Polskie Radio

"Departament rytmu" i "Pasjonauci". Polskie Radio na sobotę

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 18:00
Dyskusja wokół paszportu szczepiennego w Jedynce, Pablopavo u Mazurka w Dwójce, a w Trójce muzyczne nowości, m.in "Departament rytmu" Łukasza Ciechańskiego. Czwórka zaprasza na audycję o podcastach. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Sergey Nivens/Shutterstock
logo

“Gdzie jest Pan Cogito” (g.15-16) - Program szczepień - a szczególnie pomysł paszportu szczepiennego - wywołał dyskusję o etycznych aspektach kontroli, odpowiedzialności za zdrowie innych a także o granice ograniczenia wolności na rzecz wspólnoty.

Czy kreowanie większego przymusu szczepiennego jest etyczne? Jak wyważyć racje pomiędzy wolnością jednostki a interesem zbiorowości? Wreszcie kto powinien tę granicę wyznaczać?

M.in o tym porozmawiają : prof. Anna Boroń-Kaczmarska – wirusolog, dr Paweł Boguszewski – bioetyk (PAN), prof. Cezary Kościelniak – filozof (UAM).

Zaprasza Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

  “Muzyczny wehikuł czasu” (g.20-21) – W audycji konsekwentnie przypominamy to, co jest sensem, celem i dumą nas wszystkich, którzy kochamy muzykę. Przeboje, do których wzdychamy; piosenki, których nie wolno zapomnieć; muzykę rozrywkową, która zawsze powinna być w nas. 

Zespół Jana Walaska, Chochoły i Dariusz Pankowski, Kawalerowie i Marek Zarzycki, Wiesław Czerwiński i Chochoły, Błęwkitne Pończochy, Helena Majdaniec i Sławomir Pietrzykowski, Szwagry, Michaj Burano, Zdzisława Sośnicka i Grupa Tramp, Dżamble, Ala Eksztajn, Niebiesko-Czarni.

Zaprasza Dariusz Michalski.

 

. .

10.00 – 12.00 – Upiór w eterze – Waldemar Malicki Show – prowadzi Waldemar Malicki.

12.00 – 13.00 – Mazurek słucha: Paweł Sołtys (Pablopavo) – prowadzi Robert Mazurek.

15.00 – 17.00 – Dwie do setki: Hanka Bielicka – prow. Monika Zając i Roch Siciński.

19.00 – 19.30 – Domówka z Dwójką: Wacław Zimpel i Holly Hock –  wyd. Aleksandra Baszun

19.30 – 20.00 – Wieczór ze słuchowiskiem: Rafał Wojaczek „Którego nie było”, prod. 2006,

adaptacja i reżyseria Waldemar Modestowicz, realizacja akustyczna Ewa Szałkowska, opr. muz. Małgorzata Małaszko, wyd. Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

20.00 – 23.00 – Opera pod gwiazdami – prowadzi Róża Światczyńska

Metropolitan Opera Taped Performance Gioachino Rossini Le Comte Ory – opera komiczna w dwóch aktach (Nowy Jork, 2.02.2013), wyk. Juan Diego Flórez – tenor (Hrabia Ory), Pretty Yende – sopran (Hrabina Adèle), Karine Deshayes – mezzosopran (Isolier), Nathan Gunn – baryton (Raimbaud), Nicola Ulivieri – baryton (Preceptor), Ashley Emerson – sopran (Alicja), Susanne Resmark – mezzosopran (Ragonde), Scott Scully – tenor (Pierwszy Dworzanin), Tyler Simpson – tenor (Drugi Dworzanin),

Metropolitan Opera Chorus, Metropolitan Opera Orchestra, dyr. Maurizio Benini


logo

00.00-02.00 W rytmie na trzy - Tomasz Dudek 

02.00 - 04.00 AnagrammarganA - Michał Margański

04.00-06.00 - "Trójka budzi/ jazz'n'bass" - Michał Grabkowski

06.00-09.00 - "Zapraszamy na weekend" - Piotr Firan 

W audycji m.in.

8:35  RZEŹBY Z NATURY: Instalacja ładująca urządzenia za pomocą siły wiatru, model ziemi służący do zbierania plastikowych nakrętek, oraz drewniane siedlisko dla ptaków i owadów - to elementy wystawy „Rzeźby z Natury”, którą nad brzegiem rzeki Cybiny w Poznaniu można będzie oglądać do końca sierpnia.

Gość: Łukasz Trusewicz. artysta, rzeźbiarz, animator działań lokalnych oraz prezes Fundacji Otwarta Strefa Kultury

09.00-10.00 - "Śniadanie w Trójce" - zaprasza Beata Michniewicz

Gośćmi będą: Marcin Kierwiński (Koalicja Obywatelska, Platforma Obywatelska), Jarosław Sellin (Prawo i Sprawiedliwość), Piotr Zgorzelski (Polskie Stronnictwo Ludowe) oraz prof. Andrzej Zybertowicz (Kancelaria Prezydenta).

10.00-12.00 - "Audycja podzwrotnikowa" - Wojciech Cejrowski 

Od jakiegoś czasu "Audycja Podzwrotnikowa" trwa dwie godziny i staram się trzymać dwa osobne tematy - żeby się nie przejadło. Ale to nie znaczy, że tematy nie mogą się ze sobą łączyć.

W tym tygodniu pierwsza godzina nosi tytuł WOLNIEJ, gdyż Państwo żyją zbyt szybko.

Druga godzina stanowi dopełnienie, a może eskalację tematu: LENIUSZKI - to opowieść o gościach

z Ameryki Łacińskiej, którzy nic nie robią i... życie mają idealne, właśnie dzięki temu.

12.00-13.00 - program kulinarny "Gorąca płyta" - Adriana Marczewska 

Audycja poświęcona będzie grillowaniu w wersji wege. Kucharze - Wit Szychowski i Tomasz Czajkowski - opowiedzą które warzywa i owoce najbardziej nadają się na grilla oraz jakie potrawy możemy w ten sposób przygotować. Będą też porady dla tych, którzy grilla nie mają. Można go zastąpić np. tradycyjnym ogniskiem.

13.00-14.00 - "Trzy gramy Redbada" - Redbad Klynstra-Komarnicki 

W tym tygodniu odwiedzimy najbardziej znaną polską wieś Wilkowyje, czyli Jeruzal w woj. mazowieckim. Miejscowość ta to centrum akcji najbardziej popularnego serialu komediowo-obyczajowego ostatnich lat „Ranczo”. W internecie fani serialu szukają nieścisłości w scenach, prowadzą rankingi ulubionych postaci, a także analizują motywy zawarte w serialu, na które później odwołują się podczas  matury z języka polskiego. Z gośćmi porozmawiamy o fenomenie społecznym serialu „Ranczo”, kulisach powstawania produkcji, o planowanej kontynuacji i filmie oraz skonfrontujemy analizy maturalne fanów z odbiorem produkcji przez aktora, grającego w serialu.

Goście: Mateusz Rybacki, założyciel grupy „Ranczawka” na Facebook-u oraz Emilia Komarnicka-Klynstra, aktorka, w serialu „Ranczo” wcielała się w rolę Moniki Korczab

14.00-15.00 - "Trójka żąda debiutów" - Tomasz Żąda

15.00-16.00 - "Francuski łącznik" - Monika Małkowska 

W RYTMIE DESZCZU

Nie lubimy moknąć – ale każdy wie, że długotrwała susza nie jest korzystna ani dla natury, ani dla mieszkańców globu. Poza tym deszcz ma swoje zalety – wprowadza własny rytm, nastrój, koloryt. Czasem wycisza, innym razem pobudza do… stepowania. Bywa, że schronienie przed strugami wody – dzielony przez dwie osoby parasol czy wspólna peleryna nieoczekiwanie zbliża do siebie dwie nieśmiałe istoty. Można też w deszczowe dni zaszyć się w domu, słuchać muzyki, oglądać filmy, czytać.  Zwolnić tempo. Przygotować dobrą kolację, zapalić świeczki. I poczuć się szczęśliwym. Do tego zapraszam.

16.05-17.00 "Trójkowo, filmowo" - zaprasza Ryszard Jaźwiński

17.00-19.00 - "Trzy wymiary gitary" - Radosław Okrasko 

19.00-22.00 - "Departament rytmu" - Łukasz Ciechański                       

22.00-00.00 - "Polarny w tropikach" - Michał Pomianowski

logo

11.00-12.00 – „Pasjonauci” – Beata Kwiatkowska

Zapraszamy na spotkanie z badaczką i laureatką wielu wyróżnień i stypendiów  - Beatą Zjawin , która swoją naukę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu rozpoczęła na kierunku astronomia, a obecnie jest związana z wydziałem Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK. Porozmawiamy nie tylko o naukowych pasjach, a  Beata ma ich wiele.

W cyklu „Nigdy nie śpią” przedstawimy   Kubę Bronikowskiego,  który bardziej niż na maturze skupił się na swoim tajnym projekcie związanym z Minecraftem - jak sam przyznał, na maturę poszedł "na żywioł" i według wyliczeń, samą matematykę zaliczył na prawie … sto procent.

Szymon Jaworski przepytał go ze znajomości „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego - Kuba bardzo się obawiał tego tematu.

13.00-14.00 – „Podcasty w Czwórce” – Piotr Firan

Przegląd najciekawszych podcastów dziennikarzy Czwórki. Nasza propozycja na dziś to podcast Klaudii Tyszkiewicz z kategorii Ach!Azja! pt. „Jedyny Polak w Shaolin”. Czy oglądając filmy akcji, w których występowali Bruce Lee, Jackie Chan czy Jet Li także marzyliście o tym, by poznać tajemnice Kung Fu? Łukaszowi Duszakowi, pseudonim Luke Li, to się udało!

Wszystkich podcastów można słuchać na platformie podcasty.polskieradio.pl

16.00-17.00 - „Muzyczne Biuro Podróży” – Patryk Grabowski.

Najbliższą podróż rozpoczniemy we Francji od wysłuchania najnowszego utworu z repertuaru Romeo Elvisa. Następnie przeniesiemy się do Ameryki Południowej i wysłuchamy utworu Mare zapowiadającego czwarty album Rodrigo Amarante. Nie zabraknie również nowości z Belgii i Holandii.

17.00-18.00 – „Nie na-żarty” – Mateusz Kulik

Calzone to pizza w kształcie pierożka. Delikatne i puszyste ciasto otacza ciepły i rozpływający się środek. A co możemy znaleźć wewnątrz? Mniej więcej to samo, co na klasycznej pizzy: sos pomidorowy, ser mozzarella a także szynkę. Spotkać można również wersje z mięsem mielonym w sosie bolońskim czy z dodatkami warzywnymi. Podobnie jak w przypadku klasycznej pizzy – calzone ma więc wiele odmian.

 


logo
8.05 – „Polki” - zapraszają Maryna Miklaszewska i Magdalena Merta.

Prowadzące audycję przybliżą postać Wandy Boniszewskiej - siostry zakonnej, stygmatyczki i mistyczki.

logo
9:00-10:00 "Opowieści ludów świata" - Majowe zwyczaje i obrzędy ludowe w Polsce.

12:00-13:00 "Bajkowy ogród" - 15 maja obchodzimy Dzień Polskiej Niezapominajki. Zatem wszystko o niezapominajkach. O historii, symbolice, o tym jak sadzić itd.

14:00-15:00 "Akademia muzyczna" - Zapraszamy na wycieczkę po Szkole Muzycznej w Świebodzinie.

Gość: Renata Sypień - dyrektorka szkoły​.

15:00-16:00 "Dawno, dawno temu" - 21 maja obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Herbaty. Nie do końca wiadomo, kto pierwszy sprowadził herbatę do Europy, wiadomo jednak, iż miało to miejsce w XVII wieku. Prawdopodobnie przybyła ona do nas za sprawą Holendrów lub Portugalczyków, którzy wówczas zajmowali się sprowadzaniem orientalnych towarów na europejskie wybrzeże.

Jak to często bywa, początkowo herbata nie cieszyła się zbyt wielką popularnością. Egzotyczny smak zdecydowanie różnił się bowiem od wybieranych przez Europejczyków trunków, a dodatkowo była ona bardzo droga i dostępna tylko dla wybranych. Dziś o herbacie.

Gość: Rafał Przybylok, portal o herbacie czajnikowy.pl

Dla rodziców:

21:00-22:00 "Dziecko w drodze" - W najbliższą sobotę rozmawiamy z logopedą Mariolą Pacholarz o dwujęzyczności w podróży. Jak się przydaje i jak ją osiągnąć? Czy można wychować naprawdę dwujęzyczne dziecko mieszkając w Polsce?

A czy dzieci zmieszanych związków polsko-angielskich i mieszkające w Anglii mogą mówić i myśleć płynnie po polsku? Mariola jest także matką dwujęzycznych chłopców i dyrektorem polskiej szkoły w Liverpoolu.​

22:00-00:00 "Stare, znane, zapomniane" –  ​Hasło przewodnie- muzyka 1971 roku. 50. rocznica wydania „Songs Of Love and Hate” Leonarda Cohena, największe przeboje owego roku w Czechosłowacji i na świecie.

Propozycje literackie:

18:30 "Słuchowisko w Polskim Radiu Dzieciom" –"Kajtuś Czarodziej", na podstawie książki Janusza Korczaka. Słuchowisko TPR z 1993 r. w adaptacji Hanny Bielawskiej.

Reżyseria - Janusz Kukuła. Wystąpili m.in. Witold Wysota, Danuta Stenka, Eugeniusz Robaczewski, Dominika Ostałowska, Joanna Jędryka, Marek Pawłowski, Wiesław Machowski, ​Teresa Lipowska, Janusz Bukowski.

 

logo


Godz. 10:00 Chopin. Konteksty, kontrasty, konfrontacje Macieja Grzybowskiego [PREMIERA]

W kolejnej audycji Macieja Grzybowskiego posłuchamy Etiud op. 25 Fryderyka Chopina pod palcami Grigorija Sokołowa oraz mazurków w interpretacjach Ignacego Friedmana.

Godz. 14:00 Metafizyka Chopinowska Dr Kamili Stępień-Kutery [PREMIERA]

Kontynuując temat chopinowskiej fascynacji operą, dr Kamila Stepień-Kutera zaprasza na drugą audycję o Andre Gretrym – mistrzu francuskiej opera-comique przełomu klasycyzmu i romantyzmu.

Godz. 15:00 Audycja specjalna „Klimat i my” Małgorzaty Pęcińskiej

Audycja specjalna z okazji Pikniku Naukowego organizowanego przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. W cyklu audycji redaktorzy będą prezentowali dzieła muzyczne, które powstały jako inspiracja zjawiskami atmosferycznymi lub takie, w których możemy odnaleźć motywy imitujące pogodę. Na program zaprasza Małgorzata Pęcińska.

Godz. 18:00 Złoty wiek muzyki kameralnej Dr Danuta Gwizdalanka  [PREMIERA]

Dr Danuta Gwizdalanka zaprasza na pierwszą audycję całkowicie poświęconą muzyce kompozytorki Emilie Mayer, zwanej za życia „żeńskim Beethovenem”.

Zapraszamy! 

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU