Polskie Radio

"Zostań w domu". Co Polskie Radio proponuje we wtorek?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 18:11
Polskie Radio we wtorek zaprasza na programy dla Słuchaczy w każdym wieku: dobra literatura w mistrzowskim wykonaniu, światowe kino, znakomita muzyka, ale też trochę sportu i ... powtórki przed maturą. #Zostańwdomu z Polskim Radiem! 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/fizkes

PROGRAM 1 POLSKIEGO RADIA

We wtorkowych "Czterech Porach Roku" (9:00-12:00) Roman Czejarek poruszy temat prawa pracy i kodeksu pracy w czasie epidemii, czego możemy się domagać w tej sytuacji od szefów, czego oni mogą wymagać od nas.  Kiedy i jak możliwa jest praca zdalna? Gościem audycji będzie Agnieszka Bagieńska - Petryka, radca prawny.

Drugim ważnym tematem będzie wiosna w ogrodzie oraz na polach, trzeba ruszyć z pracami, a jak to się ma do zakazu wychodzenia z domu? Gościem będzie dr nauk rolniczych Anna Michowska, Polski Związek Działkowców, Okręg w Lublinie. W audycji będzie również mowa o kampanii edukacyjnej Polskiego Radia.

O godzinie 14:40 na antenie dodatkowe pasmo w ramach Lektur Jedynki. Przypominamy absolutny przebój z Archiwum Polskiego Radia  - "Lesia" Joanny Chmielewskiej w niezapomnianej interpretacji Ireny Kwiatkowskiej.

O 19:30 w "Jedynce Dzieciom" Joanna Ficińska przedstawi muzyczne pasje młodych słuchaczy: harfę i kontrabas.

W stałych pozycjach literackich na antenie Jedynki:O 21:45 - fragmenty „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, czyta Jan Englert(26 marca minęło 125 lat od druku pierwszego odcinka).W ramach Lektur przed północą - Tessa Capponi-Borawska „Moja kuchnia pachnąca bazylią”.​ Czyta Lidia Bogaczówna.

PROGRAM 2 POLSKIEGO RADIA

10.00 – "Znacie, to posłuchajcie" –  w codziennym cyklu przedstawiamy muzykę wybraną przez Rafała Siwka - podziwianego na scenach Polski i świata śpiewaka operowego.

13.00  – "Pora na życzenie" – to czas, gdy w telefonicznym i mailowym kontakcie ze Słuchaczami rodzi się na żywo program muzyczny - prowadzi Andrzej Sułek.

16.00 – "Wybieram Dwójkę" – autor Bartosz Panek

Gościem będzie dyrektor MS2 w Łodzi Jarosław Suchan, który opowie o planach funkcjonowania instytucji i nowych rozwiązaniach związanych z dostępem do kultury online. Opowiemy o ofercie specjalnej Muzeum Pana Tadeusza, premierze filmu „Midsommar. W biały dzień” na DVD i akcji pomocy lokalnym księgarniom „Książka na telefon”.

21.30 – "Rozmowy po zmroku": Omar Sy – autorka Beata Kwiatkowska

Francuski aktor, Omar Sy znany z roli w popularnych "Nietykalnych" słynie z kreowania postaci komediowych, ale wkrótce na ekranach kin pojawi się film "Police", w którym da się poznać jako aktor dramatyczny. Przejmujący film Anne Fontaine nawiązuje do nominowanych do Oscara "Nędzników". Reżyserka pokazuje jednak inną perspektywę. W "Nędznikach" obserwujemy losy migrantów, w filmie "Police" obserwujemy policjantów, którzy aresztują imigranta. Parę policjantów grają: Omar Sy i Virginie Efira. Aktorzy oraz reżyserka mówią nie tylko o filmie, ale także kEwa Szczecińskaomentują obraz współczesnej Francji.

22.00 "Nowa Polska" – autorka

Audycja poświęcona Krzysztofowi Pendereckiemu i Jego twórczości.

23.00 – "Nokturn" – prowadzi Krzysztof Dziuba

Autorski wyboru utworów Krzysztofa Pendereckiego – Psalmus i muzyka z filmu Rękopis znaleziony w Saragossie

PROGRAM 3 POLSKIEGO RADIA

O godz.11.15 w  cyklu rekomendacji dla najmłodszych Jan Niebudek opowie o „Młodym Sheldonie” – serialu komediowym o chłopcu, który ma genialny umysł (m.in. niesamowitą pamięć), ale jednocześnie musi zmagać się z problemami dorastania i niezrozumieniem wśród rówieśników.

Godzinę później, o godzi.12.15 połączymy się telefonicznie z Dorotą Osińską, aktorką i piosenkarką, która zdobyła rozgłos dzięki udziałowi w drugiej edycji programu TVP „The Voice of Poland”. W rozmowie z Piotrem Baronem opowie o nowej płycie i spektaklu o słynnej amerykańskiej piosenkarce Evie Cassidy (pt.”Eva”).

W  cyku "Pamiętajmy o seniorach" o godz. 12.30 Agnieszka Furtak przybliży starszym słuchaczom kanał w serwisie YouTube stworzony przez Narodowy Fundusz Zdrowia (filmiki o tym, jak radzić sobie z lękiem, odosobnieniem).

A wieczór upłynie pod znakiem polskiej muzyki, którą wybierze i zaprezentuje od godz.19.00 do północy  Tomasz Żąda.

CZWÓRKA

"Czat" Czwórki od godz.15.00 do 17.00 pod hasłem "Studenci w akcji!"

Studenci nie próżnują - znajdują czas nie tylko na zajęcia i wykłady online prowadzone przez ich uczelnie, ale angażują się też w wiele akcji. Już 145 studentów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zgłosiło się do pomocy w związku z epidemią koronawirusa.

80 osób to studenci ostatnich lat kierunków: lekarskiego, analityki medycznej i farmacji - podaje Uniwersytet. Mogą obsługiwać infolinię, udzielać teleporad, zbierać wywiad epidemiologiczny, który jest prowadzony przez telefon, wspierać służby medyczne administracyjnie. Inni szyją też maseczki.

Z kolei studenci z poznańskiego oddziału  Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny wolontaryjnie oferują pomoc wszystkim pracującym w ochronie zdrowia - opiekują się ich dziećmi, zwierzętami, robią zakupy dla starszych rodziców.

Studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego zaproszono do odpłatnego uczestnictwa w działaniach związanych z pobieraniem testów na obecność koronawirusa. Z kolei w ramach akcji „Studenci Uczniom” udzielane są korepetycje online.

Powtórki przed maturą:

"Stacja Nauka" od 12.00 do 13.00  - Powtórka z matematyki: Delty, pierwiastki, rysowanie... to może wydawać się trudne, ale w rzeczywistości jest naprawdę łatwe do zrozumienia! W pierwszym odcinku cyklu matematycznego wyjaśni je Kamila Łyczek - doktorantka matematyki z Uniwersytetu Warszawskiego, redaktor miesięcznika "Delta", nauczyciel matematyki.

TOP (17.00-19.00) – test aplikacji Quizlet o godz. 17.35 , czyli jak w przyjemny sposób powtarzać słówka z języków obcych.

POLSKIE RADIO DZIECIOM

16:45 "Mali Naukowcy" - We wtorki i czwartki Magister Sprężynka zaprasza słuchaczy do lepszego poznawania otaczającego świata. Odkrycia, eksperymenty, badania, obserwacje i inne aktywności prowadzone na antenie stają się inspiracją dla odkrywców przed radioodbiornikami. 

Słuchacze w domowym zaciszu mogą powtórzyć eksperyment zaproponowany w studiu i dokonać własnych obserwacji by jeszcze lepiej zrozumieć fizykę, chemię, matematykę i astronomię.

We wtorek kolejna część z cyklu "Mali radioamatorzy" stworzonego z okazji 95-lecia Polskiego Radia. Magister Sprężynka opowie najmłodszym i tym bardziej doświadczonym słuchaczom jak lepiej słuchać radia.

Najpierw stworzymy idealne warunki dla naszego ciała i umysłu, a później poszukamy odpowiedniej anteny i miejsca dla radioodbiornika. Odpowiemy też na pytanie - czym się różni radio DAB od FM. Audycję prowadzi Patryk Bartoszewski.


18:00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Spokojny, mądry i obyty w świecie Lew Leopold Grzywa oraz rozbrykany, ciekawski i chętny do zabawy Królik Filip Karocki. To duet, który codziennie od poniedziałku do piątku kipi energią i zaprasza do wspólnego poznawania świata. We wtorek opowiedzą dzieciom o historii badań i obserwacji kosmosu. 

W postacie Filipa i Leopolda wciela się Janusz Zadura.

POLSKIE RADIO CHOPIN

Dzięki nam słuchacze siedząc w domach mogą poczuć się jak na prawdziwym, wymarzonym koncercie. Krzysztof Dziuba w dzisiejszym odcinku pasma "Chopin live" od godz. g. 15:00, zaprezentuje dusznicki recital z 2016 roku laureata II nagrody XVII Konkursu Chopinowskiego Charlesa Richarda-Hamelina.

Andrzej Zieliński ponownie z zaciekawieniem podpatruje, jak współcześni jazzmani radzą sobie z Chopinem… W najbliższej audycji "Na jazzowo" od godz. 21.00, ten ceniony znawca polskiego jazzu zaprezentuje interpretacje Andrzej Jagodziński Trio.

#Zostańwdomu z Polskim Radiem!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU