Polskie Radio

To ich usłyszymy podczas oscarowej gali!

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 13:21
Tegoroczną galę wręczenia statuetek Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej swoim występem uświetni Billie Eilish, laureatka 5 nagród Grammy zwanych muzycznymi Oscarami.
Billie Eilish, Finneas Eilish podczas rozdania nagród Grammy
Billie Eilish, Finneas Eilish podczas rozdania nagród GrammyFoto: PAP/DAVID SWANSON

Potwierdzono, że artystka zaśpiewa tytułowy utwór do najnowszego filmu o przygodach Jamesa Bonda "No time to die". Eilish jest najmłodszą piosenkarką w historii, która napisała i nagrała piosenkę do filmu o agencie 007. 

Za produkcję muzyki Billie Eilish odpowiada jej starszy brat Finneas O’Connell. Album Billie "When We All Fall Asleep, Where Do We Go?" wydany w marcu 2019 roku uczynił artystkę jedną z najpopularniejszych gwiazd w świecie muzyki. 


Billie Eilish nie będzie oczywiście jedyną artystką, która uświetni swym występem oscarową galę. W programie uroczystości przewiduje się występ DJ Questlove oraz orkiestry pod batutą Eímear Noone. Co ciekawe jest ona pierwszą kobietą, której powierzono dyrygowanie orkiestrą podczas uroczystości wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. 

4 lutego ogłoszono, że do wymienionego grona muzyków dołączy również Janelle Monáe. Nie ujawniono, co usłyszymy podczas jej występu. Janelle muzycznie przypomniała o sobie płytą "Dirty Computer" z 2018 roku, ale znana jest też z aktorskich kreacji, brała udział w kilku filmach nominowanych do Oscarów m.in. "Moonlight", "Ukryte figury" czy w "Harriet" nominowanym w tym roku w dwóch kategoriach. 

Wyśpiewane nominacje

Na scenie zobaczymy również Cynthię Erivo (nominowaną w kategorii najlepsza aktorka za rolę w filmie "Hariett"), laureatów Oscarów Eltona Johna i Randy'ego Newmana oraz Idinę Menzel czy Chrissy Metz. 

Nazwisko Cynthii Erivo odnajdziemy także wśród nominacji w kategorii Muzyka - najlepsza piosenka. Przewiduje się, że aktorka wykona utwór "Stand Up", przy którym współpracowała z Joshuahem Brianem Campbellem.

Eltona Johna prawdopodobnie nie trzeba nikomu przedstawiać. Na swoim koncie do tej pory zanotował 4 nominacje i jedną zdobytą statuetkę (za piosenkę "Can you feel the love tonight" ze ścieżki dźwiękowej "Króla Lwa" z 1994 roku). Podczas ceremonii wręczenia nagród zobaczymy go na scenie w utworze "(I’m Gonna) Love Me Again" z filmu "Rocketman", do którego muzykę skomponował, ze słowami autorstwa Berniego Taupina. 

Prawdziwym muzyczno-oscarowym rekordzistą jest kompozytor, wokalista i pianista Randy Newman, który do nagród Akademii nominowany był 22-krotnie, dwa razy zdobywając upragnioną statuetkę. W tym roku również nie zabrakło go w gronie nominowanych i zaproszonych do występu na scenie Dolby Theatre w Hollywood. 

Indina Menzel, właścicielka głosu Elsy z niegdysiejszego hitu "Kraina Lodu" (dla piosenki "Let it go" wyśpiewała wtedy Oscara) jest następną z zaproszonych na scenę tegorocznego show. Druga część tamtego filmu - "Kraina Lodu 2" - jest nominowana w kategorii dla najlepszej piosenki. Za muzykę i słowa do utworu "Into the unknown", który w czasie gali wykona Indina, odpowiadają Kristen Anderson-Lopez i Robert Lopez. Na scenie aktorce będzie towarzyszyć zespół AURORA.

Z kolei piosenkę "I’m standing with you" z "Breakthrough" Roxann Dawson dla licznej widowni teatru w Hollywood i dla milionów przed telewizorami zaśpiewa grająca w filmie główną rolę Chrissy Metz. Autorką utworu jest Diana Warren, to już jej 11 nominacja.

Zobacz więcej na temat: oscary 2020 FILM videoMozaika