Polskie Radio

Wszystko o klimacie i muzyka inspirowana naturą. Polskie Radio na sobotę

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 19:00
Co mówią do nas zwierzęta, jak zmieniał się klimat na przestrzeni miliardów lat i jakie wiążą się z tym konsekwencje? Rusza Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Zapraszamy do słuchania wielu audycji Polskiego Radia i śledzenia wydarzenia online! 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pxhere.com, CC0 Public Domain

logo

09.00-12.00 - "Jedyne takie miejsce" / Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik - zaprasza Roman Czejarek

Hasło tegorocznego Pikniku Naukowego to "Klimat i my". Będziemy m.in. w Biebrzańskim Parku Narodowym, którego mieszkańcy cierpią właśnie w związku ze zmianami klimatycznymi. Będziemy też w najwyższym Obserwatorium Astronomicznym na Kasprowym Wierchu i w nieco niższym - na Śnieżce. Poszukamy również odpowiedzi na pytanie: co mówią do nas zwierzęta? Dlaczego zwykły kruk potrafi bez problemów wyprowadzić w pole dumnego bielika? Czemu bocian, wbrew bajkom, nie lubi żab? Kto sprawił, że sowa jest symbolem mądrości, choć w rzeczywistości to jeden z mniej inteligentnych ptaków? Czy to prawda, że łabędzie są wierne swoim partnerom, ale... tylko w ramach jednego jeziora? Porozmawiamy szczerze o ptakach, ale nie tylko. Będą łosie, bobry, łodzie pychówki, dobrzy i źli ludzie, po których sporo w parku trzeba poprawiać. Będą echa ostatniego wielkiego pożaru, jedyny w Polsce podwodny szlak turystyczny oraz samotnik, który mieszka w środku puszczy od 30 lat. Nawiążemy też do zmian klimatu i ich wpływu na Park. Co można uratować, a co straciliśmy?

15.00-16.00 - "Gdzie jest Pan Cogito" - zaprasza Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Francuscy generałowie ostrzegają przed postępującą islamizacją kraju. Alarmistyczne tony ich listu otwartego wywołały burzę nad Sekwaną. Czy rzeczywiście Francja jest nad przepaścią? Czy grozi temu krajowi przewrót wojskowy? Wreszcie co to wszystko oznacza dla Europy i Polski ? O tym porozmawiają: Bernard Margueritte - francuski dziennikarz i publicysta, na stałe mieszkający w Polsce, Witold Repetowicz - dziennikarz, specjalista ds. świata islamskiego oraz prof. Krzysztof Karolczak - ekspert ds. terroryzmu, UW. 

logo


10.00-12.00 - "Upiór w eterze" - Waldemar Malicki Show
  

12.00-13.00 - "Mazurek słucha..." / prof. Andrzej Nowak - prowadzi Robert Mazurek

15.00-17.00 - "Dwie do setki" /Grażyna Bacewicz - prowadzą Beata Kwiatkowska i Andrzej Sułek

19.00-19.30 - "Domówka z Dwójką" - Kwartet Śląski

19.30-20.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem" - "Mistrz Manole", tradycyjna legenda rumuńska

Przekład - Jerzy Ficowski, adaptacja i reżyseria - Dariusz Błaszczyk, realizacja akustyczna - Andrzej Brzoska, muzyka - Jacek Hałas, wydawca - Katarzyna Hagmajer-Kwiatek. Obsada: Bronisław Wrocławski, Jacek Hałas, Bart Pałyga, Agata Harz, Barbara Wilińska, Maciej Filipczuk, Robert Wasilewski, Paweł Nowisz, Bernard Lewandowski. 


Na antenie Dwójki nie zabraknie też informacji o Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik


logo

00.00-02.00 - "Set didżejski w Trójce" - Norbert Borzym

04.00-06.00 - "Trójka budzi/ jazz'n'bass" - Michał Grabkowski

06.00-09.00 - "Zapraszamy na weekend" - Piotr Firan 

W audycji m.in. o Piłkarskiej Lidze Retro, trendach w projektowaniu i pielęgnacji ogródków balkonowych oraz rozmowa z Jackiem Kałuszko o pięknych zakątkach wokół rzeki Świder w okolicach Warszawy. Nie zabraknie też informacji o Pikniku Naukowym oraz przykładu eksperymentu, w którym można wziąć udział: biodegradowalne środki czystości - jak przygotować z prostych, domowych składników np. płyn do mycia naczyń? Czy jest tak samo skuteczny, jak detergenty kupowane w sklepach? 

09.00-10.00 - "Śniadanie w Trójce" - zaprasza Beata Michniewicz

Radosław Fogiel, Prawo i Sprawiedliwość, Marcin Kierwiński, Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska), Błażej Spychalski, Kancelaria Prezydenta, Adrian Zandberg, Lewica (Razem).

10.00-12.00 - "Audycja podzwrotnikowa" - Wojciech Cejrowski 

12.00-13.00 - program kulinarny "Gorąca płyta" - Adriana Marczewska 

Włoskie ravioli w kilku odsłonach. Rozmowa z właścicielami włoskiej restauracji w Warszawie, która codziennie lepi po kilkaset pierożków. 

13.00-14.00 - "Trzy gramy Redbada" - Redbad Klynstra-Komarnicki 

W tym tygodniu w ramach podróży po świecie performatywnym odwiedzimy Niderlandy, czyli kraj urodzenia autora audycji. O obecnej sytuacji w tamtejszym teatrze i w niderlandzkich mediach porozmawiamy z Julią van der Graaf, aktorką i producentką TV z polskimi korzeniami. Odwiedzimy kulisy niderlandzkich teatrów, poznamy tajniki produkcji programów telewizyjnych (Niderlandy są ojczyzną wielu z nich m.in. formatów takich jak "The Voice", "Big Brother", "Kocham Cię Polsko") oraz porównamy systemy medialne w Polsce i Niderlandach. Będzie również zaproszenie na Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum nauki Kopernik

14.00-15.00 - "Trójka żąda debiutów" - Tomasz Żąda

15.00-16.00 - "Francuski łącznik" - Monika Małkowska 

200 lat temu zmarł Napoleon Bonaparte, uważany za najwybitniejszego dowódcę wojskowego w historii, do tego postać, której poczynania zmieniły losy Francji i świata. Nie będziemy jednak opowiadać o nim, lecz o jego środku lokomocji: o koniu. Nie tylko o rumakach, na których wódz Francuzów wygrywał, bądź przegrywał bitwy. O zwierzęciu, które swego czasu wydawało się ludziom niezastąpione – do przemieszczania się, do prowadzenia wojny, do pracy na roli czy w kopalniach. Koń, jaki jest, każdy widzi – ale jak go słyszy? 

16.05 - "Trójkowo, filmowo" - zaprasza Ryszard Jaźwiński

17.00-19.00 - "Trzy wymiary gitary" - Radosław Okrasko 

19.00-22.00 - "W rytmie na trzy" - Tomasz Dudek                               

22.00-00.00 - "Polarny w tropikach" - Michał Pomianowski


logo 

8.06 - "Polki" - zapraszają Maryna Miklaszewska i Magdalena Merta

Proces beatyfikacyjny założycielki Lasek rozpoczął się w grudniu 1987 roku, a dekret dotyczący cudu za wstawiennictwem matki Róży Elżbiety Czackiej zatwierdził 27 października 2020 roku papież Franciszek. W 2017 roku wydano dekret o heroiczności cnót. Uznanie cudu jest ostatnim etapem poprzedzającym beatyfikację. W audycji przypomnimy postać Róży Czapskiej - polskiej zakonnicy, która wkrótce zostanie beatyfikowana.

23.35 - "Kulturalnie na temat" - zaprasza Katarzyna Cygler 

Simone Kermes, Leszek Możdżer, Krzysztof Herdzin, Konstanty Andrzej Kulka wystąpią podczas 30. Festiwalu Mozartowskiego Warszawskiej Opery Kameralnej, który rozpocznie się w piątek online galą Mozart Night. Festiwal odbędzie się w formule hybrydowej ze względu na pandemię koronawirusa. Na wydarzenie zaprosi śpiewaczka operowa Alicja Węgorzewska. 

logo

 

12.00-13.00 - "W to mi graj" - Michał Piwowarek

Zapraszamy na spotkanie z Tomaszem Ciachorowskim, który, zanim został aktorem, ukończył oceanotechnikę na Politechnice Gdańskiej. Podobno do matury uczył się… w wannie. W audycji również odwiedzimy Toruń i porozmawiamy o przygotowaniach do festiwalu monodramów w setną rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza. Festiwal organizuje Baj Pomorski i będzie miał formę hybrydową.

15.00-16.00 - "Klucz kulturowy" - Justyna Majchrzak

Porozmawiamy o artystach, którzy opuścili Polskę w czasie Wielkiej Emigracji w XIX wieku. A ponieważ właśnie ukazał się album "Sercem Polak, a talentem świata obywatel", wydany przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia, poświęcony polskim artystom, których los zmusił do opuszczenia kraju i tworzenia poza ojczyzną, przyjrzymy się szczególnie historii emigracji Fryderyka Chopina.

16.00-17.00 - "Muzyczne biuro podróży" - Mateusz Tomaszuk

W dźwiękach z Islandii będą rozkochiwać nas: Sigur Ros oraz Ragnar Ólafsson. Z kolei dźwięki bliskowschodnie zaprezentują Liraz oraz Dina El Wedidi.

17.00-18.00 - "Nie na-żarty" - Mateusz Kulik

Cookie dough to pochodząca z USA przepyszna surowa masa ciasteczkowa. Jej zjedzenie, wbrew ostrzeżeniom mam i babć, nie powoduje gorączki czy bólu brzucha. Aby ją przygotować, zaczynamy od utarcia masła z cukrem, dodajemy ekstrakt waniliowy i mleko. Co potem? Przepisów szukajcie na stronie Czwórki. 


Na antenie Czwórki nie zabraknie też informacji o Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

logo

 

13.00-14.00 - "Kurtyna w górę" - Kulfon i Monika przygotowują scenariusz do przedstawienia o dzielnym ołowianym żołnierzyku.

14.00-15.00 - "Akademia muzyczna" - Muzyka epoki romantyzmu. Romantyzm w muzyce zaczął się rodzić już w twórczości Beethovena. Najwyższym celem romantycznych kompozytorów było oddawanie uczuć za pomocą środków muzycznych. Idee romantyczne to: programowość, narodowość, historycyzm, fantastyka (baśniowość).

15.00-16.00 - "Dawno, dawno temu" - Historia naszej planety ma ok. 4,5 mld lat. W tym czasie klimat zmieniał się wielokrotnie - raz było zimno, raz ciepło. Jak zmieniał się klimat na przestrzeni miliardów lat i jakie wiążą się z tym konsekwencje? Gość: Tomasz Drela z Planetarium Centrum Nauki Kopernik. 

21.00-22.00 - "Dziecko w drodze" - W najbliższej audycji rozmowa z mieszkającą w norweskim Bodø Polką - Gosią Dvořakovą, mamą 18-miesięcznej Vivian. Gosia pracuje w urzędzie miasta, zajmując się promocją zdrowego trybu życia metodą friluftsliv. Opowiada nam, na czym polega norweskie podejście do szczęścia i życie w zgodzie z naturą. O tym jak zorganizować rodzinny wyjazd na Lofoty i jak się jeździ koleją za kręgiem polarnym.

22.00-00.00 - "Stare, znane, zapomniane" - zaprasza Adam Dobrzyński

Niezwykle elektroniczna i eklektyczna audycja. Spotkanie z gigantami i prekursorami gatunku. W ramach cyklu "Pół pięknej płyty" - prezentacja w 49 rocznicę wydania pisma "Computer World" - ósmego albumu niemieckiego zespołu Kraftwerk, prezentacja strony A "Phoedry" - piątej i jednej z najważniejszych płyt Tangerine Dream, która wyznaczała nurt i stała się jednym z najważniejszych krążków nie tylko dla elektroniki, ale i space rocka. Wisienką na torcie będzie jedyna płyta w dyskografii Double Fantasy, zapomnianego projektu elektronicznego - czarny kruk dla fanów gatunku - płyta jedynie opublikowana w wersji winylowej.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

18.30 - "Słuchowisko w Polskim Radiu Dzieciom" - "Kajtuś Czarodziej", na podstawie książki Janusza Korczaka. Słuchowisko TPR z 1993 r. w adaptacji Hanny Bielawskiej. Reżyseria - Janusz Kukuła. Wystąpili m.in. Witold Wysota, Danuta Stenka, Eugeniusz Robaczewski, Dominika Ostałowska, Joanna Jędryka, Marek Pawłowski, Wiesław Machowski, ​Teresa Lipowska, Janusz Bukowski. 

Na antenie Polskiego Radia Dzieciom nie zabraknie też informacji o Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik


.

08.00 - Audycja specjalna "Klimat i my" - Małgorzata Pęcińska

Audycja specjalna w ramach Pikniku Naukowego Polskiego Radia "Klimat i my". W programie utwory inspirowane naturą i zjawiskami atmosferycznymi. 

14.00 - "Metafizyka Chopinowska" - dr Kamila Stępień-Kutera

Kontynuując temat Chopinowskiej fascynacji operą, autorka zaprasza na drugą audycję o Andre Gretrym - mistrzu francuskiej opera-comique przełomu klasycyzmu i romantyzmu.

18.00 - "Złoty wiek muzyki kameralnej" - dr Danuta Gwizdalanka

Autorka zaprasza na audycję "Muzyka na wiosenne popołudnie, albo - jak wesoła muzyka stawała się coraz bardziej poważna". W programie utwory Johanna Christiana Bacha i Antonina Dworzaka.


Zapraszamy!


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU