Oscary honorowe przyznawane są wybitnym twórcom kina, reżyserom, aktorom, scenarzystom, autorom zdjęć za całokształt ich osiągnięć . Wyboru dokonuje corocznie Rada Gubernatorów Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Prezes Zarządu Akademii John Bailey podkreślił, że: - Honorowe Oscary przyznawane są twórcom za poświęcenie na rzecz rozwoju sztuki filmowej i za ich osobisty wkład w rozwój techniki i produkcji filmowej.
4 czerwca 2019 roku dowiedzieliśmy się, kto znalazł się w gronie laureatów honorowych Oscarów za 2019 rok, zwycięzcy pozostałych kategorii wciąż pozostają tajemnicą - do uroczystej gali 9 lutego 2020.
David Lynch, Wes Studi i Lina Wertmüller odebrali statuetki 27 października, podczas uroczystości w hali widowiskowej The Ray Dolby Ballroom w Hollywood.
Laureaci
Włoszka Lina Wertmüller jest pierwszą kobietą w historii kina, która była nominowana do Oscara w kategorii reżyserskiej. W życiorysie artystki czytamy o jej szwajcarskich, arystokratycznych korzeniach. Swoją karierę zaczynała jako asystentka wielkiego Federica Felliniego.
Jej filmy z lat 70. to cięta satyra na ówczesne stosunki społeczno-polityczne. Najgłośniejszy z nich, "Pasqualino Siedem Piękności" z 1976 roku, zdobył aż 4 nominacje do Oscara: za najlepszą pierwszoplanową rolę męską, reżyserię, scenariusz i najlepszy film nieanglojęzyczny.
Podczas uroczystej gali wręczenia honorowych wyróżnień reżyserka jako pierwszą wspomniała Sofię Loren, włoską aktorkę, z którą wielokrotnie miała okazję pracować. Otrzymaną statuetkę Oscara, zmieniając jej imię na "Anna", dedykowała swojemu mężowi i córkom. Nie zapomniała podziękować Ameryce i wszystkim, którzy nadal kochają i wspierają jej filmy, bo jak mówiła: "moje filmy są trochę jak moje dzieci".
VIDEO
David Lynch znany jest nie tylko jako reżyser i scenarzysta, ale także jako producent czy muzyk. Przez lata swoimi filmami wypracował własny styl, w którym światło, montaż, muzyka i charakterystycznie tworzone postaci odgrywają kluczowe role. Fabuła jego obrazów rozgrywa się na wielu płaszczyznach, wątki przenikają się, zaplatają, tworząc labirynt zagadek, który przejść i które rozwiązać musi sam widz.
Pierwsze nominacje (od razu 8) do Oscara otrzymał za film "Człowiek słoń". Potem cały filmowy świat usłyszał o nim i zapamiętał go za przyczyną dziś kultowego już serialu "Twin Peaks". Dalsze nominacje przyniosły mu filmy "Blue Velvet" (1987) i "Mulholland Drive" (2002).
Przyjmując statuetkę, reżyser dziękował Akademii oraz tym, którzy pomogli mu w jego drodze. Pogratulował też innym uhonorowanym.
VIDEO
Ostatni z nagrodzonych, Wes Studi , jest aktorem pochodzenia czirokeskiego od lat działającym na rzecz rdzennych mieszkańców Ameryki. Na srebrnym ekranie zadebiutował w 1988 roku. Najbardziej znana jego kreacja to tytułowa rola w filmie "Geronimo: amerykańska legenda". Mogliśmy oglądać go również w "Tańczącym z wilkami" Kevina Costnera, "The Doors" Olivera Stone'a czy "Ostatnim Mohikaninie" i "Gorączce" Michaela Manna.
Honorowego Oscara odebrał z rąk aktora Christiana Bale'a. Swoje wystąpienie rozpoczął żartobliwym: "Najwyższy czas!". Podkreślił fakt, że jest pierwszym rdzennym mieszkańcem Ameryki, uhonorowanym nagrodą Akademii.
VIDEO
Podczas gali aktorka Geena Davis , za swą działalność humanitarną na rzecz praw kobiet, otrzymała wyróżnienie im. Jeana Hersholta. Jak powiedziano, nagroda - przyznawana przez członków zarządu Akademii Sztuki i Techniki Filmowej (AMPAS) - ma wyrazić uznanie dla zasług Davis na tym polu oraz za jej wkład do walki ze stereotypami dotyczącymi płci.
Aktorka, którą znamy z ról w filmach takich jak "Thelma i Luise" czy "Przypadkowy turysta" jest również założycielką Instytutu ds. Gender w Mediach.
VIDEO
Uroczystość miała miejsce 27 października 2019 roku w Hollywood.
mat.pras./Paulina Jakubowska