Polskie Radio
Section05
Ameryka Południowa

Javier Milei spotka się z szefem dyplomacji USA. Później zobaczy się z Trumpem?

Prezydent Argentyny Javier Milei spotka się w tym tygodniu z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem w Buenos Aires. Później polityk odwiedzi Stany Zjednoczone, gdzie weźmie udział w dorocznej konferencji konserwatystów, na której głównym mówcą będzie były amerykański prezydent Donald Trump.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Argentyna Ameryka Południowa Javier Milei Antony Blinken Donald Trump

Ekwador zapowiada przekazanie rosyjskiej broni USA. Kreml reaguje ograniczeniem importu bananów

Władze Rosji ogłosiły zakaz importu bananów od pięciu czołowych dostawców z Ekwadoru po zapowiedzi prezydenta tego kraju Daniela Noboi, że przekaże on stare rosyjskie uzbrojenie do Stanów Zjednoczonych. W zamian armia południowoamerykańskiego państwa miałaby nabyć nową amerykańską broń o wartości 200 mln dolarów.
Zobacz więcej na temat:  Ameryka Południowa Ekwador Rosja ŚWIAT GOSPODARKA

Protesty w Argentynie. "To, co proponuje rząd, jest eksperymentem gospodarczym"

Argentyński parlament proceduje radykalne reformy nowego prezydenta Javiera Milei. Znalazły się w nich m.in. cięcia świadczeń socjalnych oraz likwidacja dopłat do transportu i energii. Zapowiedzi zmian doprowadziły do protestów i starć demonstrantów z policją. - To, co proponuje rząd, jest eksperymentem gospodarczym. Pewnie potrzebnym, ale nie wiem, czy w tym kształcie - komentuje dr Joanna Gocłowska-Bolek, latynoamerykanistka z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska Argentyna Javier Milei Ameryka Południowa protest

Nowy prezydent Argentyny chce ultraliberalnych reform. Część z nich blokuje Sąd Najwyższy

W trzy tygodnie po Izbie Pracy również argentyński Sąd Najwyższy w wydanym w poniedziałek postanowieniu odrzucił możliwość rychłej realizacji niektórych ultraliberalnych elementów radykalnej reformy państwa, którą nowy prezydent Argentyny, Javier Milei, zamierza dokonać za pomocą "dekretu o pilnej konieczności", (DNU), budzącego również ostry sprzeciw części społeczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Argentyna Ameryka inflacja Javier Milei Ameryka Południowa