Polskie Radio

Jacek Malczewski. Jego życie i twórczość

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2024 07:00
W przeddzień urodzin Jacka Malczewskiego, które przypadają 15 lipca (1854), Muzeum Narodowe w Warszawie organizuje wyjątkowy dzień z malarzem. Będą kuratorskie oprowadzania, wykłady, warsztaty. W audycji przypomnieliśmy twórczość Jacka Malczewskiego i opowiedzieliśmy o obrazach znajdujących się w MNW.
Autoportret Jacka Malczewskiego
Autoportret Jacka MalczewskiegoFoto: Biblioteka Narodowa/Polona

Niedawno w audycji:

Instytut Polonika w ramach programu "Ochrona polskiego dziedzictwa za granicą" od wielu lat poddaje renowacji polskie zabytki znajdujące się na terenie Włoch i Francji. To miejsca szczególne.

Piotr Ługowski, szef programu Ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą w Instytucie Polonika, przypomniał, że niezwykle istotnym miejscem dla polskiej kultury jest włoska Padwa. - Właściwie pierwsze projekty we Włoszech Polonika tam realizowała. Była to konserwacja tablic epitafijnych, popiersie Jana III Sobieskiego - wyliczał gość audycji "Skarby kultury polskiej"

Z czasem eksperci przenieśli się do centralnych Włoch, gdzie opieką konserwatorską objęty został kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie. - To tak naprawdę najstarsza polska parafia poza granicami. Metryką sięga czasów soboru trydenckiego, czyli XVI wieku - mówił rozmówca Anny Stempniak. Współpraca Poloniki i polskiego kościoła rozpoczęła się w roku 2019.

Zobacz także:

***

Na "Skarby Kultury Polskiej" w środę (10.07) o godz. 23.35 zaprosiła Anna Stempniak.

DS