Polskie Radio

21. Millennium Docs Against Gravity. Co w programie festiwalu?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2024 12:01
10 maja rusza 21. Millennium Docs Agains Gravity, festiwal filmów dokumentalnych. Tegoroczne hasło "W relacji ze światem" podkreśla rolę i wartość filmów w życiu społecznym i politycznym. Tegoroczna edycja potrwa do 19 maja. Festiwalowe produkcje będzie można obejrzeć w siedmiu miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Poznaniu, Bydgoszczy i  Łodzi. Część online potrwa na stronie mdag.pl od 21 maja do 3 czerwca.
21.Millennium Docs Agains Gravity rozpocznie się 10 maja w siedmiu miastach
21.Millennium Docs Agains Gravity rozpocznie się 10 maja w siedmiu miastachFoto: mat.prasowe
  • Millenium Docs Against Gravity to przegląd kina dokumentalnego. Festiwal potrwa od 10 do 24 maja 2024 roku. Druga część - online - zaplanowana została od 21 maja do 3 czerwca.
  • 21. edycja odbędzie się pod hasłem "W relacji ze światem", a zawita do siedmiu miast. To Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Łódź i Bydgoszcz.
  • Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio.

Dosłownie za kilka dni rozpocznie się 21. edycja Millennium Docs Against Gravity! Na stronie mdag.pl dostępny jest pełny harmonogram projekcji dla wszystkich festiwalowych miast. Rozpoczęła się także przedsprzedaż biletów online na mdag.pl i stronach kin oraz stacjonarnie w ich kasach. 

Źródło: YouTube Millennium Docs Against Gravity

To idealny moment, żeby zaplanować własną dziesięciodniową wycieczkę do świata filmów dokumentalnych. Część kinowa festiwalu odbędzie się w dniach 10 - 19 maja w siedmiu miastach - Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Poznaniu, Bydgoszczy i  Łodzi. Część online potrwa na mdag.pl od 21 maja do 3 czerwca.


To także ostatnia chwila, żeby zakupić festiwalowy karnet. Sprzedaż ostatnich sztuk trwa tylko do końca tygodnia, czyli niedzieli 28 kwietnia lub do wyczerpania puli na stronie book.mdag.pl!


TOP 10 Artura Liebharta

W tegorocznym programie znalazło się w sumie niemal 190 filmów krótko- i pełnometrażowych, co nie ułatwia przygotowania listy najbardziej interesujących tytułów. Jak odnaleźć się w tym filmowym gąszczu? Z pomocą przychodzi założyciel i dyrektor festiwalu Artur Liebhart, który przygotował autorski wybór tytułów, które… zaskakują:

Chciałbym znaleźć jakiś klucz do moich poleceń festiwalowych. Zdecydowałem się na zaproszenie Was do przeżycia zaskoczenia: Idź do kina i daj się zaskoczyć.

Zaskoczenie tematyką, formą opowieści, zaskoczenie... naszą reakcją na film. Selekcja takich polecajek jest dość ryzykowna dla ich autora. Spróbuję jednak. Kolejność alfabetyczna. 

Coś z tego będzie (Flipside), reż. Chris Wilcha

 Źródło: YouTube Millennium Docs Against Gravity

Każdy z nas pozostawił za sobą niedokończone projekty, marzenia. Co z nimi zrobić? Zapomnieć czy... znaleźć w nich inspirację? A co projektami dzisiejszymi? Czy stare pasje mogą być nową inspiracją, czy tylko ryzykiem?

Gdy przychodzi przypływ (As The Tide Comes In), reż. Juan Palacios, Sofie Husum Johannesen, Kasper Lykke Schultz


 Źródło: YouTube Millennium Docs Against Gravity

Na małej wyspie duńskiej  Mandø, na Bałtyku, mieszka 27 osób. Gregersa, jedynego rolnika na wyspie, nie chcą do programu „rolnik szuka żony". Obchodzi z wiernym psem tamy, które ledwo co utrzymują sztormowe fale. Potęga groźnej natury przeciw przywiązaniu do miejsca. Mistyczne miejsce z północnych bajek, którego przeznaczenie jest już określone przez zmiany klimatyczne. 

Hazard, bogowie i LSD (Gambling, Gods and LSD), reż. Peter Mettler

 Źródło: YouTube Millennium Docs Against Gravity

Podróż w głąb siebie, w trakcie podróży w czasie i przestrzeni. Wspólnoty religijne na opuszczonym lotnisku, Las Vegas, rozmowa z Albertem Hoffmannem, wynalazcą LSD.

Indie- ceremonia patrzenia na bóstwo i spotkanie w klubie śmiechu. Hej hej, czas wracać!

Nokturny (Nocturnes), reż. Anupama Srinivasan, Anirban Dutta

Znów bilet do kina przenosi nas daleko od pierwszego kadru i dźwięku. Tym razem do lasów wschodnich Himalajów, gdzie naukowczyni Mansee Mungi wieczorami rozpina białą płachtę i zapala nad nią latarkę. Zlatują się setki tytułowych nokturnów, czyli ćmy. Ale ją interesuje tylko jeden gatunek, który pomoże nauce w odpowiedzi na fundamentalne pytania dla... ludzkości. 

Ostatni rok ciemności (The Last Year Of Darkness), reż. Benjamin Mullinkosson

 Źródło: YouTube Millennium Docs Against Gravity

Chengdu, duże miasto na wschodzie Chin, ma jedną oazę dla lekkoduchów - Funky Town. Społeczność queerowa, skejci, DJ-e czy artyści tańczą do białego rana, aby zapomnieć o codzienności. Oaza wolności niestety ma zostać zamknięta. Rzadki insight na peryferie społeczeństwa Państwa Środka. 

Pusty grób (The Empty Grave), reż. Agnes Lisa Wegner, Cece Mlay


 Źródło: YouTube Millennium Docs Against Gravity

Niemiecki kolonializm w Afryce jest mało znany. Mała wspólnota rodzinna w Tanzanii próbuje odzyskać od największej demokracji w Europie czaszkę swojego pradziadka.

Takich makabrycznych souvenirów Niemcy przywieźli z Afryki ok... 10 000. Aktywiści z Berlina próbują pomóc, rząd w Dar-es-Salaam próbuje na tym swoje ugrać, prezydent Niemiec, Weizsacker, odwiedza wspólnotę (!) w Songea. Ulica w Berlinie zmienia nazwę z imienia oprawcy na ofiarę. Ale czy to pomoże?

Spójrz mi w oczy (Look Into My Eyes), reż. Lana Wilson

Nowojorskie jasnowidzki i jasnowidzowie łatwo nie mają. Klienci wymagający, a skąd wziąć pomoc dla siebie? Świetnie skonstruowany i zaskakujący film o pomocy bliźniemu i... miłości do kina. Jedna z jasnowidzek specjalizuje się w  pomocy dotyczącej zwierząt domowych.

 sr, reż. Lea Hartlaub

sr to egipski hieroglif oznaczający żyrafę. W filmie występuje jako żywa istota, symbol i klucz do zrozumienia świata. 6 element. Kurs historii nieznanej lepiej tłumaczący rzeczywistość niż historia świata, którą jesteśmy karmieni na co dzień.  Talent młodej reżyserki porównywany jest do Haruna Farockiego. Lepszej rekomendacji nie słyszałem.

 Ścieżka dźwiękowa zamachu stanu (Soundtrack to a Coup d'Etat), reż. Johan Grimonprez

Oglądając film, doszedłem do smutnego wniosku, iż na początku lat 60-tych, bez internetu i mediów społecznościowych ludzkość była bardziej zaangażowana politycznie niż dziś. Nie mówiąc już o muzykach.

Abbey Lincoln i Max Roach zakłócają porządek posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, żądając sprawiedliwości po zabiciu Patrice'a Lumumby, prezydenta Kongo. Fidel Castro w hotelu w Haarlemie z cygarem. Chruszczow walący butem o stół i dużo muzyki jazzowej.

Mieszanka wybuchowa. Jury w Sundance przyznało specjalną, poza protokołem, nagrodę dla reżysera. 

Trawa jest bardziej zielona, tam gdzie nas nie ma (While the Green Grass Grows), reż. Peter Mettler

Poetycki, śmieszny, czasami filozoficzny pamiętnik filmowy spleciony z psychodelicznymi, eksperymentalnymi obrazami. Najbardziej intymny film reżysera. Jego magiczne zdolności połączenia obrazu i dźwięku sięgają tu mistrzostwa. Pogodzenie się ze stratą i pozwolenie na to, aby samo życie nami kierowało, są tematami filmu.

Mettler potrafi pokazać łączność wszystkich elementów życia, ale i zagłębić się w ich naturę, rozłożyć na czynniki pierwsze. To czyni ten film swoistą medytacją nad naturą życia. Odchodzenie, strata i dawanie sobie z nimi radę. Tytuł jest imperatywem wszelkiego działania, zmiany i rozwoju. Reżyser łączy go ze zmianami w naturze. Film wchodzi w dyskurs z naszym wewnętrznym poczuciem samotności. Może boleć, ale warto.

Posłuchaj trzeciego odcinka podcastu Reality Check: Co się dzieje w Strefie Gazy i dlaczego świat na to pozwala?

W tym odcinku Karol Piekarczyk próbuje przybliżyć sytuację w Strefie Gazy, nadać jej kontekst historyczny i społeczny. Poznamy dwie perspektywy gościń podcastu: palestynki, dziennikarki i działaczki społecznej Ali Qandil oraz przedstawicielki międzynarodowej organizacji pozarządowej od lat raportującej wydarzenia w Strefie Gazy - Anny Błaszczak-Banasiak, dyrektorki Amnesty International Polska.

Inspiracją do tej rozmowy jest film “Nie chcemy innej ziemi”, reż. Basel Adra, Hamdan Ballal, Yuval Abraham oraz Rachel Szor. Film ukazuje ciągnącą się przez dekady batalię prawną mieszkańców Masafer Yatta na Zachodnim Brzegu o zachowanie swojej wioski.

Widzimy ich codzienność, która naznaczona jest niesprawiedliwością i upokorzeniami. Palestyńsko-izraelski filmowy kolektyw kręcił wydarzenia w wiosce przez pięć lat, korzystając przy tym z wcześniejszych nagrań mieszkańców. Adra – prawnik i dziennikarz, który urodził się i wychował w Masafer Yatta oraz Yuval Abraham – żydowski dziennikarz tworzą duet. Każdego dnia starają się pomóc mieszkańcom i opowiedzieć światu o ich tragedii.

Film “Nie chcemy innej ziemi” będzie miał polską premierę podczas 21. edycji Millennium Docs Against Gravity.

Millennium Docs Against Gravity odbędzie się od 10 do 19 maja w siedmiu miastach (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Łódź i Bydgoszcz), a następnie online - od 21 maja do 3 czerwca na mdag.pl. Mecenasem tytularnym wydarzenia jest Bank Millennium.

mat.prasowe/id