Polskie Radio

"Winien i ma" oraz "Jazz.PL". Polskie Radio w piątek

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 19:00
W audycji "Winien i ma" w Trójce ogłoszenie laureatów Nagród Gospodarczych Polskiego Radia 2022. Pierwszy tegoroczny Peleton Lata z Radiem z metą na rynku w Tarnowie i nowy prowadzący audycję - Maciej Kurzajewski. Muzeum Azji i Pacyfiku otwiera pierwszą w swojej niemal 50-letniej historii wystawę stałą „Podróże na wschód” – opowiemy o ekspozycji. 
Studio Sygnałów dnia radiowej Jedynki
Studio "Sygnałów dnia" radiowej JedynkiFoto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. 

06.00-09.00 - "Sygnały dnia" - zaprasza Daniel Wydrych i Katarzyna Gójska

7.15 Mariusz Błaszczak, wicepremier, minister MON / 8.15 Paweł Jabłoński, wiceminister SZ.

09.00-12.00 - "Lato z Radiem" - zaprasza Maciej Kurzajewski - pierwszy raz w Lecie z Radiem

W piątek startuje pierwszy tegoroczny Peleton Lata z Radiem. Na początek rowerowy Patryk Michalski przejedzie na dwóch kółkach okolice Tarnowa, skąd w sobotę plenerowe wydanie naszej audycji.

Kilkanaście dni temu na Górze Św. Marcina w Tarnowie otwarto Bike Park Marcinka. Trzy trasy tzw. single tracki to raj dla miłośników kolarstwa górskiego. Razem z jednym z pomysłodawców powstania tras przejedziemy się jedną z nich. Czy będzie łatwo? Mam nadzieję… A piątkowy peleton zakończy się na rynku w Tarnowie, gdzie w sobotę odbędzie się pierwszy wakacyjny piknik Lata z Radiem. Ale może już w piątek pojawią się tam nasi słuchacze? Oczywiście na dwóch kółkach! Jak zawsze w audycji konkursy Skojarzenia i Koszyk Lata z Radiem oraz kolejny odcinek naszej wakacyjnej lektury.

19.00-19.30 - "Jedynka Dzieciom" - zaprasza Joanna Ficińska

W Bydgoszczy kilka lat temu powstała niezwykła Dziecięca Orkiestra Recyklingowa. Należący do niej młodzi muzycy sami tworzą instrumenty z surowców wtórnych. Wszystko po to, by dać im drugie życie. Pociechy grają na kartonach, butelkach plastikowych, kawałkach mebli, kankach na mleko, garnkach, pudełkach, naczyniach, puszkach i wiadrach. Przedmioty te imitują bębny, kotły, talerze, konga czy dzwonki i inne instrumenty perkusyjne.

LEKTURA: od 20 czerwca do 1 lipca fragmenty książki pt. „Marius, magia i wilkołaczka Liisi” autorstwa Reeli Reinaus, z języka estońskiego przełożone przez Annę Michalczuk-Podlecki.

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Kobylecka

* Czas szkolnych pożegnań

Sztambuchy to studenckie pamiętniki niezwykle popularne w Europie od XVI do XVIII w. Wpisywano się do nich  najczęściej przy okazji pożegnań po ukończeniu studiów. W dniu zakończenia roku szkolnego zajrzymy do wpisów sprzed kilku stuleci. Gość: dr Robert Tomczak – Wydział Historii UAM w Poznaniu Tego rodzaju pamiętniki były rozpowszechnione wśród studentów w Niemczech, Polsce, Holandii, Skandynawii i na Węgrzech. Krótki wpis miał być dowodem przyjaźni, ale mógł być także wykorzystany jako swoisty „list polecający” w dalszej karierze właściciela. Obok życzeń i wspomnień ze wspólnych czasów studenckich dołączano rysunki, grafiki, wycinanki. W sztambuchach znajdowały się także autografy profesorów i znanych osobistości uczelni.

* „Ex Oriente Lux”

W najbliższą sobotę - 25 czerwca  Muzeum Azji i Pacyfiku otwiera pierwszą w swojej niemal 50-letniej historii wystawę stałą „Podróże na wschód”. Ekspozycja ma za zadanie przedstawić polskiej publiczności bogactwo i różnorodność kultur Azji. Gość: dr Joanna Wasilewska – Dyrektor Muzeum Azji i Pacyfiku Na wystawie znajdą się wyjątkowe obiekty z krajów arabskich, przykłady strojów i malarstwa z epoki Kadżarów z Iranu, bogata kolekcja ubiorów, biżuterii i rękodzieła z Azji Centralnej, artefakty związane z życiem i wyznaniami koczowniczych ludów Mongolii oraz najliczniejsza kolekcja z ponad 18.000 indonezyjskich wysp, w skład której wchodzą między innymi maski, tradycyjna broń biała i modele statków z goździków. W sumie zwiedzający będą mieli okazję obejrzeć zbiór prawie 900 unikalnych w skali polskiej obiektów.

23.00-23.30 - "Muzyczne spotkania" - zaprasza Aleksandra Tykarska

Maija Kauhanen łączy głębokie doświadczenie tradycyjnej fińskiej muzyki z rozmaitymi praktykami artystycznymi. Współpracuje na stałe z kilkoma zespołami, wśród których znajdziemy tętniący kobiecą energią Rönsy czy elektrofolklowy Okra Playground. Realizuje także własne marzenia, które odważnie wędrują po światach dawnych fińskich eposów, ambitnego popu i elektronicznego eksperymentu.

Maija zabiera nas tam, posługując się – należącym do grupy cytr – instrumentem kantele, znanym w wielu formach we wszystkich krajach bałtyckich. Dla Finów jest to bez wątpienia muzyczny symbol i ważna część ich tożsamości, która łączy najstarsze jej elementy ze współczesnością. W obu tych sferach Maija porusza się bardzo sprawnie i niezwykle kreatywnie. W "Muzycznych spotkaniach" opowie o swojej historii, inspiracjach i najnowszej płycie "Menneet", o tym, co minione.

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Lesio" Joanny Chmielewskiej w interpretacji Ireny Kwiatkowskiej - lektura wybrana przez Słuchaczy, w plebiscycie na lekturę Lata z Radiem.

21.45 - "Chłopi" Władysława Reymonta w interpretacji Krzysztofa Gosztyły (Radiobook).

23.50 - "Opowieści Artura Gordona Pyma" Edgara Allana Poe w interpretacji Krzysztofa Kołbasiuka (Radiobook). logo

 

00.00 – 01.00 – Nocna strefa – prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński

00.55 – 01.00 – Przypadki słowa: Stanisław Dłuski „Wiersze z nowoczesnego piekła”, aut. Iwona Smolka

01.00 – 02.00 – Fantazja polska (powtórzenie) – prowadzi Marek Zwyrzykowski

Andrzej Panufnik Suita staropolska na orkiestrę smyczkową, wyk. Polska Orkiestra Kameralna, dyr. Mariusz Smolij, Wawrzyniec Żuławski Suita w starym stylu, wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyr. Mirosław Jacek Błaszczyk, Henryk Mikołaj Górecki Trzy utwory w dawnym stylu, wyk. Polska Orkiestra Kameralna, dyr. Jerzy Maksymiuk, Krzysztof Penderecki Trzy utwory w dawnym stylu, wyk. Orkiestra Sinfonia Varsovia, dyr. Krzysztof Penderecki, Mikołaj Górecki Uwertura na orkiestrę smyczkową wyk. Polska Filharmonia Kameralna Sopot, dyr. Wojciech Rajski

02.00 – 06.00 – Muzyczna noc Euroradia – prowadzi Krzysztof Dziuba

Ravel, Britten, Haydn, Chopin, Bach, Ebner, Handel, Offenbach, Svendsen

06.00 – 07.00 – Fantazja polska (premiera) – prowadzi Marek Zwyrzykowski

Wojciech Kilar Krzesany na orkiestrę, wyk. Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia,

dyr. Witold Rowicki, Wojciech Kilar Orawa na orkiestrę smyczkową, wyk. Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso, dyr. Marek Moś, Wojciech Kilar Ricordanza na orkiestrę smyczkową, wyk. Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso, dyr. Marek Moś 

07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Roch Siciński

10.00 – 13.00 – Kanon Dwójki – prowadzi Magdalena Łoś

10.00 – 11.00 – Znacie to posłuchajcie

Znacie, to posłuchajcie Ludwig van Beethoven Sonata wiolonczelowa F-dur  op. 5 nr 1, wyk. Bruno Cocset - wiolonczela, Maude Gratton – fortepian

11.10 – 12.00 – Paul Wranitzky Symfonia c-moll “La Paix” op. 31, wyk. Berlińska Akademia Muzyki Dawnej, kier. art. Bernhard Forck

12.05 – 12.45 – Mieczysław Karłowicz Powracające fale op 9, wyk. BBC Philharmonic Orchestra, dyr. Gianandrea Noseda

12.45 – 13.00 – Zapiski ze współczesności: Krzesimir Dębski, aut. Beata Stylińska

13.00 – 15.00 – Dwudźwięki na 85 obrotów – prowadzą Róża Światczyńska i  Piotr Metz

Laureaci Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im H Wieniawskiego:  Piotr Milewski (  II nagr. 1977)

Henryk Wieniawski Koncert skrzypcowy fis-moll,  op 14, wyk. Piotr Milewski - skrzypce, Orkiestra Filharmonii Poznanskiej, dyr. Wojciech Rajski; Polonez D-dur op 4, wyk. Orkiestra Polskiego Radia i TV w Warszawie dyr. Włodzimierz Kamirski

200 rocznica urodzin E.T.A. Hoffmanna

Ernst Theodore Amadeus Hoffmann Trio fortepianowe E-dur , wyk. Szabolcs Estenyi - fortepian, Tadeusz Gadzina - skrzypce,  Ewa Wasiółka - wiolonczela; Sinfonia Es-dur, wyk. Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Łukasz Borowicz

16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Jakub Jamrozek

"Technonauka świetnie wykorzystuje nasze pragnienie ciągłego udoskonalania się i pracuje nad coraz większym usprawnieniem człowieka. Literatura science fiction od lat pełna była bohaterów cyborgów, lecz naukowcy nie mogli za nią nadążyć. Dziś jednak fantastyka coraz dynamicznej przeistacza się w rzeczywistość, a nowoczesne technologie wkraczają nie tylko w życie wojska, ale również w naszą codzienność." - to fragment opisu książki "Mimowolne cyborgi" Łukasza Kamieńskiego. Przenosi ona czytelników do świata ludzi, maszyn i najnowszych osiągnięć nauki. Autor szuka odpowiedzi na pytanie, jak wiele modyfikacji jest w stanie zaakceptować ciało i umysł człowieka, gdzie jest granica ingerencji w naturę a przede wszystkim, co wspólnego z ludźmi mają cyborgi. Wizją świata zawartą w książce "Mimowolne cyborgi" Łukasz Kamieński podzieli się z nami osobiście.

Przeniesiemy się do Murowanej Gośliny koło Poznania, gdzie trwają ostatnie przygotowania do największego plenerowego widowiska historycznego w Polsce - "Ogień i krzyż". Odwiedzimy wystawę poświęconą Janowi Szczepanikowi w Muzeum Okręgowym w Tarnowie. Opowiemy o niezwykłych rzeźbach i świątkach podlaskiego artysty ludowego - Dionizego Purty.​ Z Sonią Faleiro porozmawiamy o książce "Porządne dziewczyny. Zbrodnia i hańba w Indiach".

18.00 – 19.00 – Jazz.PL – prowadzi Roch Siciński

Artur Dutkiewicz Trio

19.00 – 22.00 – Filharmonia Dwójki – prowadzi Joanna Grotkowska, w studiu Ewa Szczecińska

Transmisja z NOSPR, Katowice – Franz Schubert I Symfonia D-dur D 82, Felix Mendelssohn-Bartholdy II Koncert fortepianowy d-moll op. 40, Eduard Resatsch UKRAINA – den Opfern des Krieges, Edward Elgar Wariacje „Enigma” op. 36, wyk: Plamena Mangova – fortepian, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyr. Lawrence Foster

Przerwa: autor Monika Zając

21.30 – 22.00 – Rozmowy po zmroku: Strefa literatury: Wraca Przybyszewski - rozmowa prof. Gabrielą Matuszek-Stec, audycja Wacława Holewińskiego

22.00 – 23.00 – Muzyczny wieczór: Karnawał instrumentów – prowadzi Łukasz Borowicz

23.00 – 00.00 - Jam session – prowadzi Przemysław Psikuta


LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta" - Józef Czapski "Dziennik wojenny", czyta Grzegorz Damięcki.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Charles Dickens "Klub Pickwicka", czyta Bronisław Pawlik.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Józef Mackiewicz "Lewa wolna", czyta Jerzy Radziwiłowicz. 


logo

"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00. 

0.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Barbara Marcinik  

W audycji zapowiedź nowego, letniego sezonu teatralnego TR Warszawa. Gośćmi: Roman Pawłowski - dyrektor d.s. programowych Teatru oraz Agata Kołacz specjalistka d.s. kontaktów międzynarodowych. Ponadto reportaż z największej mykwy w Polsce, a nawet podobno w Europie, obok tej w Sevilii, "odkopanej" spod gruzów w Zamościu. W audycji oprowadzają po niej dwaj architekci; jeden jest także dramatopisarzem, który gościł w Zamościu. Poza tym Wiktoria Gorodeckaja - laureatka nagrody aktorskiej Festiwalu Dwa Teatry 2022.

02.00-03.00 - "AnagrammarganA - Michał Margański 

03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Łukasz Szwed 

05.00-06.00 - "Trójka budzi" / synth-pop - Michał Kirmuć 

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę - Łukasz Sobolewski  

W audycji m.in.:

6.50 Plaga porzuconych hulajnóg w Słupsku To ogromna przeszkoda. Jak miasto chce walczyć z tym problemem? I jak odnoszą się do niego sami zainteresowani (osoby z problemami ze wzrokiem)? O tym opowie Joanna Merecka-Łotysz

7.50 Trwa 6. edycja Charytatywnego Ultramaratonu Kolarskiego. Tegoroczna akcja odbywa się pod hasłem „500 km+ na rowerze dla strażaków z Ukrainy”. Jest to strażacka inicjatywa osób ze Słupska, Wrocławia, Oławy i Polkowic. Podczas tegorocznej edycji bite są dotychczasowe rekordy: jest to najdłuższa jak dotąd trasa, która liczy ponad 750 km i przebiega przez 8 województw. Chcąc pomóc Ukraińcom - strażacy zbierają artykuły spożywcze, chemię domową oraz artykuły medyczne opatrunkowe. Dary zbierane są do samochodu dostawczego, który jedzie przed kolarzami. (Łukasz Trocki)

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak  

Gościem Robert Kwiatkowski - PPS

09.00-10.00 - "Winien i ma" - Wojciech Surmacz 

W audycji ogłoszenie laureatów Nagród Gospodarczych Polskiego Radia 2022. Gośćmi członkowie Kapituły konkursu: Artur Bartoszewicz i Marcin Roszkowski. Ponadto - rozmowy z laureatami.  

10.00-13.00 - "Zapraszamy na weekend" - Piotr Firan  

W audycji m.in.:

11.15 Warszawa: 10. imieniny Jana Kochanowskiego - rozmowy o literaturze, koncerty i mecz poetycki, podczas którego dwie drużyny aktorów zmierzą się na interpretacje wierszy, a oprócz tego wiele atrakcji dla dzieci i stoiska najciekawszych polskich wydawnictw. Literacki piknik Biblioteki Narodowej odbędzie się w tym roku już po raz dziesiąty.

Gość:  Julia Konopka Żołnierzczuk wicedyrektor dyrektor Biblioteki Narodowej

11.30 Moda na winyle i kasety magnetofonowe trwa. Wciąż rośnie sprzedaż płyt a ich ceny rosną z miesiąca na miesiąc.  Kim są fani oldschoolowych nośników? Dlaczego wybierają takie brzmienie? M. Kowarski 

13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Witold Lazar  

W audycji m.in.:

W audycji w cyklu "Trójkowy punkt techniczny" - remediacja czyli proces polegający na usuwaniu gleby lub zmniejszaniu ilości niechcianych w niej substancji. Działania te są coraz bardziej powszechne, bowiem coraz więcej nieruchomości powstaje na terenach poprzemysłowych. Opowiemy o tym na czym polega ten proces, dlaczego jest ważny oraz w jaki sposób jest przeprowadzany.

13:15 Trójkowy punkt techniczny – Paweł Turski

Remediacja. W tym tygodniu w Trójkowym Punkcie Techniczny zejdziemy pod ziemię. Ale nie po to aby ją podziwiać, lecz po to aby ją oczyścić. Remediacja to bowiem proces polegający na poddawaniu gleby działaniom mającym na celu usunięcie lub zmniejszenie ilości niechcianych w niej substancji. Działania te są coraz bardziej powszechne, bowiem coraz więcej nieruchomości powstaje na terenach poprzemysłowych. Opowiemy o tym na czym polega ten proces, dlaczego jest ważny oraz w jaki sposób jest przeprowadzany.

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej  

W audycji m.in.:

16.10 Dziś ostatni dzień szkoły. Wakacje to jednak nie koniec pracy placówek oświatowych. Co dzieje się w szkołach i liceach gdy zabrzmi ostatni dzwonek sprawdzi nasz reporter - przyg. M. Kowarski

17.10 Zwrot akcji w sprawie kredytów frankowych. Banki przeszły do ofensywy przeciwko klientom, którzy walczą w sądach o unieważnienie umowy. Obrońcy frankowiczów zaczynają szukają pomocy w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej - przyg. M. Jagiełowicz

17.20 Rozpoczynają się wakacje. W ich czasie trzeba szczególnie zadbać o bezpieczeństwo. Podstawowe zasady przypomni dziś Policja oraz Izba Administracji Skarbowej – przyg. T. Zielenkiewicz

18.00-19.00 - "Scena Kodyma" - Jędrzej Kodymowski 

19.00-22.00 - "Lista przebojów Trójki" - Łukasz Ciechański, Tomasz Miara

22.00-00.00 - "Rocka klasyka według Wiernika" - Marek Wiernik

logo

23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska

Lato z Radiem 2022. Hasło tegorocznego Lata z Radiem to "Mamy siebie - pochwalmy się Polską". Lato z Radiem rusza z trasą reporterską od Jakuszyc po Czarna Hańczę. Jednak tego roczna edycja Lata z Radiem to też wyrazy solidarności z Ukrainą. W audycji także rozmowa o maskotce Lata z Radiem - rysiu, słonecznych pozdrowieniach z wakacji, konkursach i wielu innych. Gościem audycji będzie Marcin Kusy - dyrektor Programu 1 Polskiego Radia.​


logo

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Maciej Wójcik

Maks Paczyński w wieku 16 lat opracował algorytm diagnozujący zasypianie za kierownicą. Jego aplikacja, poświęcona zwiększeniu bezpieczeństwa kierowców, analizuje twarz kierowcy w czasie rzeczywistym, aby rozpoznać podstawowe znaki zmęczenia: długie zamknięcie oczu, ziewanie, bądź przechylanie głowy.

15.00-16.00 - "Ratujemy świat" - Kasia Dydo

Czy młodzi zbawią planetę przez media społecznościowe? Rozmowa na temat raportu "Uczniowie wobec zmian klimatu". Ponadto w audycji o plastiku nad Bałtykiem. Jeśli nic się nie zmieni, to już niedługo wakacje na polskiej plaży mogą stać pod znakiem zapytania. Na szczęście problem ten dostrzega polska młodzież, która aktywnie przeciwdziała, realizując tysiące projektów społecznych w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. Już prawie co piąty projekt dotyczy wyłącznie ekologii. Poza tym o pięciu błędach, którymi można uśmiercić rośliny doniczkowe.

16.00-17.00 - "Czwarty bieg" - Piotr Galus

Wydaje się, że to rolki cieszą się znacznie większą popularnością niż wrotki. Od jakiegoś czasu jednak coraz częściej pojawia się zainteresowanie tymi drugimi. Czy wrotki przeżywają swój renesans? Którą formę aktywności wybrać – wrotki czy rolki? Sprawdzimy szybkość, stabilność, zwrotność oraz cenę. Porozmawiamy o stylach jazdy. 

18.00-20.00 - "Będzie głośno!" - Damian Sikorski

W audycji zadebiutuje zespół Nocny Stróż. To pop-rockowy zespół z Inowrocławia, który założyli: Michał Gęsikowski, Michał Witkowski i Piotr Sieracki, zapraszając do współpracy Zbyszka Florka (ex Quidam) i perkusistę Mateusza Senderowskiego (grającego na co dzień w zespole Kobranocka). Wynikiem tej współpracy jest pierwsze oficjalne wydawnictwo zespołu, płyta "W którą stronę?", na której można znaleźć 11 kompozycji. POnadto w audycji o tym, że każdy jest twórcą i każdy może to w sobie odnaleźć. Patrycja Kosiarkiewicz doradzi młodym artystom jak pisać piosenki. 

22.00-00.00 - "Rock blok" - Bartek Koziczyński

Wywiad z zespołem Nova Twins, który grał jako support przed koncertem Yunglooda w Warszawie. Nova Twins to angielski duet rockowy założony w Londynie w 2014 roku, w którego skład wchodzą wokalistka/gitarzystka Amy Love i basistka Georgia South.

00.00-02.00 - "BEATmaszyna" - Piotr Truszkowski

W audycji selekcja słonecznych, tanecznych house'owych rytmów. Sięgniemy do bogatej historii tego gatunku muzycznego, ale pojawią się również nowości. Posłuchamy wspólnie utworów od Intr0beatz, Fritsa Wentinka, duetu Kassian oraz Maxa Graefa. 

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" - fragmenty autobiograficznej opowieści Janusza Głowackiego "Z głowy" czyta Grzegorz Małecki, aktor Teatru Narodowego.


logo

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - W audycji podróż dookoła świata z bohaterami książki Juliusza Verne'a "W 80 dni dookoła świata". Poza tym muzyka z filmów, które zostały stworzone na podstawie tej powieści.

11.00-12.00 - "Bliskie i dalekie wyprawy smoka z człowiekiem" - Wizyta w Wielkopolsce. Smok Adaś postanowił nauczyć się wyplatać koszyki z wikliny.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Żegnaj szkoło, witajcie wakacje!

17.15 - "Rodzina pod żaglami" - Lato na morzu, i plany żeglarskie, te małe i duże. Gdzie i jak rozwijać się latem jako żeglarze.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Najpopularniejsze miejsca na świecie na wakacje.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - ​​​​ Wypalenie rodzicielskie. Goście audycji: Dominika Skubel - psycholog szkolny oraz Tomasz Wojtasik - psycholog.

23.00-01.00 - "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem" - Gościem audycji będzie Natalia Moskal - wokalistka, tłumaczka literatury, miłośniczka Włoch i włoskiej kultury. Do tej pory ukazały się jej trzy płyty: "Songs of Myself" (2017), "Iłłakowiczówna. Bunt młodości" (2018) oraz "There Is A Star" (2020). Ten ostatni album został szczególnie ciepło przyjęty we Włoszech i zapewnił artystce nagrodę Polki Roku we Włoszech 2021. W 2019 i 2021 roku Natalia Moskal wzięła udział w selekcjach do Festiwalu San Remo. Pierwszy włoski singiel Natalii (Im)perfetta, który ukazał się także po polsku i po angielsku, był we Włoszech emitowany w 67 stacjach radiowych, miał premierę na popularnym portalu ogólnokrajowym Sky TG 24, zakwalifikował się także do setki najczęściej granych w radiu niezależnych utworów. Teledyski promujące płytę "There Is A Star" miały premiery na największych włoskich portalach informacyjnych, m.in. SkyTG24 i TGcom24. Teraz wydała książkę z innymi znakomitymi wokalistkami "Pożegnanie z Wesołą".


.


17.00 - "Arcydzieło miesiąca" - Magdalena Sawicka  

Trzecia odsłona cyklu poświęconego Preludiom op. 28 Fryderyka Chopina. Tym razem posłuchamy mistrzowskiej kreacji Alfreda Cortot. W drugiej części programu skupimy się na Preludiach: G-dur nr 3 i e-moll nr 4. Wśród wykonawców m.in. Juana Zayas, Martha Argerich, Leszek Możdżer i Chick Corea.

21.00 - "Chopin inspiruje" - Wojciech Krzyżanowski 

W poprzednich odcinkach wspominaliśmy już, że Mykola Łysenko był kompozytorem wszechstronnym a jego dorobku szczególne miejsce zajmują pieśni artystyczne. To one będą głównym tematem dzisiejszej audycji Wojciecha Krzyżanowskiego. Wysłuchamy wykonań Pavlo Huńki oraz Alberta Krywolta wydanych przez Kanadyjsko-Ukraińskie Towarzystwo Operowe.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Tragicznie zmarła nadzieja włoskiej, a właściwie ogólnoświatowej pianistyki – Dino Ciani – zagości na antenie w programie Jakuba Puchalskiego. W wykonaniu artysty usłyszymy m.in. Sonatę h-moll Fryderyka Chopina, Sonatę d-moll op. 31 nr 2 Ludwiga van Beethovena, miniaturę Vogel als Prophet Roberta Schumanna, a także etiudę La Campanella Ferenca Liszta.

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU