Polskie Radio

"Zostań w domu". Polskie Radio proponuje w piątek

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 06:30
Polskie Radio chce towarzyszyć Słuchaczom podczas akcji #zostańwdomu. Mamy wiele ciekawych propozycji, wśród nich m.in. koncerty, słuchowiska, dobrą książkę, audycje dla dzieci. Z nami można się również uczyć języków obcych!
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Freebird7977

Program 1 Polskiego Radia

27 marca przypada Międzynarodowy Dzień Teatru. Kulturalną Jedynkę (21:00-22:00) poprowadzi Joanna Sławińska, która porozmawia  z dyrektorem Teatru Polskiego Radia Januszem Kukułą o sztuce tworzenia słuchowisk, i szczególnej magii tej formy radiowej.

To właśnie spektakle radiowe są tym, co między innymi, pozwala przetrwać czas ograniczonych  kontaktów w czasie epidemii, ale są też dobre na wszystkie czasy. Podczas rozmowy zaprezentowane zostaną fragmenty słuchowisk.

Radiowa Jedynka od 3 kwietnia wprowadza specjalne dodatkowe pasmo teatralne w piątki po godzinie 21. Będzie ono wypełnione jednymi z najlepszych realizacji Teatru Polskiego Radia, dziełami najważniejszymi dla polskiej kultury.

W najbliższych tygodniach Program I przypomni słuchowiska zrealizowane w latach 2008-2009 dla tej anteny w ramach cyklu "Klasyka polskiego dramatu” oraz "Wielka klasyka" w systemie dolby prologic II. Usłyszeć będzie można kolejno takie dzieła: "Tango" (3.04), "Crux Christi" (10.04), "Damy i Huzary" (17.04), "W małym dworku" (24.04),"Kordian” (1.05), "Anioł ognisty", (8.05), "Iwona księżniczka Burgunda” (15.05), "Wyzwolenie" (dwa wieczory 22.05 i 29.05) oraz "Kartoteka" (5.06).

Stałe pozycje literackie:

O 21:45 w "Lekturach Jedynki", z zasobów Archiwum Polskiego Radia, "Życie towarzyskie i uczuciowe" Leopolda Tyrmanda w interpretacji Andrzeja Kopiczyńskiego.

O godzinie 23.50 usłyszymy kolejny odcinek "Siły wieku. Szczęśliwe życie w epoce długowieczności" Honore Carla. Czyta Henryk Talar.

Program 2 Polskiego Radia

16.00 – "Wybieram Dwójkę" – autor Jakub Kukla

Naszymi gośćmi są: Józef Opalski i Wojciech Graniczewski - współtwórcy inscenizacji operetki "Loteria na mężów", która dzisiaj zostanie pokazana online przez Operę Krakowską.

Opowiemy też o filmowych premierach w streamingu i na nośnikach trwałych, zapowiemy premierę online Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, przygotowaną z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, przypominamy rozmowę z Lechem Majewskim, którego "Dolina Bogów" miała mieć dziś swoją premierę i omawiamy Dwójkowe propozycje w ramach akcji #zostańwdomu.

19. 15 – "Książka do słuchania" – Wiktor Zborowski czyta premierowo "Boso, ale w ostrogach" Stanisława Grzesiuka. Warto zostać w domu i słuchać literackiej Dwójki.

19.00 – "Filharmonia Dwójki" – Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyrekcją Gabriela Chmury grać będzie w domu Brucknera (16.03.2005, Brucknerhaus, Linz). Usłyszymy IV Symfonię „Koncertującą” op. 60 Karola Szymanowskiego z Ewą Kupiec przy fortepianie i Symfonię Fantastyczną op. 14 Hektora Berlioza.

Na początku wieczoru Gabriel Chmura opowie o tamtym wieczorze i atmosferze Brucknerhaus.

Program 3 Polskiego Radia 


W godz. 19.05-22.00 "Lista przebojów Programu Trzeciego"  (prowadzenie: Piotr Baron):

Czwórka

Piątek 27 dzień marca w Czwórce należy do sportu, który możesz uprawiać z domu oraz do artystki, która przebojem wtargnęła na polską scenę muzyczną. Fitness na kanapie i Mery Spolsky na scenie. Czwórka na piątek

W piątkowych sportowych audycjach Czwórki zapraszamy wszystkich, by wykorzystując krzesła, sofy i inne meble odbyli z nami krótki trening na poprawę sił i sylwetki.

Piotr Galus w audycji "4Bieg" po godz. 16.00 wyjaśni, czym jest kalistenika i jak wykorzystywać nowe technologie w domowym fitnessie.

O godzinie 19.00 w audycji "Będzie głośno" zapraszamy na retransmisję koncertu Mery Spolsky, który odbył się w Czwórce 24.11.2017 roku. 27-letnia Maria Żak to piosenkarka, gitarzystka, producentka muzyczna i projektantka ubrań. W 2017 roku wydała debiutancką płytę "Miło było pana poznać", za którą była nominowana do Fryderyków 2018. W styczniu 2020 otrzymała nominację w kategorii "Album roku: elektronika".

Polskie Radio Dzieciom

16.30 - język włoski dla dzieci

21:00-23:00 "Strefa rodzica" (prowadzi Mikołaj Foks) - Depresja bliskiej osoby/ partnera/dziecka. 

Dziś już wiemy, że depresja to nie tylko obniżony nastrój, ale to najczęściej rozpoznawana choroba psychiczna. Według aktualnych danych WHO na depresję cierpi ok. 350 mln osób, a niemal milion corocznie popełnia samobójstwo (przy czym liczba prób samobójczych jest prawdopodobnie nawet do 20 razy wyższa).

W Polsce z chorobą zmaga się nawet do 3 mln ludzi. Obniżenie nastroju, utrata zainteresowań czy zmniejszona energia to tylko jedne z typowych, negatywnych objawów depresji. Depresja to również choroba diagnozowana coraz częściej u dzieci.

W "Strefie Rodzica" porozmawiamy o „twarzach” depresji i możliwościach leczenia tej choroby. Powiemy też jak uwrażliwić szkołę oraz nauczycieli na depresję i próby samookaleczania przez dzieci, aż po samobójstwa włącznie. 

Gość: Katarzyna Szaulińska, psychiatra, psychoterapauta.


Polskie Radio Chopin

Zwykle, co zrozumiałe, pozostaje w cieniu swego wybitnego ucznia – Fryderyka Chopina. Ale o tym, że warto pamiętać o Józefie Elsnerze i jego muzyce, przekonywać nas będzie Magdalena Łoś w audycji "Romantyczne brzmienia". Początek programu godzina 19.00

W dzisiejszej audycji "Na jazzowo" Andrzeja Zielińskiego usłyszymy kongenialne reinterpretacje muzyki Chopina zaproponowane przez Annę Marię Jopek i Branforda Marsalisa. Zapraszamy od godziny 21.00


#Zostańwdomu z Polskim Radiem. Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu