Polskie Radio

Robert Kropiwnicki gościem Programu 3 Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2023 22:20
Z posłem Koalicji Obywatelskiej porozmawiamy o aktualnej sytuacji gospodarczo-politycznej. 

Sejm wybrał w poniedziałek wieczorem w ramach tzw. drugiego kroku konstytucyjnego przewodniczącego PO Donalda Tuska na premiera. Opowiedziało się za tym 248 posłów, 201 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Dziękuję, Polsko. To jest naprawdę wspaniały dzień nie tylko dla mnie, ale dla tych wszystkich, którzy przez te długie lata głęboko wierzyli, że jeszcze będzie lepiej, że przegonimy mrok, że przegonimy zło. I to się stało dzięki wam, to wyście zrobili. Wy na tej sali, ale przede wszystkim miliony Polek i Polaków, i za to chciałem wam bardzo serdecznie podziękować – powiedział lider PO Donald Tusk w Sejmie po głosowaniu. – Będę dłużnikiem tych wszystkich, którzy zaufali tej nowej, wspaniałej polskiej nadziei, bo przecież ten dzień 15 października to był dzień wielkiej polskiej nadziei. I tym wszystkim, którzy zaufali, bo głęboko wierzą w nas i w Polskę, albo dają kredyt, nawet ostrożnie, zaufania, ale jednak postanowili dokonać tej – nie boję się tego słowa – historycznej zmiany – podkreślił Tusk.

Podziękował m.in. obecnemu na sali sejmowej byłemu prezydentowi Lechowi Wałęsie. – W 1979 razem przygotowywaliśmy w jednym z gdańskich akademików jeszcze wówczas nielegalną manifestację pod Stocznią. (...) Dokładnie dlatego, że zobaczyłem, co znaczy polityka w Gdańsku w latach 70., (...) kiedy miałem to szczęście spotkać takich ludzi jak Lech Wałęsa czy Bogdan Borusewicz, zrozumiałem wtedy, że polityka może być pięknym powołaniem – stwierdził Tusk.

Wskazał, że wygraną dedykuje też wszystkim Polakom, "którzy mogli poczuć się obrażeni, rozgoryczeni, zagrożeni przez te 8 lat polityki pogardy dla kogoś, kto jest inny, słabszy, nie słucha partyjnej hierarchii, nie pasuje do wizerunku ideologów partii rządzącej". – Jestem z was dumny, (was) którzy się bali, ale nie ulękli się do końca. Tak naprawdę to zwycięstwo jest zasługą tych najsłabszych, tych prześladowanych przez 8 lat – powiedział Tusk.

Dodał, że od wtorku jego rząd będzie mógł naprawiać te krzywdy, "by wszyscy polscy obywatele bez wyjątku poczuli się jak w domu", także wyborcy PiS. – Jeszcze raz dziękuję, Polsko. Naprawdę, piękny dzień – mówił Tusk.

Zaprzysiężenie rządu Donalda Tuska odbędzie się w środę o godz. 9.00 w Pałacu Prezydenckim – poinformowała w poniedziałek szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych.


***

Do wysłuchania "Salonu politycznego Trójki" we wtorek (12 grudnia) o godz. 8.45 zaprasza Karol Gnat.

PAP/pr

Zobacz więcej na temat: Karol Gnat