Polskie Radio
Section05
Anna Stempniak

Jacek Malczewski i jego twórczość w Muzeum Narodowym. "Intensywne malarstwo, realistyczny język i tajemnicza symbolika"

- Twórczość Jacka Malczewskiego ma na nas bardzo duży wpływ. Obcowanie z nią przybliża losy historyczne, ale także samo malarstwo. Każdy z nas może w tych obrazach odnaleźć coś swojego - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Agnieszka Chabera. Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowuje się do świętowania 170. urodzin jednego z najbardziej znanych polskich malarzy.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa malarstwo Jacek Malczewski Agnieszka Chabera Agnieszka Bagińska Muzeum Narodowe w Warszawie

Czy bohaterowie kryminałów muszą być policjantami lub detektywami?

Małgorzata Fugiel-Kuźmińska jest antropologiem kultury, a Michał Kuźmiński to dziennikarz i autor tekstów piosenek. Wspólnie opublikowali serię etnokryminałów. Dotychczas ukazały się tytuły "Śleboda", "Pionek", "Kamień" i "Mara". Teraz ukazała się pierwsza część nowej serii "Ruiny", a to nie koniec ich literackich planów.
Zobacz więcej na temat:  kryminał literatura etnografia Małgorzata Fugiel-Kuźmińska Michał Kuźmiński

90. rocznica śmierci Marii Skłodowskiej-Curie. Wystawa "Nić ciągła. Maria Skłodowska-Curie 1867-1934"

Przed 90 laty, 4 lipca 1934 roku, w wieku zaledwie 67 lat, z powodu anemii złośliwej, zmarła Maria Skłodowska-Curie, jedyna kobieta, która otrzymała Nagrodę Nobla dwukrotnie. W Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich w Warszawie przy ul. Agrykola można oglądać niezwykłą wystawę poświęconą biografii noblistki oraz wpływowi jej osiągnięć na historię, teraźniejszość i przyszłość pt. "Nić ciągła. Maria Skłodowska-Curie 1867-1934".
Zobacz więcej na temat:  Maria Skłodowska-Curie NAUKA chemia fizyka

"Lato z dreszczykiem". Poznaliśmy trzeci odcinek kryminalnego opowiadania [POSŁUCHAJ]

Dwa tygodnie temu w Programie 1 Polskiego Radia rozpoczął się konkurs "Lato z dreszczykiem", prowadzony w ramach tegorocznego "Lata z Radiem". Poznaliśmy wtedy początek opowiadania, stworzony przez Annę Stempniak. Ciąg dalszy zależy już od słuchaczy. W poniedziałek (1.07) ogłosiliśmy drugiego zwycięzcę – został nim pan Mikołaj Ryśkiewicz z Warszawy. 
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Mastalerz kryminał literatura Lato z Radiem 2024 Lato z Radiem

Przemysław Piotrowski: Igor Brudny to najbardziej lubiany komisarz na polskim rynku literackim

Przemysław Piotrowski urodził się w 1982 roku. Przez wiele lat był dziennikarzem sportowym, potem także śledczym. Pierwszą powieść wydał w 2015 roku, ale największą sławę przyniósł mu cykl kryminalny o komisarzu Brudnym rozpoczęty w roku 2020. W "Lecie z Radiem" autor opowiedział o swoich inspiracjach i najnowszej powieści pt. "Anubis". 
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem 2024 kryminał Przemysław Piotrowski literatura Lato z Radiem

Imieniny Jana Kochanowskiego 2024. Gościem Biblioteki Narodowej będzie... Czesław Miłosz

W warszawskim Ogrodzie Krasińskich już po raz 12. odbędą się Imieniny Jana Kochanowskiego. - Chodzi o to, aby pokazać, że literatura jest atrakcyjna. Przypominamy tych autorów i autorki, którzy wytrzymują próbę czasu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej. Już w sobotę (29.06) gościem Jana Kochanowskiego będzie... Czesław Miłosz.
Zobacz więcej na temat:  Jan Kochanowski Biblioteka Narodowa Czesław Miłosz literatura poezja Warszawa Tomasz Makowski

Festiwal "Dwa Teatry" Sopot 2024. Waldemar Modestowicz i Marta Rebzda o słuchowisku nagrodzonym Grand Prix

- Cały nasz zespół aktorski miał świadomość, że to jest słuchowisko dokumentalne i tam są również fragmenty mocnych, bardzo tragicznych wspomnień prawdziwych ludzi - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o słuchowisku "Siostra Hioba" reżyser Waldemar Modestowicz. Wstrząsająca opowieść o mamie Grzegorza Przemyka zdobyła Grand Prix XXIII Festiwalu "Dwa Teatry" Sopot 2024.
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry 2024 Festiwal Dwa Teatry 2024 Teatr Polskiego Radia Sopot Waldemar Modestowicz Marta Rebzda Tomasz Man Anna Dereszowska Olga Sarzyńska Katarzyna Szyngiera Maciej Nowak Martyna Podolska

"Lato z dreszczykiem". Poznaliśmy drugi odcinek kryminalnego opowiadania [POSŁUCHAJ]

Tydzień temu w Programie 1 Polskiego Radia rozpoczął się konkurs "Lato z dreszczykiem" prowadzony w ramach tegorocznego "Lata z Radiem". Poznaliśmy wtedy początek opowiadania, stworzony przez Annę Stempniak. Ciąg dalszy zależy już od słuchaczy. W poniedziałek (24.06) poznaliśmy pierwszego zwycięzcę, a odcinek ten przeczytał na żywo Andrzej Mastalerz. 
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Andrzej Mastalerz kryminał literatura Lato z Radiem 2024 Lato z Radiem

"Dwa Teatry" 2024: święto, nie rywalizacja. Podsumowanie drugiego dnia festiwalu

Tegoroczna edycja festiwalu "Dwa Teatry" powoli dobiega końca. Przed nami trzeci, ostatni dzień festiwalu, a dotychczasowe wydarzenia w jego ramach podsumowaliśmy w "Kulturalnej Jedynce". - W momencie kiedy pojawia się premiera radiowa ona idzie w eter, ale nie wiemy, z jakim spotyka się odbiorem. Tutaj mogliśmy usłyszeć widownię i jej reakcje. (...) To jest święto, że po prezentacji słuchowiska czy spektaklu można porozmawiać z publicznością - wyjaśnia Jarosław Tumidajski. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Festiwal Dwa Teatry Festiwal Dwa Teatry 2024 Dwa Teatry 2024 Sopot Teatr Telewizji Teatr Polskiego Radia

"Dwa Teatry" 2024. Ogromny sukces "Matysiaków" na żywo

To tu można posłuchać i obejrzeć najlepsze słuchowiska i spektakle telewizyjne, na żywo spotkać się z ich twórcami i grającymi w nich aktorami. W Sopocie trwa jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce - 23. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji "Dwa Teatry". W jego ramach można było m.in. wziąć udział w nagraniu odcinka powieści radiowej "Matysiakowie".
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Dwa Teatry 2024 Dwa Teatry Teatr Polskiego Radia Matysiakowie joanna szczepkowska Adam Ferency Marta Rebzda Waldemar Modestowicz