Polskie Radio
Section05
Karol Gnat

Szopka, stajenka a może betlejka? - Jak zmieniały się na przestrzeni stuleci?

W 1223 roku włoski duchowny katolicki, średniowieczny mistyk i stygmatyk, założyciel zakonu żebraczego święty Franciszek z Asyżu przygotował pierwszą żywą szopkę. – Święty Franciszek postanowił spędzić święta Bożego Narodzenia nieco inaczej niż zazwyczaj. Przeniósł on szopkę do lasu w Greccio, niedaleko Asyżu. Przyprowadził tam zwierzęta i mieszkańców Asyżu, którzy byli przebrani za członków Świętej Rodziny – opowiada Małgorzata Kępa, historyk sztuki. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Trójka Karol Gnat Boże Narodzenie święta

Czy media publiczne można zmieniać uchwałami? Prezydencka minister: to daleko idące nieporozumienie

– Sprawa regulowania wielu kwestii uchwałami krąży w sferze publicznej od kilku tygodni i jest daleko idącym nieporozumieniem – powiedziała na antenie Programu 3 Polskiego Radia prezydencka minister Małgorzata Paprocka.
Zobacz więcej na temat:  wybory 2023 opozycja Prawo i Sprawiedliwość prezydent Andrzej Duda kancelaria prezydenta POLSKA polityka Andrzej Duda Małgorzata Paprocka Karol Gnat media publiczne media Rada Mediów Narodowych

Rozporządzenie Bodnara. Poseł PiS: jestem ciekawy reakcji KE, w naszym przypadku biłaby na alarm

- Gdyby Zbigniew Ziobro zaproponował w rozporządzeniu tego rodzaju materię jak pan Bodnar, to prawdopodobnie w dwa dni dowiedziałby się o tym cały świat… - mówił w Programie 3 Polskiego Radia Waldemar Buda, poseł PiS, b. minister rozwoju i technologii, radca prawny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Waldemar Buda Adam Bodnar polityka prawo sąd sądownictwo rozporządzenie konstytucja Ministerstwo Sprawiedliwości Trójka Karol Gnat Komisja Europejska

Putin przypadkiem potwierdził, że na Ukrainie zginęło blisko 350 tys. żołnierzy rosyjskich

"Świat do trzeciej" to prowadzony przegląd najważniejszych wydarzeń międzynarodowych, opinie i eksperckie komentarze do sytuacji społeczno-politycznej i gospodarczej współczesnego świata. Geneza i analiza konfliktów zbrojnych, etnicznych, narodowościowych i kulturowych. Z udziałem gości, relacji i raportów korespondentów zagranicznych Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Karol Gnat ŚWIAT wojna na Ukrainie Rosja Władimir Putin Trójka

"Lex wiatrak". Jacek Ozdoba: ustawa otwiera niemieckim firmom rynek wart wiele miliardów złotych

- Ustawę wiatrakową napisali lobbyści, to widać gołym okiem. Jak zobaczyłem tę ustawę, to zastanawiałem się, kto ją podpiszę. Komisja śledcza jest dobrym rozwiązaniem, mamy do czynienia z bezprecedensową sytuacją - mówił w Programie 3 Polskiego Radia Jacek Ozdoba (Solidarna Polska).
Zobacz więcej na temat:  Przemysław Czarnek POLSKA Donald Tusk Trójka polityka Karol Gnat Jacek Ozdoba afera wiatrakowa

Maląg: prezes NBP podejmował trafne decyzje. Przed Trybunałem powinni stanąć ci, którzy rządzili do 2015 roku

- Jeśli ktoś miałby stanąć przed Trybunałem Stanu, to ci, którzy zarządzali Polską do roku 2015. Wtedy szalały mafie VAT-owskie i nie było środków na programy społeczno-gospodarcze. Natomiast prezes Adam Glapiński wykonał bardzo dobrze swoje zadanie, strzegąc finansów państwa i wiarygodności Polski. Podejmował trafne decyzje - powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia minister rozwoju i technologii Marlena Maląg.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka polityka Karol Gnat Marlena Maląg Adam Glapiński

Afera wiatrakowa. Szefowa MAP: w ustawie są zapisy, które mogą prowadzić do wywłaszczeń

- W ustawie dotyczącej wiatraków są zapisy, które zostały wylobbowane. Jest mowa o tym, że farmy wiatrowe mają być inwestycją celu publicznego. A wtedy wchodzi w grę zapis o wywłaszczeniu. To jest bardzo groźne - powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia minister aktywów państwowych Marzena Małek. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka polityka Marzena Małek Ministerstwo Aktywów Państwowych Karol Gnat

Polska suwerenna energetycznie. Minister klimatu: wiele zagrożeń widzieliśmy wcześniej niż reszta Europy

– Świat dostrzega to, że inwestycje w terminal, w Baltic Pipe, w interkonektory spowodowały, że Polska wiele zagrożeń widziała przed resztą Europy, i powinna być naśladowana – mówiła w Programie 3 Polskiego Radia minister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
Zobacz więcej na temat:  Anna Łukaszewska-Trzeciakowska Ministerstwo Klimatu i Środowiska bezpieczeństwo energetyczne energetyka infrastruktura Trójka POLSKA GOSPODARKA Karol Gnat

Spory wokół KRS. Paprocka: próby podważania konstytucyjnych organów spotkają się ze sprzeciwem prezydenta

– To oczywiste, że nie ma czegoś takiego jak "neo-KRS". Wszystkie próby podważania powołań, podważania konstytucyjnych organów będą się zawsze spotykać ze stanowczym sprzeciwem pana prezydenta – powiedziała na antenie Programu 3 Polskiego Radia prezydencka minister Małgorzata Paprocka.
Zobacz więcej na temat:  wybory 2023 opozycja Prawo i Sprawiedliwość prezydent Andrzej Duda kancelaria prezydenta POLSKA polityka Andrzej Duda Małgorzata Paprocka Karol Gnat