Polskie Radio

"Dwa Teatry" i "Warszawska Jesień" . Polskie Radio na piątek

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 19:00
Relacje z Festiwalu "Dwa Teatry" na wszystkich antach oraz z Zakopanego przed sobotnim finałem "Lata z Radiem". O akcji "Z Kresów ocalone", rocznicy inwazji sowieckiej na Polskę oraz jak prowadzić firmę rodzinną bez uszczerbku dla rodziny? Także słuchowisko "Jeden dzień Iwana Denisowicza" Aleksandera Sołżenicyna a wieczorem Koncert inauguracyjny 64. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" - transmisja z Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Studio Trójki
Studio TrójkiFoto: Ola Baszun
logo

Festiwal Dwa Teatry na antenie Jedynki

07.40 - "Sygnały Dnia" - rozmowa z Dyrektorem Teatru Polskiego Radia Panem Januszem Kukułą

15.25 - "Materiał kulturalny" w Ekspresie Jedynki - relacja Martyny Podolskiej z Festiwalu

23.00-00.00 - "Wieczór z Jedynką" - audycja specjalna z Festiwalu, na którą zapraszają Martyna Podolska, Małgorzata Raducha i Anna Juśkiewicz-Stempniak

Audycje z Zakopanego przed finałem "Lata z Radiem"

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Marcin Kusy

15.00-18.00 - "Ekspres Jedynki" - zaprasza Patryk Michalski

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Jankowska

1. Tradycje i kultura ziem wschodnich dawnej Rzeczpospolitej zwanych Kresami istnieją w pamięci jej mieszkańców, wspomnieniach, pamiątkach i zbiorach muzealnych. Dziedzictwo i spuścizna stanowią ważny element prac badawczych na terenie tych ziem.

Akcja "Z Kresów ocalone" to zbiór pamiątek i opowieści kresowych, do której mogą włączyć się wszyscy zainteresowani tematem. O dzieleniu się wspomnieniami oraz o życiu politycznym, społecznym, obyczajowym i sportowym na Kresach powie dr Marcin Gapski z Muzeum Narodowego w Lublinie.

2. Inwazja sowiecka na Polskę 17 września 1939 roku była częścią tajnego paktu Ribbentrop - Mołotow, który przed wybuchem II wojny światowej zawarły Niemcy i Rosja. Armia Czerwona przekroczyła granice II Rzeczpospolitej, podczas gdy Wojsko Polskie toczyło wojnę obronną przeciw Niemcom na wielu frontach.

Przypomnimy tło historyczne tych wydarzeń, ich przebieg i konsekwencje. W następstwie agresji sowieckiej aresztowano ponad 200 tys. Polaków, wymuszano przyjęcie obywatelstwa radzieckiego, a oficerów, policjantów, ziemian i prawników masowo wywożono na wschód, do łagrów na Syberię.

Gość: Sebastian Warlikowski, autor książki "Polacy w sowieckich łagrach. Nie tylko Kołyma. Wspomnienia i dokumenty".

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 Maria Rodziewiczówna "Między ustami a brzegiem pucharu". Słuchowisko z roku 1983 w reżyserii Andrzeja Zakrzewskiego m. in. z Krzysztofem Kołbasiukiem, Joanna Sobieską, Zofią Rysiówną, Marcinem Sławińskim.

21.45 "Lalka" Bolesława Prusa, w interpretacji Jarosława Gajewskiego (Radiobook).

23.50 - "622 upadki Bunga" Witkacego w interpretacji Marcina Hycnara.

logo


07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński

W Poranku Dwójki zaprosimy na XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry 2021". Podczas festiwalu prezentowane będą zgłoszone utwory, których premierowa emisja odbyła się w roku kalendarzowym 2019 i 2020. W konkursie mogą brać udział wszystkie rozgłośnie radiofonii publicznej w Polsce oraz czterech programów ogólnopolskich Polskiego Radia i Teatru Polskiego Radia.

W kategorii twórczości radiowej odbędą się konkursy słuchowisk dla dorosłych oraz konkurs słuchowisk dla dzieci i młodzieży. W trakcie "Dwóch Teatrów" zostaną również wręczone nagrody w kilku kategoriach telewizyjnych. Ponadto w tym roku Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej uhonorowani zostaną Ewa Wiśniewska i Jerzy Zelnik. Relacja Małgorzaty Szymankiewicz o godz. 9.30.

W Jazzowej Rozmowie Andrzej Zieliński zaprosi z kolei na spotkanie z saksofonistą Maciejem Sikałą. Maciej Sikała Trio wystąpi w najbliższym koncercie z cyklu Jazz.Pl, podczas którego zespół zaprezentuje utwory z wydanego ponad dwie dekady temu albumu "The Sheep Is Found". Wśród jazzowych propozycji nie zabraknie także zapowiedzi Love Polish Jazz Festival, o którym Piotr Metz porozmawia z trębaczem Piotrem Schmidtem.

W sobotę Piotr Schmidt Sextet zaprezentuje utwory z projektu "Komeda nieznany 1967". W piątkowym Poranku czekają także zaproszenia na Warszawską Jesień na Festiwal Stanisława Grzesiuka.

10.00-13.00 - "Podróżnik muzyczny" - prowadzi Andrzej Sułek

10.00-11.00 - Przyjazny chłód Północy: Islandia

11.10-12.00 - Charles Gounod Symfonia nr 1 D-dur, wyk. Iceland Symphony Orchestra, dyr. Yan Pascal Tortelier

12.05-12.45 - "Płyta na lato" / Chopin - Tatiana Shebanova box

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Mój Lem: Jerzy Jarzębski

13.00-15.00 - "Dźwięki na 96 obrotów" - prowadzą Róża Światczyńska i Piotr Metz

Zygmunt Noskowski II Symfonia c-moll "Elegijna", wyk. Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Łukasz Borowicz; Roman Padlewski Stabat Mater na chór a capella, wyk. Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis, dyr. Jan Łukaszewski; Andrzej Panufnik Epitafium katyńskie; wyk. Orkiestra Sinfonia Varsovia, Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Łukasz Borowicz; Aleksander Tansman Rapsodia polska, wyk. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, dyr. Jacek Kaspszyk; Mieczysław Weinberg Fantazja na wiolonczelę i orkiestrę (fragm), wyk. Marcin Zdunik - wiolonczela, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Jamie Philipp

Oraz radiowe nagrania Tomasza Stańki

16.00-17.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie, czyli tzw. Szkoła na Miodowej doczekała się nowej siedziby. Szkoła posiada także nowa salę koncertową, którą zaprojektowali autorzy Sali koncertowej NOSPR - Konior Studio i Yasuhisa Toyota odpowiedzialny za akustykę. Więcej o nowej siedzibie i planach wykorzystania pięknej sali koncertowej opowie dyrektor szkoły - Iwona Waga-Parafiniak (g.16.30).

Ponadto w audycji zapowiemy inaugurację nowego sezonu w Filharmonii Narodowej, zrelacjonujemy festiwal Dwa Teatry w Zamościu i przedstawimy kolejny felieton Widziane z Manhattanu. 

17.00-18.00 - "Słuchowisko na lato" /Aleksander Sołżenicyn "Jeden dzień Iwana Denisowicza", w adaptacji i reżyserii Igora Gorzkowskiego, w przekładzie Witolda Dąbrowskiego i Ireny Lewandowskiej.

Reżyseria dźwięku Andrzej Brzoska Obsada: Andrzej Mastalerz jako Iwan Denisowicz Szuchow, a także: Mariusz Jakus, Marcin Przybylski, Janusz Rafał Nowicki, Sławomir Grzymkowski, Henryk Niebudek, Remigiusz Jankowski, Sebastian Perdek, Grzegorz Gierak, Krystian Godlewski, Karol Bernacki, Bartłomiej Bobrowski, Maciej Zuchowicz, Maciej Cymorek, Wiktor Korzeniewski, Rafał Derkacz, Igor Kowalunas, Bartosz Mazur

18.00-19.00 - "Jazz.PL" - prowadzi Piotr Metz

Maciej Sikała Trio

19.00-22.00 - "Letnia promenada" - prowadzi Joanna Grotkowska, w studiu Krzysztof Dziuba

Koncert inauguracyjny 64. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" - transmisja z Sali Koncertowej FN w Warszawie. (początek o godz. 19.30)
Ash Fure Bound to the Bow, Agata Zubel Triptyque, Mark Applebaum Skumfiduser! Elżbieta Sikora Liquid Air (prawykonanie, zamówienie WJ), wyk: Piotr Papier, Barbara Okoń-Makowska - projekcja dźwięku, NOSPR, dyr. Vincent Kozlovsky  

22.00-00.00 - "Jam session" - prowadzi Przemysław Psikuta


LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta latem" - Tove Ditlevsen "Trylogia kopenhaska", czyta Dorota Landowska.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Stanisław Lem "Solaris", czyta Piotr Fronczewski.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - PREMIERA: Hanna Malewska "Żniwo na sierpie", czyta Grzegorz Damięcki.


logo

00.00-02.00 - "Dym na wodzie" - Leszek Adamczyk 

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Barbara Marcinik

02.00-03.00 - "Nocne Żądze" - Tomek Żąda 

03.00-04.00 - "Klub Trójki" - powtórka z czwartku - Wojciech Reszczyński 

04.00-06.00 - "Trójka budzi: Off" - Mateusz Tomaszuk

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Sobolewski

W audycji m.in.:

06.20 - Temat: 47 lat temu podpisano umowę z Fiatem na opracowanie projektu przyszłego Poloneza. O fenomenie tego auta, o jego wadach i zaletach oraz o tym, jaki ten samochód miał wpływ na rozwój motoryzacji;

07:50 - Rocznica ataku ZSRR na Polskę - rozmowa z historykiem Piotrem Dmitrowiczem;

08:20 - Temat: 27 lat temu wyemitowano pierwszy odcinek Familiady - rozmowa z Karolem Strasburgerem i kultowe fragmenty programu;

08.45-09.00 - "Salon Polityczny Trójki" - Beata Michniewicz 

Gość - Radosław Fogiel, wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości.

09.00-11.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler

W audycji m.in.:

9.30 Dzisiaj w Zamościu odbędzie się XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry 2021”.

GOŚĆ: Marta Rebzda, kier. literacki Teatru Polskiego Radia;

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Firan

W audycji m.in.:

11.15 Eko-pomoc dla uczniów. To nowa objazdowa inicjatywa ucząca najmłodszych proekologicznych zachowań. Składa się ona m.in. z nowoczesnej gry komputerowej i zajęć na tablicach interaktywnych;

11.30 Niezła historia, 17 września, rocznica ataku Sowietów na Polskę;

11.45 Powstała mobilna gra o Sybirakach. Gra łączy nowe technologie z wycieczką po Lublinie;

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Mateusz Drozda

W audycji m.in.:

15.20 - Poradnik nt. szczepień. Mobilne Punkty Szczepień przed szkołami w całej Polsce i akcja szczepień wśród uczniów;

16.10 – W Białystoku w 82. Rocznicę agresji sowieckiej na Polskę odbędzie się otwarcie Muzeum Sybiru z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz  wicepremiera ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotra Glińskiego, w Krakowie z kolei uroczystości z udziałem Prezesa IPN;

17.45 - Zamość Początek XX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry 2021”. W programie m.in. konkurs słuchowisk radiowych dla dorosłych oraz konkurs słuchowisk dla dzieci i młodzieży;

18.00-19.00 - "W Tonacji Trójki" - Jędrzej Kodymowski 

19.00-22.00 - "Cztery strony dźwięku" - Łukasz Ciechański 

22.00-00.00 - "Rocka klasyka według Wiernika" - Marek Wiernik

LITERATURA W TRÓJCE: 

12.45 - "Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma. Reportaż z 1934 roku" Bernarda Newmana. Przekład - Ewa Kochanowska, czyta - Rafał Zawierucha, przygotowała - Barbara Marcinik.

logo


23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska

W pierwszej części audycji o Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego opowie współorganizatorka tego wydarzenia Gabriela Kuc-Stefaniuk. Drugim gościem będzie Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia. Przedstawi on informacje dotyczące Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji "Dwa Teatry". Impreza ta po raz pierwszy odbędzie się w Zamościu.

logo


07.00-09.00 - "Najlepszy Dzień Tygodnia"- Szymon Jaworski

Na śniadaniowym talerzu - youtiao. Jak przygotować ten chiński śniadaniowy przysmak? 

09.00-10.00 - "Rozbiegani" - Karina Terzoni

Rozmowa z Violetą Domaradzką, biegaczką i aktywistką biegową oraz z Kamilą Nowowiejską, trenerką personalną,  o tym, czego uczy nas sport, a co przydaje się  nam w szkole, na studiach czy w pracy.

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Ada Janiszewska

Rozmowa z Wroną, zwyciężczynią tegorocznego 5. konkursu "Wydaj Płytę z Będzie Głośno" o wizerunku artystów, ikon i inspiracji.

15.00-16.00 - "Ratujemy świat" - Kasia Dydo

Bawełniana torba na zakupy wcale nie jest eko? Dlaczego?

16.00-17.00 - "Czwarty bieg" - Piotr Galus

Śladami Janusza Kusocińskiego - spotkanie z grupa rekonstrukcyjną, która biega w odtworzonych strojach biegaczy z okresu międzywojennego.

19.00-20.00 - Retransmisja koncertu Honeycomb cz.1.

Honeycomb to Zuzanna Kędzierska i Michał "Włødzimierz" Włodarczyk - dwuosobowy projekt ze Śląska, tworzący mieszankę muzyki elektronicznej z żywymi instrumentami i liryczną opowieścią. Pierwszy singiel Honeycomb pojawił się w sieci we wrześniu 2018, a już w grudniu zespół został laureatem festiwalu Bass&Beat Festival we Wrocławiu.

Latem 2019 wystąpili między innymi na Fest Festival czy Slot Art Festival. We wrześniu 2019 roku zostali wyróżnieni w trzeciej odsłonie konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno", ich piosenka "Lot balonem" znalazła się na składance Będzie Głośno.​ Koncert odbył się w studiu Czwórki 20.12.2019 r.

22.00-00.00 - "BEATmaszyna" - Piotr Truszkowski

Po północy w BEATmaszynie szczypta brytyjskiego brzmienia z Polski - CielOG w remiksie poznańskiego duetu WAVY oraz warszawski dj, producent i aktywista Avtomat z debiutanckim wydawnictwem w wytwórni Noize London.  Poza tym nowe utwory utalentowanych braci Lawrence znanych jako Disclosure i przegląd tanecznych nowości z Europy. 

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" - wybrane przez Teatr Polskiego Radia fragmenty "Bajek robotów" Stanisława Lema czyta Łukasz Borkowicz - aktor Teatru Narodowego, a także laureat nagrody ARETE za najlepszy debiut w Teatrze Polskiego Radia (2019).


logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - W piątkowym PoRanku królować nam będzie litera "R". Dlaczego tak tRudno ją opanować? Będziemy szukać słów RekoRdzistów - może "RabaRbaR" zostanie pokonany? SpRóbujemy ułożyć zdanie, w którym wszystkie słowa zaczynać się będą na liteRę "r". I nagRodzimy Rysunki słuchaczy w konkursie KoloRowy PióRnik.​

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki Country zapoznamy dzieci z tym gatunkiem muzycznym.

15.00-17.00 - "Popołudnik w Polskim Radiu Dzieciom" - Audycja plenerowa z Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu. Rozmowy z dziećmi i twórcami słuchowisk.

21.00-23.00 -"Strefa rodzica" - Jak prowadzić firmę rodzinną bez uszczerbku dla rodziny? Nie jest łatwo wyjść z pracy i przestać o niej myśleć. Kiedy wciąż jest coś jeszcze do zrobienia. To poczucie misji, satysfakcji i spełnienia, które daje praca, nie zawsze jest łatwo stworzyć w życiu rodzinnym. O tym jak to zrobić w rozmowie z Mikołajem Foksem opowie Agnieszka Pieniążek, ekspertka ds. relacji w rodzinie, wspiera przedsiębiorców rozdartych pomiędzy prowadzeniem firmy, a życiem rodzinnym.

23.00-01.00 - "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem" - Gościem audycji będzie Piotr Wykurz - perkusista projektów muzycznych Clock Machine, Bass Astral x Igo Ensambe, Kidei i autorskiego Ars Latrans Orchestra, z którym zapowiada nową płytę. Ars Latrans Orchestra to autorski projekt muzyczny tworzony specjalnie na, organizowany przez Stowarzyszenie ARS LATRANS, interdyscyplinarny festiwal sztuki.

Każdego roku kolektyw zaprasza do współpracy kilkunastu muzyków, którzy wspólnie komponują utwory inspirowane tematem festiwalu. W tym roku artyści wzięli na warsztat emocje rodzące się w obliczu miłości. Premiera płyty ARS LATRANS Orchestra - Sztuka Miłości już 24 września.​

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM: 

14.00 - Słuchowisko "Smocze opowieści" Edith Nesbit, w adaptacji Marty Korejwo, w reżyserii Andrzeja Jarskiego. TPR z 2000 r. 

Wystąpili: Rojewska Aleksandra, Ordon Lech, Lewandowski Łukasz, Bednarski Włodzimierz, Barszczewska Grażyna, Truszczyński Jakub, Robaczewski Eugeniusz, Łabonarska Halina, Gliński Wieńczysław, Bogucki Marek, Jędryka Joanna, Brudny Stanisław, Borowicz Krystyna, Bończak Jerzy.

.


17.00 - "Arcydzieło miesiąca" - Magdalena Sawicka [PREMIERA]

W programie kontynuacja opowieść o Etiudach op. 10 Fryderyka Chopina. W audycji zabrzmi m.in. interpretacja Alfreda Cortota.

20.00 - "Na Jazzowo" - Andrzej Zieliński

John Kirby, Miles Davis, Benny Goodman Sextet... w dziełach inspirowanych klasyką. W audycji usłyszymy jazzowe aranżacje m.in. Walca Des-dur op. 64 nr 1, Preludium e-moll i c-moll z op. 28 oraz Etiudy E-dur op. 10 nr 3 Fryderyka Chopina. 

21.00 - "Chopin inspiruje" - Wojciech Krzyżanowski [PREMIERA]

W audycji autor będzie rozmawiał z uzdolnioną młodą pianistką, Zuzanną Pietrzak. W drugiej części rozmowy artystka opowiada o swoich muzycznych inspiracjach i drodze twórczej.

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU