Polskie Radio

Gwiazdor muzyki z wrażliwą duszą – Midge Ure kończy 70 lat

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2023 12:24
Jest współautorem jednego z największych przebojów lat 80. i współorganizatorem najsłynniejszego charytatywnego koncertu w historii; ma doktoraty honoris causa kilku uczelni, a swój sceniczny pseudonim utworzył od imienia czytanego wspak – Midge Ure, jedna z czołowych postaci brytyjskiej sceny muzycznej XX wieku, kończy 70 lat.
Midge Ure kończy 70 lat
Midge Ure kończy 70 latFoto: Shutterstock/DFP Photographic
  • Midge Ure urodził się 10 października 1953 roku w Cambuslang w południowo-wschodniej Szkocji.
  • Zanim rozpoczął karierę solową, był liderem zespołu Ultravox. Był też współzałożycielem zespołu Visage i okazjonalnym współpracownikiem m.in. formacji Thin Lizzy.
  • Wraz z Ultravox Ure nagrał wielki przebój "Dancing with Tears in My Eyes". Był też współautorem utworu "Do They Know It's Christmas", a także pomagał Bobowi Geldofowi w zorganizowaniu koncertów Live Aid.
  • Za swoje osiągnięcia w sztuce i zaangażowanie w działalność charytatywną artysta otrzymał m.in. Order Imperium Brytyjskiego.

Tym, co z pewnością wyróżnia Midge'a Ure'a spośród rzeszy innych muzyków, jest jego nietypowe imię. Tak naprawdę jest to ksywka, którą sobie nadał, odczytując wspak zdrobnienie swojego prawdziwego imienia James, czyli Jim. Jest to jedna z nielicznych ekstrawagancji w życiorysie Szkota, który na miano legendy zapracował sobie przede wszystkim swoją działalnością artystyczną i dobroczynną.

Midge Ure i jego bogate CV

Sceniczną karierę rozpoczął jako nastolatek, w zapomnianych już dziś zespołach. Pierwszą godną wspomnienia grupą są Rich Kids, gdzie Ure występował u boku znanego z Sex Pistols basisty Glena Matlocka. Pod koniec lat 70. założył znacznie popularniejszą synthpopową formację Visage, dołączył też do koncertowego składu sławnego zespołu Thin Lizzy – najpierw jako gitarzysta, a potem klawiszowiec.

Gwiazdą Ure stał się jako wokalista, gitarzysta i klawiszowiec grupy Ultravox, do której dołączył w 1979 roku. Korzyść w tym przypadku była obopólna, bo pierwsze trzy płyty zespołu przeszły bez echa i dopiero nagrany w 1980 roku album "Vienna" odniósł sukces, docierając do trzeciego miejsca brytyjskiej listy bestsellerów. Przez całe lata 80. każdy kolejny krążek Ultravox zyskiwał status co najmniej Złotej Płyty, a wydany w 1984 roku "Lament" przyniósł największy przebój w całym dorobku zespołu.

Apokaliptyczny taniec ze łzami w oczach

Utwór "Dancing with Tears in My Eyes" nawiązywał do powszechnie panującego w tamtych czasach strachu przed wojną nuklearną pomiędzy Związkiem Radzieckim a Zachodem. Za bezpośrednią inspirację posłużyła powieść "Ostatni brzeg" Nevila Shute’a. Opowiada ona historię grupy Australijczyków, którzy dowiadują się o wybuchu atomowego konfliktu na północnej półkuli. Od tego czasu ich życie wypełnia oczekiwanie na śmiertelne w skutkach promieniowanie radioaktywne, które nieuchronnie musi dotrzeć do ich miejsca zamieszkania. Apokaliptyczną atmosferę piosenki dodatkowo potęguje teledysk, z akcją osadzoną wokół uszkodzonej elektrowni jądrowej.  

źródło: YouTube / Ultravox

Midge Ure jako dobroczyńca

W tym samym 1984 roku Midge Ure przyczynił się do powstania jeszcze jednego wielkiego hitu. Był nim utwór "Do They Know It's Christmas", wykonany przez gwiazdorską supergrupę Band Aid. Lider Ultravox napisał go do spółki z Bobem Geldofem, obaj panowie ramię w ramię pracowali też nad organizacją koncertów Live Aid – najsłynniejszej charytatywnej akcji w dziejach muzycznego show-biznesu.

Ure-dobroczyńca nie poprzestał tylko na tym jednym zrywie. Kilka lat później wziął udział w zorganizowaniu wielkiego koncertu z okazji 70. urodzin Nelsona Mandeli, przez lata pełnił też funkcję muzycznego dyrektora serii imprez charytatywnych pod hasłem The Prince's Trust, pod patronatem brytyjskiego księcia Karola. Angażował się w przedsięwzięcia zbierające fundusze dla ofiar klęsk żywiołowych oraz na walkę z nowotworami. Kilkukrotnie odwiedzał Afrykę, jako ambasador organizacji Save the Children. W XXI wieku ponownie połączył siły z Geldofem, tym razem organizując koncerty Live 8.  

Za swoje wysiłki na rzecz lepszego świata Ure był wielokrotnie nagradzany. W 2005 roku królowa Elżbieta II przypięła do jego piersi Order Imperium Brytyjskiego. W kolejnych artysta otrzymał honorowe doktoraty uniwersytetów w Dundee, Edynburgu, Paisley, Glasgow i Bath.

Czytaj też: 

kc