Polskie Radio
Section05
ciekawostki

Korzenie jak internet. Czy drzewa są inteligentne?

Czy rośliny i ludzie mają jakieś podobieństwa, jeśli korzenie potraktowalibyśmy jak stopy, a gałęzie jak ręce? - Bez większego nadużycia można powiedzieć, że drzewa mają swoją inteligencję - mówi Ewa Zaraś, dendrolożka z Katedry Ochrony Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka drzewa drzewo rośliny NAUKA Patryk Kuniszewicz Anna Borkowska biologia inteligencja ciekawostki

Z jak Ziemia. Jakie daje nam skarby?

Pierwszym przystankiem w plenerowym wydaniu "Klucza Kulturowego" z 21. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik była litera "Ł" jak Ignacy Łukasiewicz. - To dzięki niemu przemysł naftowy narodził się w Polsce i został eksportowany na cały świat - mówi dr inż. Anna Mietlarek-Kropidłowska, koordynatorka stoiska Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka ropa naftowa NAUKA Justyna Majchrzak Stadion Narodowy ciekawostki Piknik Naukowy 2017

Woda w kosmosie. Jest jej więcej niż na Ziemi

- Mówi się, że nasza planeta składa się w większości z wody, ale tak naprawdę na Ziemi nie jest jej wcale aż tak dużo. Gdybyśmy ją całą zebrali, okazałoby się, że jest ona sucha i skalista - mówi Mateusz Borkowicz z Centrum Nauki Kopernik, który w "Stacji Nauka" o wodzie w kosmosie opowiada z okazji obchodzonego 22 marca Światowego Dnia Wody.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka kosmos woda Maciej Oswald kometa planety układ słoneczny NAUKA ciekawostki NASA Mars astronomia