Polskie Radio

Światowy Dzień Zwierząt i najlepsze reportaże. Wtorek z Polskim Radiem

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2022 21:00
W Jedynce, czy seriale to dobry sposób na długie jesienno-zimowe wieczory. W Międzynarodowy Dzień Zwierząt w Trójce m.in. o tym, jak wiele wynalazków zawdzięczamy pośrednio zwierzętom, w Czwórce o obowiązkach właścicieli zwierząt a w Polskim Radiu Dzieciom o ptasich śpiewakach. Sprawdź nasze propozycje!
Studio Polskiego Radia Kierowców
Studio Polskiego Radia KierowcówFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. 

01.00-03.00 - "Noc z reportażem"

"Wirtuoz" - Jakub Tarka

Nasz kolega redakcyjny Jakub Tarka otrzymał wyróżnienie na tegorocznym XIV Festiwalu NNW za reportaż „Wirtuoz” za przybliżenie mało znanych epizodów z życia Ignacego Jana Paderewskiego.

O Ignacym Janie Paderewskim mówiono, że jest najlepszym pianistą wśród polityków i najlepszym politykiem wśród pianistów. Na pewno był wirtuozem, kompozytorem, dyplomatą i wielkim filantropem. Na przełomie wieków był najbogatszym artystą na świecie, bez zapowiedzi odwiedzał prezydenta USA, a na jego koncertach główną część publiczności stanowiły omdlewające z zachwytu kobiety. Z ogromnej sławy i wielkich pieniędzy korzystał na rzecz ogarniętej wojną, a potem odbudowującej się Polski. Zapraszamy w radiową podróż m.in. do warszawskiej fabryki pianin i fortepianów J. Kerntopf, w której Paderewski spędził dzieciństwo oraz do jedynej na świecie posiadłości po mistrzu w Kąśnej Dolnej.

"Wszystko zawdzięczam rodzicom" - Urszula Żółtowska-Tomaszewska

2 Października 1944 roku zakończyło się trwające 63 dni Powstanie Warszawskie. Zapraszam do wysłuchania opowieści o Krzysztofie Gąsiorze, który w roku 1979 zaczął studia w Wyższej Szkole Morskiej. W roku 1980 zaczął działać w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. Po ogłoszeniu stanu wojennego znalazł się w Stoczni Gdańskiej. Internowany, działacz podziemia, który został zmuszony do opuszczenia Polski, bo władze powiedziały mu, że i tak nie ma szans na skończenie studiów w Polsce. Dzięki stypendium Stanów Zjednoczonych zdobył wykształcenie. Pracował w wielkich amerykańskich firmach. Siedem lat temu wrócił do Polski, mieszka w Gdańsku i sprzedaje broń. Postanowił z rodziną odwiedzić Park Pamięci w Toruniu, gdzie są uwiecznione jego mama i babcia, jako osoby ratujące Żydów. Krzysztof Gąsior pochodzi z bardzo patriotycznej rodziny. Mama walczyła w Powstaniu Warszawski, ojciec był żołnierzem KEDYWU. Historia jego rodziny miała głęboki wpływ na jego wybory życiowe. Wszyscy jej członkowie byli głęboko zanurzeni w Polskiej historii. Żaden z jego braci z powodów wielkich zawirowań historii i zaangażowania w aktualne wydarzenia, nie mógł skończyć studiów w kraju. On również. Taka była cena wyborów i opowiedzenia się po właściwej stronie….. "Wszystko zawdzięczam rodzicom" - tak mówi bohater.

06.00-09.00 - "Sygnały dnia" - zapraszają Daniel Wydrych i Grzegorz Jankowski

W audycji m.in. rozmowy polityczne - o godzinie 7.15 Marcin Przydacz MSZ a o godzinie 8.15 - Arkadiusz Mularczyk. 

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Sława Bieńczycka

„Akcja! #Wakacyjna reklamacja”- wakacyjne reklamacje.

Wakacje za nami! Nie wszyscy będą jednak je miło wspominać. Wielu konsumentów doświadczyło trudności np. z opóźnionym lub odwołanym lotem, wynajmem auta, rezerwacją pokoju hotelowego, czy z biurem podróży… Odpowiedzią na to może być Twoja reklamacja. Europejskie Centrum Konsumenckie w ramach kampanii „Akcja! #Wakacyjna reklamacja” – zachęca do egzekwowania swoich praw! Sonda Małgorzaty Abgarowicz: wakacyjne reklamacje, co najczęściej reklamujemy?

Seriale - czy to dobry sposób na długie jesienno-zimowe wieczory? - materiał Patryka Bedlińskiego.

Komisja Europejska wprowadziła zakaz stosowania dwutlenku tytanu (E 171) w żywności. Żywność wyprodukowana zgodnie z przepisami obowiązującymi przed 7 lutego 2022 r. może być wprowadzana do obrotu do 7 sierpnia 2022 r. Po tej dacie może pozostać na rynku do końca swojej daty minimalnej trwałości lub terminu przydatności do spożycia. Dwutlenek tytanu jest to barwnik o symbolu E171, nazwany również bielą tytanową, ponieważ ma właściwości rozjaśniające i wybielające. Od lat jest stosowany jako dodatek do żywności, mający nadać jej atrakcyjną, białą barwę. Związek ten jest również powszechnie używany w produkcji kosmetyków, leków, farb i produktów higieny osobistej. Największą zawartością wśród produktów spożywczych charakteryzują się słodycze, szczególnie te zabarwione na biało np. gumy do żucia, wyroby z białą polewą. Dwutlenek tytanu również jest dodawany do zup, bulionów, sosów, sałatek i pikantnych past do kanapek. W kosmetykach dwutlenek tytanu możemy znaleźć w podkładach, cieniach do powiek, kremach w tym w kremach z filtrem.

Ponadto konkursy i słuchowisko "Wrzos" Marii Rodziewiczówny.

19.30-20.00 - "Eureka" / Dziedzictwo i pamięć - zaprasza Dorota Truszczak

Płk Józef Rokicki – zapomniany bohater historii Polski XX wieku. Płk Józef Rokicki pseudonim Michał, rocznik 1894 –zapomniany bohater historii Polski XX wieku. Komendant główny Narodowej Organizacji Wojskowej, jednej z największych organizacji podziemia antyniemieckiego w czasie II wojny światowej. NOW weszła w skład Armii Krajowej w 1942 roku. Podczas Powstania Warszawskiego płk Rokicki dowodził oddziałami AK na Mokotowie. Po upadku zrywu więzień niemieckich obozów. Po zakończeniu wojny emigrant w Paryżu. Wrócił do kraju w 1957 roku. Autor wspomnień „Blaski i cienie bohaterskiego pięciolecia”, poświęconych konspiracji narodowej, czasom Polskiego Państwa Podziemnego, Powstaniu Warszawskiemu. Ostatnie dni tego zrywu zrodziły czarną legendę pułkownika. Zdecydował o wycofaniu swoich żołnierzy z osaczonego przez Niemców Mokotowa, kanałami do Śródmieścia, w celu podjęcia dalszej walki. Dlaczego podjął taką decyzję, której sprzeciwił się gen. Antoni Chruściel - dowódca sił powstańczych, żądający powrotu na pozycje? Z kolei Jan Dobraczyński towarzysz walk płk Rokickiego tak ocenił tę decyzję: „Walczył ze sobą. Bohaterska śmierć pociągała. Odpowiedzialność – kazała postąpić inaczej”.

Tę historię przypomni prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

LITERATURA W JEDYNCE:

11.35 - Maria Rodziewiczówna "Wrzos", słuchowisko z 1986 roku w reż. Andrzeja Zakrzewskiego z Grażyną Barszczewską, Joanną Jędryką, Krzysztofem Kołbasiukiem, Krzysztofem Gosztyłą i Gustawem Lutkiewiczem. 

REKLAMA

21.45 / 20.45 - "Trędowata" Heleny Mniszkówny w wykonaniu Ireny Kwiatkowskiej, czyli najsłynniejszy polski melodramat, wydany w roku 1909. Historia naznaczonej trudnościami miłości skromnej guwernantki i młodego arystokraty spotkała się z zachwytem czytelników (a raczej czytelniczek), choć często była nazywana "literaturą dla kucharek". Znakomita interpretacja Ireny Kwiatkowskiej z 1966 roku, dostępna również w ramach projektu "Radiobook", dodaje sentymentalnemu tekstowi lekko humorystycznego smaku. 

23.50 - Maria Konopnicka "Miłosierdzie gminy". Czyta Elżbieta Barszczewska.


logo

 

07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Jakub Jamrozek

50 miast Polski i ponad 130 miejsc, a w nich spotkania autorskie, spacery, warsztaty, dyskusje, rozmowy z księgarzami i okazja do zapoznania się z unikatowymi propozycjami na rynku literackim. W tym tygodniu startuje 4. odsłona Nocy Księgarń. O szczegółach opowie Anna Karczewska - rzeczniczka wydarzenia. Spotkanie o godz.8.30.

W audycji także:

- felieton językowy Bartka Chacińskiego "Nowa Mowa"

- "Dziady. Noc pierwsza" i "Dziady. Noc druga" - Teatr Wierszalin ze swoimi spektaklami na Litwie

-  wystawa w Muzeum Warszawy "Nie miałyśmy szczęśliwej gwiazdy, zapaliłyśmy własną. Herstorie warszawskie". Wśród herstorii znalazła się opowieść o pierwszym zakładzie introligatorskim dla kobiet, ukrywaniu społeczności żydowskiej w warszawskim zoo w czasie Zagłady, zarabiającej na całą rodzinę prababci czy ambitnych lekkoatletkach z Polonii Warszawa.

10.00 – 13.00 – Kanon Dwójki – prowadzi Andrzej Sułek

10.00 – 11.00 – Znacie to posłuchajcie

Johann Wilhelm Wilms Symfonie nr 6 i 7, wyk. Concerto Köln, dyr. Werner Ehrhardt

11.10 – 12.00 – Karol Szymanowski Koncert skrzypcowy nr 1, Lisa Batiashvili – skrzypce, The Philadelphia Orchestra, dyr. Yannick Nézet-Seguin

12.05 – 12.45 – Karol Szymanowski – na flet i fortepian, wyk. Agata Igras – flet, Mariusz Rutkowski – fortepian

12.45 – 13.00 – Zapiski ze współczesności: Jerzy Jarocki (powtórzenie), wyd. Małgorzata Szymankiewicz

13.00 – 15.00 – Muzyka w porze lunchu – prowadzi Karol Furtak

Symfonia z uczty królewskiej hrabiego Artois z 1773 roku - Les Ambassadeurs - La Grande Écurie i Alexis Kossenko na Festiwalu Muzyki Dawnej w Utrechcie (Holandia, 1.09.2022) 
w programie utwory francuskich kompozytorów XVIII wieku, m.in. Jean-Philippe'a Rameau,  Francois (`le cadet`) Francoeura i Antoine'a Dauvergne 

wyk. Les Ambassadeurs - La Grande Écurie, dyr. Alexis Kossenko

16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Jakub Kukla

Po sukcesie wiosennego wydania festiwalu ORGANy PLUS+© 2022, poświęconego wyłącznie dziełom sakralnym Stanisława Moniuszki w 150 rocznicę śmierci kompozytora, wracamy do "tradycyjnego" repertuaru festiwalowego, czyli... nieznanej lub mało znanej twórczości organowej z różnych regionów Europy, w gwiazdorskim wykonaniu na instrumentach, których walory brzmieniowe nieraz już nas zaskoczyły i oczarowały. Jesienny Festiwal zainauguruje koncert organisty Pietera Dirksena – holenderskiego wirtuoza siedemnastowiecznej muzyki klawiszowej, najwybitniejszego obecnie znawcy muzyki Dietricha Buxtehudego. Ponadto w programie dużo premier i debiutów w trakcie sześciu tematycznych koncertów, o których opowie na naszej antenie Andrzej Szadejko – twórca Festiwalu  ORGANy PLUS+.

17.30 – 18.00 O wszystkim z kulturą - prowadzą Adriana Prodeus i Piotr Gociek

Bohaterem audycji jest Jerzy Skolimowski – jeden z największych twórców polskiego kina. Jego najnowszy film "Io" jest polskim kandydatem do Oscara. Jego wczesna twórczość – od "Rysopisu" po "Ręce do góry"- zaskakuje do dziś. Jego pierwszy film zagraniczny, "Le départ" ("Start"), przyniósł mu Złotego Niedźwiedzia na festiwalu filmowym w Berlinie. Inne filmy nakręcone na emigracji nagradzano w Cannes ("Fucha", "Wrzask", a także wspomniany na początku "Io", zdobywca Nagrody Jury w roku 2022).

18.00 – 19.00 – Teraz jazz – prowadzi Roch Siciński

19.00 – 22.00 – Filharmonia Dwójki – prowadzi Joanna Grotkowska

Grieg Hall (Bergen, 28.09.2022). W hołdzie dla Larsa Vogta (1970–2022). Johannes Brahms I Koncert fortepianowy d-moll op. 15, III Symfonia F-dur op. 90, wyk. Lars Vogt – fortepian, Bergen Philharmonic Orchestra, dyr. Edward Gardner

21.30 – 22.00 – Rozmowy po zmroku: Zawsze w kontrze – Rok Józefa Mackiewicza: Bracia Mackiewiczowie, aud. Katarzyny Hagmajer-Kwiatek

22.00 – 23.00 – Muzyczny wieczór: Sprezzatura według Lilianny Stawarz

23.00 – 01.00 - Nocna strefa – prowadzi Piotr Metz


LITERARURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" / Stanisław Ignacy Witkiewicz "Niemyte dusze", czyta Andrzej Chyra. 

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" / Edgar Allan Poe "Opowieść Artura Gordona Pyma", przekład Stanisław Sierosławski, czyta Krzysztof Kołbasiuk. 

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" / Józef Mackiewicz "Droga donikąd", czyta Mariusz Benoit.

REKLAMA

logo

"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.  


00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Szymon Sławiński 

Kontynuować będziemy rozmowy o różnych obliczach samotności.

02.00-04.00 - "Annały Migały" - Michał Migała

04.00-06.00 - "Trójka budzi" - Jędrzej Kodymowski    

​​​​06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Karol Gnat 

 Międzynarodowy Dzień Zwierząt m.in. o kostiumie płetwonurka, klimatyzacji, tunelach czy igłach do strzykawek. To tylko niektóre przedmioty, których powstanie zostało zainspirowane światem zwierząt. Jak wiele wynalazków zawdzięczamy pośrednio zwierzętom? 

Ruszymy też za miasto, szlakiem kolejnych bohaterów. Ze stolicy przenieśli się na wieś, by tam założyć siedlisko, w którym zamieszkają razem z uratowanymi przez nich zwierzętami. Przed ubojnią uratowali już kilka koni. W swoim gospodarstwie jest też ocalały osiołek, wyjątkowe krowy (różne gatunki), kury czy gęsi. Do ich zwierzęcego azylu ciągle przyjeżdża ktoś nowy. Rozmowa z  jednym z właścicieli gospodarstwa w którym ratuje się zwierzęta przed śmiercią - Maciejem Wasiakiem.  

Zwierzęta mają leczniczą moc. Od dawna znane są metody terapii, do których wykorzystywane są zwierzęta - zajmuje się tym animaloterapia/zooterapia. Ta z kolei dzieli się na wiele specjalizacji, wśród nich: aspersoterapia (czyli terapia z wykorzystaniem ślimaków), rodoterapia (terapia wykorzystująca gryzonie) czy suidoterapia (terapia z wykorzystaniem świń).  Aby zostać animaloterapeutą trzeba odbyć specjalne szkolenia. O tym Maria Szrajter z Polskiego Związku Zooterapeutów i Przewodników Zwierząt Pracujących.

A skoro wspominać będziemy o terapii z udziałem świń, to do rozmowy zaprosimy również właściciela dwóch przedstawicieli tego gatunku. Mieszkające w podwarszawskim Kampinosie świnie, mają za sobą epizod aktorski. Wystąpiły w teledysku. O mieszkaniu w domu ze świniami opowie dziennikarz Mariusz Gzyl - opiekun świń.   

W audycji także uczczenie 52 rocznicy śmierci legendarnej wokalistki Janis Joplin. Artystka obdarzona nieprzeciętnym głosem, cierpiała też na depresję i uzależnienie od używek, które doprowadziły ją do przedwczesnej śmierci. 1970 roku Janis Joplin dołączyła do owianego nie najlepszą sławą - "Klubu 27". 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz 

Gość - Krzysztof Sobolewski, Sekretarz Generalny PiS. 

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Witold Lazar 

W Trójce po królewsku Marta Piasecka i jej gość Maciej Węgrzyn, autor książek o zamkach w Polsce, odwiedzają jeden z najciekawszych zamków na Mazowszu. Nie zachował się nienaruszony do naszych czasów, ale i tak zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce. Może także nocą? Ponoć wtedy można zobaczyć tajemniczą postać zbierającą perły królowej Bony…

W jaki sposób powstają gwiazdy? Jaka jest ich historia? Czy na te pytanie są w stanie odpowiedzieć dziś astronomowie? Z pewnością jesteśmy bliżej poznania prawdy. Naukowcy wykryli "gorącą plam na orbicie wokół supermasywnej czarnej dziury Koziorożca A* w centrum naszej galaktyki. Dokonał tego zespół naukowców kierowany m.in. przez dr. inż. Macieja Wielgusa – polskiego astronoma, który opowie o szczegółach i celu swojej pracy.

 Ogłoszenie laureata Nagrody Nobla z Fizyki 2022. Werdykt jury skomentuje dr Szymon Charzyński z Wydziału Fizyki UW

12.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Katarzyna Cygler 

Wielkimi krokami zbliża się dzień ogłoszenia kolejnego laureata lub laureatki Literackiej Nagrody Nobla. Miłośnicy literatury z całego świata mają swojego wymarzonego pretendenta do tej prestiżowej nagrody. Werdykt zostanie ogłoszony w trakcie tzw. „tygodnia noblowskiego”. Zwycięzcę Literackiej Nagrody Nobla poznamy 6 października 2022 roku​.

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej 

Aż tydzień potrwa rozpoczynająca się akcja usuwania z dna Bałtyku min i bomb lotniczych, czyli pozostałości po II wojnie światowej. Akcja przeprowadzana będzie w Zatoce Gdańskiej, szczególnie na terenie portu morskiego w Gdyni. Wojsko na ten czas wprowadzi strefy bezpieczeństwa, a do mieszkańców wysłane zostaną alerty RCB.

18.10 Trójkowy Komentarz Dnia - Dariusz Wieczorkowski

19.00-21.00 - "W tonacji Trójki" - Marek Wiernik 

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Arkadiusz Gołębiewski 

W miniony weekend zakończył się XIV Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. Czym wyróżniała się tegoroczna edycja festiwalu i komu przyznano nagrody główne?

Goście:   Mariusz Malec, reżyser, dokumentalista i scenarzysta

              Waldemar Czechowski, filmoznawca, operator, reżyser dokumentalista

              Kinga Hałacińska, dziennikarka

22.00-23.00 - "Wieczór w Trójce" - Łukasz Szwed

22.15 - Reportaż w Trójce / "Historia kłamstw krwią haftowana" Macieja Jastrzębskiego

Reportaż historyczny o stalinowskich zbrodniach popełnionych na Polakach. O swoich losach i losach najbliższych, a także o badaniach dotyczących tego tematu opowiadają Polacy mieszkający w Rosji i na Białorusi, a także rosyjscy historycy niezależni.

23.00-00.00 - "Konstelacja M." - Mateusz Tomaszuk

logo

22.06 - "Głębia ostrości" - zaprasza Iga Niewiadomska

Bolesław Senderowicz miał trzy lata, kiedy jego rodzice trafili do Argentyny. Urodzony w Łodzi w roku 1922, Senderowicz przez ponad pół wieku pracował w Buenos Aires jako uznany fotograf mody i reklamy. Pierwszy aparat fotograficzny Kodak box kupił jako piętnastolatek, sam nauczył się robić i wywoływać zdjęcia. Był prekursorem argentyńskiego rynku fotografii modowej, pierwszy wyprowadził modelki z zamkniętych przestrzeni studyjnych na ulice miast, tworząc eleganckie połączenia pięknej architektury i kobiecych strojów. Jego studio fotograficzne pracowało dla najlepszych argentyńskich marek. Zmarł w roku 1994, nigdy nie odwiedziwszy kraju swojego urodzenia. O fotografie Bolesławie Senderowiczu opowie w audycji "Głębia ostrości" mieszkający w Argentynie dziennikarz Jacek Piątkowski.

.


06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński

W audycji m.in. o tym, skąd wziął zwrot: pleść farmazony, dlaczego powinniśmy odstawić energetyki oraz jak zmienić zwyczajne selfie w portret inspirowany sztuką wybitnego artysty - Witkacego?

10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Kasia Dydo

Drugi odcinek cyklu literacko-muzycznego z okazji roku Marii Konopnickiej - tym razem usłyszymy wiersz "Na Kurhanie" w interpretacji raperki Julii Miki.

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Oliwia Krettek

Tydzień Noblowski - komentarze prosto z Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego odnośnie nagrody w dziedzinie fizyki.

14.00-15.00 - "Strefa studenta" - Weronika Puszkar

Zaproszenie do udziału w  konkursie Talenty Jutra - skierowanym do młodych badaczy, naukowców i wynalazców w wieku 15-25 lat, którzy rozpoczynają swoją ścieżkę naukowo-badawczą. Ponadto w audycji o Absolvent Talent Days - największych targach pracy i praktyk w Polsce, które wspierają rozwój kariery studentów, absolwentów i młodych profesjonalistów. Targi ruszają 11 października.

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

W Światowym Dniu Zwierząt o obowiązkach właściciela zwierząt. Odpowiedzi m.in. na pytania: czy można pozostawiać przywiązanego psa przed sklepem, pocztą czy inną instytucją; co wtedy czuje pies?

19.00-20.00 - "12 cali na godzinę" / Wella 

W audycji zagra mieszkający w Polsce Brytyjczyk Paul Thompson, czyli Wella.

20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Jakub Jamrozek 

Czym jest szczęście? Jak odczuwamy je na poziomie wartości, a jak na poziomie emocji? Czy zależy od nas czy od otaczającego nas świata? W jaki sposób jest to związane z relacjami?

21.30-22.00 - "Strefa sportu" - Robert Grzędowski

W Polsce i Holandii trwają mistrzostwa świata w siatkówce kobiet, ale my zaglądamy... za ocean. Jedna z najbardziej utalentowanych młodych polskich siatkarek gra tam z sukcesami w akademickiej drużynie Uniwersytetu Wisconsin. Studia i sport w USA to najlepszy pomysł na karierę? Zapytamy o to Julię Orzoł. 

logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - w Światowy Dzień Zwierząt - o ptasich śpiewakach. W większości przypadków wygląd, jakim cechuje się ptak śpiewający i jego głos idą ze sobą w parze. Wśród tych przykładów można znaleźć wiele ptaków, które nie tylko pięknie śpiewają, ale też równie pięknie się prezentują. W audycji ci śpiewający najpiękniej, m.in kos, słowik, szczygieł, zięba i rudzik.

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Czym jest operetka? 4 października 1928 roku odbyła się premiera operetki "Fryderyka" Franza Lehara.

11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - w Światowy Dzień Zwierząt o zwierzakach-cudakach - innych, dziwnych i ciekawych (wikłacz, kameleon, palczak, skrzypłocz, jeżozwierz itp.). 

15.00-18.00 - "Popołudnik w PRD" - Króliczka Judy i lis Nick z bajki "Zwierzogród", panda z "Kung Fu Panda", leniwiec z "Epoki lodowcowe"j, lew Alex, zebra Marty, hipopotamica Gloria, żyrafa Melmana i lemur Król Julian z bajki "Madagaskar" i oczywiście kultowy "Król Lew". Szukamy zwierząt w bajkach.

18.00-19.00 - "Współpracownia" - co znaczy powiedzenie "kłamstwo ma krótkie nogi" i dlaczego nie warto kłamać? 

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" 

* Anna Olej-Kobus, podróżniczka, mama organizująca życie w Polsce, pracująca w Afryce. Opowie o tym, jak do medycyny podchodzą mieszkańcy Afryki, jakie są sprawdzone metody, rośliny i receptury na zdrowie - dużych i małych.

* Smog - jak dbać o zdrowie dziecka. Gość: Anna Harton, dietetyk. 

..

07.00 - "Muzyka epoki Chopina" - Milena Gąsienica

W audycji m.in.: Sonata a-moll na wiolonczelę i fortepian Emanuela Kani w interpretacji Andrzeja Wróbla i Joanny Ławrynowicz-Just oraz Uwertura koncertowa D-dur Maksymiliana Einerta w wykonaniu Polskiej Orkiestry Radiowej pod kierownictwem Michała Klauzy.

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski 

Eksperymentalna elektronika z płyt "Polscy Artyści Chopinowi Zagrali" (2010). Do tego "Astigmatic. Inspired by Chopin" oraz "Variations of Chopin". Trochę ambientu, trochę "połamańców", dźwiękowych kolaży, dronów i zgrzytów.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski 

Wielka pianistka pierwszej połowy XX wieku zaczęła dokonywać nagrań dopiero w ostatnich dekadach swojej kariery: w audycji różne jej ujęci muzyki Chopina, z Koncertem e-moll, Sonatą h-moll, Scherzami i Balladami. Zastanowimy się też, jak brzmieć mógł egzamin Guiomar Novaes do Konserwatorium Paryskiego, gdy grając m.in. Balladę As-dur zdystansowała blisko czterystu kandydatów - a przesłuchujący ją Debussy, Fauré i Moszkowski poprosili o powtórzenie utworu.

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU