Polskie Radio
Section05
Ameryka Południowa

Claude Lévi-Strauss. "Chciał z antropologii uczynić naukę ścisłą"

– Posługiwał się liczbami, wzorami, wykresami. Główną cechą jego strukturalizmu jest to, że sprowadza wszystko do krystalicznej struktury, jaką w ostateczności jest wykres geometryczny – mówili w Polskim Radiu filozof Barbara Czerska i antropolog Jan Suliga.
Zobacz więcej na temat:  Claude Lévi-Strauss antropologia Francja HISTORIA Brazylia Ameryka Południowa Ameryka Północna Ameryka USA NAUKA KULTURA literatura Indianie

Joanna Gocłowska-Bolek o wyborach w Brazylii: Bolsonaro nie przyznał się do porażki

- Bolsonaro długo milczał po przegranych wyborach. Myślę, że trudno było mu się pogodzić i jakoś przeżyć te chwile. Dopiero dwie doby po ogłoszeniu wyników odezwał się i miał krótkie przemówienie - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Gocłowska-Bolek, latynoamerykanistka (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  Brazylia Ameryka Południowa wybory prezydenckie kampania wyborcza ŚWIAT korupcja Polskie Radio 24

Lula da Silva zwycięzcą wyborów w Brazylii. Ekspert: powinniśmy spodziewać się powrotu do demokracji

Były prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva wygrał wybory prezydenckie w tym kraju. - Powinniśmy spodziewać się przede wszystkim powrotu do demokracji, o której bardzo często mówił w swoich wystąpieniach przedwyborczych - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Lech Miodek, były dyplomata pracujący w Ameryce Łacińskiej i wykładowca Centrum Studiów Latynoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Michał Strzałkowski Brazylia Jair Bolsonaro Daniel Czyżewski Lech Miodek Luiz Inacio Lula da Silva Ameryka Południowa

Wybory prezydenckie w Brazylii. Prezydent i premier Polski pogratulowali Luli da Silvie

"Prezydent Andrzej Duda pogratulował w poniedziałek Luizowi Inacio Luli da Silvie wygranej w niedzielnych wyborach prezydenckich w Brazylii. Z wielką satysfakcję odnotowuję owocną współpracę między naszymi państwami" - podkreślił polski przywódca w depeszy gratulacyjnej. Premier Mateusz Morawiecki napisał z kolei na Twitterze, że życzy prezydentowi samych sukcesów.
Zobacz więcej na temat:  Brazylia ŚWIAT Ameryka Południowa

Są wyniki wyborów w Brazylii. Nieznaczne zwycięstwo byłego prezydenta

Nowym prezydentem Brazylii będzie Luiz Inacio "Lula" da Silva, który w drugiej turze wyborów prezydenckich pokonał niewielką przewagą głosów urzędującego prezydenta, Jaira Bolsonaro. Lula da Silva jest związany z lewicową Partią Pracujących. Urząd prezydenta Brazylii pełnił wcześniej przez dwie kadencje, w latach 2003-2011.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Południowa Brazylia wybory Jair Bolsonaro

PR24 Wybory prezydenckie w Brazylii. Dr Joanna Gocłowska-Bolek przybliżyła sylwetki głównych kandydatów

Luiz Inacio "Lula" da Silva i Jair Bolsonaro przeszli do drugiej tury wyborów prezydenckich w Brazylii. Najwyższy Trybunał Wyborczy poinformował, że po przeliczeniu głosów z 98 proc. lokali wyborczych Luiz Inacio da Silva zyskał poparcie 48,1 proc. wyborców, a Jair Bolsonaro - 43,5 proc. W Polskim Radiu 24 wybory w Brazylii przybliżyła dr Joanna Gocłowska-Bolek, latynoamerykanistka z UW.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Brazylia wybory ŚWIAT Ameryka Ameryka Południowa Jair Bolsonaro

Arkady Radosław Fiedler: za każdym razem odkrywam w Boliwii coś nowego

- Boliwia to duży kraj. Na jej terytorium z łatwością zmieściłyby się trzy Polski i jeszcze zostałoby trochę miejsca. Ludzi jest mniej - 11 mln - ale za to bardzo ciekawych, charakternych, różnych kultur. Tam się mówi 36 językami, choć tym spajającym jest język hiszpański - mówił w "Poranku Dwójki" Arkady Radosław Fiedler, autor książki "Do głębi intrygujący kraj".
Zobacz więcej na temat:  Arkady Fiedler literatura Dwójka Paweł Siwek Boliwia Ameryka Południowa

"Wenezuela jest dzisiaj na skraju przepaści". Caritas pomaga potrzebującym

- Ogromny kryzys polityczny, hiperinflacja, niestabilna sytuacja na rynku ropy spowodowała, że dziś Wenezuela jest na skraju przepaści i ubóstwa, najbardziej zaś cierpią zwykłe rodziny. W kraju, który ma złoża ropy naftowe porównywalne do tych w Arabii Saudyjskiej, brakuje żywności. Chcemy na to uwrażliwić Polaków, jako naród jesteśmy otwarci na tę pomoc - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Dubicki z Caritas Polska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Ameryka Południowa Wenezuela Błażej Prośniewski Caritas Polska Caritas

"Dla naszych narodów to kwestia zachowania tożsamości i przetrwania". Andrzej Duda o imperialnych zapędach Rosji

- Narody Europy Środkowo-Wschodniej pamiętają, że imperialna Rosja, która dziś znów dąży do ekspansji, zawsze chciała je zniewolić - pisze prezydent Andrzej Duda w artykule opublikowanym na portalu wenezuelskiego dziennika "El Universal". Dodaje, że przypomina o tym rocznica sowieckiej napaści na Polskę 17 września 1939 r. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wenezuela Andrzej Duda Ameryka Południowa historia Polski Niemcy II wojna światowa Rosja

Józef Warszewicz - powstaniec listopadowy, podróżnik, zasłużony botanik

- W pożyciu dosyć szorstki, lecz szczery i uprzejmy, zamiłowany do namiętności w swoim zawodzie, poza granicami jego nic go pociągnąć nie zdoła - tak o Józefie Warszewiczu pisano w "Tygodniku Ilustrowanym" w 1861 roku. 8 września 2022 roku wspominamy 210. rocznicę urodzin tego intrygującego podróżnika i znakomitego botanika. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski ogród botaniczny Ameryka Środkowa Ameryka Południowa podróże