Polskie Radio

Grzegorz Napieralski i Bartosz Romowicz gośćmi wtorkowych "Sygnałów dnia"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2024 17:34
Gośćmi "Sygnałów dnia" w środę (29.05) będą: o godz. 7.15 poseł KO Grzegorz Napieralski i o godz. 8.15 poseł Polski 2050 Bartosz Romowicz.
Multimedialne studio radiowej Jedynki
Multimedialne studio radiowej JedynkiFoto: Piotr Piorun/Polskie Radio

W obradach Zespołu ds. rozliczeń PiS uczestniczył były dyrektor departamentu Funduszu Sprawiedliwości Tomasz Mraz, który wytoczył wiele oskarżeń pod adresem Zbigniewa Ziobry i jego współpracowników. Jego zdaniem większość konkursów ogłaszanych przez Fundusz była przeprowadzana nierzetelnie. Dodał, że w sprawach dotyczących rozstrzygnięć konkursowych Zbigniew Ziobro był "tak naprawdę głównym decydentem". Zeznający przed komisją Tomasz Mraz mówił, że mimo nieprawidłowości dokumenty były przygotowywane tak, by nie wyszły one na jaw. Świadek zeznał, że ówczesny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i wiceminister Marcin Romanowski informowali niektóre podmioty o tym, że konkurs zostanie ogłoszony i jakie będą jego warunki.

Grzegorz Napieralski w Polskim Radiu 24 podkreślił, że mamy do czynienia z bardzo poważnym oskarżeniem. - Są podstawy do działania prokuratury, wyciągania wniosków i ukarania winnych. Najwyraźniej z Ministerstwa Sprawiedliwości zostały wyprowadzone olbrzymie pieniądze, które trafiły do koleżanek i kolegów z PiS - powiedział.

M.in. na ten temat porozmawiamy z Grzegorzem Napieralskim w "Sygnałach dnia" o godz. 7.15.

Komisja ds. rosyjskich wpływów

Premier Donald Tusk poinformował, że wydał zarządzenie ws. powołania komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce w latach 2004-2024. Jej szefem będzie szef SKW gen. Jarosław Stróżyk. W skład komisji wejdzie od dziewięciu do 13 członków rekomendowanych przez poszczególnych ministrów.

Bartosz Romowicz zaznaczył, że jedynie komisja złożona z ekspertów może pracować efektywnie w tej sprawie, zaś sejmowe komisje śledcze to "bardziej show niż merytoryczna praca". - W tej kadencji nie zawiodłem się na premierze Tusku i jeżeli premier przekonuje nas, jako koalicjantów, że jest to potrzebne z racji bezpieczeństwa państwa, to ufam panu premierowi w tej sprawie - zaznaczył.

Więcej na ten temat porozmawiamy o godz. 8.15 w "Sygnałach dnia" z Bartoszem Romowiczem.

Zobacz także:

***

Na audycję "Sygnały dnia" w środę (29.05) w godz. 6.00-9.00 zapraszają Daniel Wydrych i Karol Surówka.

DS