Poza tym w audycji:
Filozof na cesarskim tronie. Marek Aureliusz - jeden z najwybitniejszych władców Rzymu, a jednocześnie jeden z najsubtelniejszych myślicieli starożytnego świata. Mawiał, że "człowiek jest tyle wart, ile warte są sprawy, którymi się zajmuje". Czy jego nauki są aktualne także dzisiaj? O tym porozmawiamy z tłumaczem jego najsłynniejszego dzieła - dr. hab. Krzysztofem Łapińskim, filozofem z Uniwersytetu Warszawskiego.
---
W poprzednim wydaniu "Eureki" mówiliśmy m.in. o wpływie gry na pianinie na ludzki mózg.
Okazuje się, że nauka gry na pianinie powoduje różnorodne zmiany w aktywności obszarów mózgu odpowiedzialnych za pamięć, ruch i przetwarzanie informacji sensorycznych. Badania na ten temat przeprowadzili naukowcy z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN w Warszawie.
Na potrzeby badania naukowcy z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN zaprosili 24 studentów do tego, by pierwszy raz w życiu zaczęli się uczyć gry na pianinie. W pracowni wyznaczano im także inne zadania związane z muzyką, takie jak słuchanie wybranych utworów lub odgrywanie fragmentów piosenek, które uczyli się grać.
Naukowcy sprawdzali wówczas, jak aktywują się różne obszary w mózgu badanej osoby. Wyniki były zaskoczeniem. - W trakcie, jak nabywali tych umiejętności, aktywność ich mózgu związana z graniem na instrumencie malała - opowiadała Alicja Olszewska, autorka omawianych analiz i doktorantka w Pracowni Obrazowania Mózgu Instytutu Biologii Doświadczalnej.
***
Do wysłuchania audycji "Eureka", w środę (7.02) po godz. 19.30, zaprasza Jakub Domoradzki
mg/kk