwarantem wolności dla swoich obywateli".
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki Unia Europejska wojna na Ukrainie Peru media ŚWIAT Ameryka

Francisco Pizarro i podbój państwa Inków

Francisco Pizarro dzięki sprytowi, chorobom i indiańskim wojnom domowym doprowadził do upadku imperium Inków. W czasie prowadzonych działań kolonizatorskich, 6 stycznia 1535 roku, w święto Trzech Króli, słynny konkwistador założył miasto Lima. Dzisiejsza stolica Peru stała się grobem dla Pizarra, który zginął w niej podczas bratobójczych walk o władzę.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Hiszpania Peru Ameryka Południowa Lima Indianie

Ernest Malinowski. Zbudował najwyższą kolej świata

- Projekt inżyniera Ernesta Malinowskiego przewiduje przeprowadzenie linii kolejowej na wysokości prawie 5000 m n.p.m., a to jest niemożliwe. Również zaprojektowane przez niego mosty i żelazne wiadukty są jeszcze mało znane w technice, obliczenia wątpliwe, a realizacja ryzykowna - tak oceniali projekt Polaka XIX-wieczni eksperci. Ernest Malinowski, budowniczy kolei transandyjskiej, urodził się 5 stycznia 1818 roku.
Zobacz więcej na temat:  Ameryka Południowa HISTORIA Peru