Polskie Radio

Rocznica wybuchu II wojny światowej i powrót do szkoły. Czwartek z PR

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2022 21:55
W Jedynce archiwalne radiowe audycje poświęcone Wrześniowi 1939 r. a także o poszukiwaniu zaginionych płyt z nagraniami Polskiego Radia właśnie z tego okresu, czyli o akcji "Gdzie jest czarny neseser?". W Dwójce o wystawie Wolę o tym nie mówić" - poświęcona losom mieszkańców Wolnego Miasta Gdańska, którzy po 1945 roku pozostali w mieście. W Trójce reportaż pt. "Moje przeżycia wojenne". W Czwórce - jak pokazywać w sieci ważne daty i rocznice, abyśmy o nich pamiętali a w Polskim Radiu Dzieciom, jak wejść w nowy rok szkolny bez stresu. Sprawdź nasze propozycje!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Zapp2Photo
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00.

1 września w Jedynce

Przez cały dzień: informacje w Aktualnościach, relacje i transmisje z oficjalnych uroczystości w audycjach publicystycznych (Sygnały Dnia, W samo południe, Ekspres Jedynki, Polska i świat).

03.00-05.00 - "Tak to bywało" - zaprasza Adam Rozlach

W specjalnym wydaniu audycji sięgniemy do naszych archiwalnych audycji poświęconych Wrześniowi 1939 r. Posłuchamy rozmów z uczestnikami walk na Westerplatte, posłuchamy wspomnień Obrońców Poczty Gdańskiej, przypomnimy radiowe komunikaty z pierwszego dnia II Wojny Światowej, posłuchamy też „Kroniki polskiej” poświęconej jednemu z pierwszych starć zbrojnych Wojska Polskiego, które miało miejsce pod Mokrą 1 IX 1939 r. a w „Słodkim Radiu Retro” przypomnimy ścieżkę dźwiękową z filmu „Zakazane piosenki”. Główną pozycją drugiej godziny będzie „Radiowy Wieczór z Jedynką” pod red. Katarzyny Jankowskiej z udziałem historyków wojskowości: prof. Lecha Wyszczelskiego oraz dr. Jeremiasza Ślipca, a tematem Wieczoru będzie Kampania Wrześniowa 1939 r.

06.00-09.00 - "Sygnały Dnia" - zapraszają Daniel Wydrych i Krzysztof Świątek

Goście: 7.15 - Arkadiusz Mularczyk / 8.15 - Przemysław Czarnek.

09.00-12.00 - "Cztery Pory Roku" - zaprasza Agnieszka Kunikowska

Rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, że 1 września do szkoły dzieci nie idą same. Z nimi bramy szkolne na dobre i złe  w przenośni pokonują rodzice. O rodzicu w szkole: z ogromnymi oczekiwaniami i od dziecka, i od szkoły, zapełniającym każde wolne miejsce w terminarzu dziecka i tym, który wszystko zostawia szkole - chcemy rozmawiać. Każdy marzy o idealnym dziecku, pewno dzieci tez tylko o idealnym rodzicu. Gość: dr Ewa Kosowaka-Korniak, psycholog, mediator.

Po raz pierwszy je policzono w 1944 roku, jeszcze w podziemiu. Materiał ten przesłano polskiemu rządowi, znajdującemu się na emigracji w Londynie. Prof. Karol Estreicher, który kierował pracami, wydał w 1944 publikację „Cultural Losses of Poland” katalog ukradzionych, straconych w wyniku II wojny Światowej dzieł sztuki. Do dziś wciąż szukamy ponad 60 tysięcy dzieł utraconych w wyniku II wojny światowej. Gość: Elżbieta Przyłuska MKiDN.

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" 

Żarty się skończyły - trzeba ustawiać budziki, pakować tornistry, przeglądać zeszyty, a czasami nawet przypomnieć sobie prawa fizyki czy chemii. Dzieciaki wracają do szkoły, my do codziennych obowiązków, a Muzyczna Jedynka, do towarzyszenia Państwu - i w aucie, i w domu i w pracy. W programie muzyka z pozytywną energią i fantastyczne głosy Glorii Estefan, braci Bee Gees, Witolda Paszta i Natalii Przybysz. Po 14.00 w naszym studiu pojawi się Ars Latrans Orchestra, żeby opowiedzieć o muzycznych planach na jesień. Ponadto, rozdamy w audycji płyty wydane przez Polskie Radio „Kolekcja płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku” [5 CD].

19.00-19.30 - "Jedynka Dzieciom" - zaprasza Agnieszka Kunikowska

Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce to pierwszy tom serii dla dzieci „Śledztwa detektywki Fishki”. Czego dowiemy się z pierwszej części? Poznamy między innymi kulisy kradzieży ołtarza mariackiego z czasów II wojny światowej oraz jego odnalezienia pod Norymbergą. Dowiemy się, jakie tropy doprowadziły naukowców do odkrycia na dnie Wisły szczątków zatopionego wieki temu pałacu króla Polski. Jakie wydarzenia doprowadziły do tego, że niemiecki gubernator Hans Frank zawiesił warty fortunę obraz Dama z gronostajem w swoim pokoju tuż nad kaloryferem? Co się stało z wypełnionym złotem pociągiem, który wjechał do tunelu i zniknął bez śladu? Skąd w Środzie Śląskiej tyle skarbów, że ludzie, kopiąc w ziemi, co rusz odkrywają garnki ze złotem? To wszystko dzięki autorce, która jak nikt potrafi opowiadać i przyciągać do siebie zarówno dzieci, jak i dorosłych. Łucja Malec-Kornajew prowadzi bowiem Dziecięce Biuro Detektywistyczne, które co miesiąc wyrusza w miasto śladem zagadkowych tajemnic.

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Krzysztof Michalski

* Zdradzona Polska

Z historykiem z Uniwersytetu Warszawskiego - prof. Rafałem Habielskim porozmawiam o zdradzonej przez sojuszników we wrześniu 1939 roku Drugiej Rzeczpospolitej.

Przedstawimy sojusznicze zobowiązania wynikające z układów podpisanych z Wielką Brytanią i Francją i ich realizację. Zastanowimy się, z czego wynikała bezczynność sojuszników Polski i jakie to miało konsekwencje dla przebiegu II wojny światowej.

* "Gdzie jest czarny neseser?"

O poszukiwaniu zaginionych płyt z nagraniami Polskiego Radia z września1939 roku i o akcji "Gdzie jest czarny neseser?" opowie dyrektor Archiwum Polskiego Radia pani Elżbieta Berus-Tomaszewska.

20.00-21.00 - Audycja specjalna / „Echa tamtych dni” - zprasza Iza Żukowska i Dariusz Kwiatkowski

Audycja poświęcona dramatycznemu epizodowi z okresu, gdy Niemcy dokonywali wysiedleń i akcji represyjnych wobec mieszkańców Zamojszczyzny. 1 czerwca 1943 roku okupanci zamordowali 185 osób-mieszkańców wsi Sochy. Miejscowość została spalona w wyniku bombardowania. Armia Krajowa przeprowadziła działania odwetowe. Echa tych wydarzeń odżywają podczas zwiedzania unikalnego muzeum Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Zamojskiego w Bondyrzu. Audycja nawiązuje do tegorocznych obchodów 80 rocznicy utworzenia Armii Krajowej.

21.00-22.00 - Teatr Polskiego Radia / Premierowe słuchowisko Piotra Skotnickiego „Wrzesień 1939” w reżyserii autora

Akcja słuchowiska rozgrywa się w przededniu oraz w pierwszych tygodniach niemieckiej napaści na Polskę w 1939 roku. Losy bohaterów splatają się w wielowątkową opowieść zmierzającą do tragicznego finału. To czas chaosu, niespełnionych nadziei, narastającego poczucia bezsilności i osamotnienia - czas, który nie zwiastował jeszcze jednego z najdramatyczniejszych okresów w dziejach ludzkości. Historia opowiedziana w słuchowisku  zaskakuje wymownością analogii do ostatnich wydarzeń za naszą wschodnią granicą.

Scenariusz i reżyseria – Piotr Skotnicki

Realizacja akustyczna – Agnieszka Szczepańczyk

Kierownictwo produkcji – Mateusz Wyderka

Muzyka i wykonanie – Piotr Skotnicki

Występują – Jerzy Zelnik, Krzysztof Szczepaniak, Kamila Worobiej, Angelika Kurowska, Wojciech Solarz, Remigiusz Jankowski, Ewelina Szostkowa, Barbara Zielińska, Martyna Podolska, Waldemar Nowak, Juliusz Dzienkiewicz, Zbigniew Konopka, Tomasz Marzecki, Jarosław Gajewski, Bartosz Obuchowicz, Marcin Troński, Dominik Piotrowski, Mateusz Wyderka oraz Anna Szamotuła, Cecylia Steczkowska, Żaneta Rus, Magdalena Parda, Mia Szawdyn, Jarosław Małek, Piotr Skotnicki, Bartosz Mielczarek, Tomasz Obiński, Stanisław Kawecki, Gaja Gałązka, Kira Gałązka

23.00 - "Kulturalna Jedynka" / Magazyn Bardzo Filmowy - zaprasza Joanna Sławińska

- Z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej opowiemy o wybranych XXI-wiecznych filmach o wojnie, takich jak „Bękarty wojny”, „Jojo rabbit” „Azyl” czy polska „Obława”. W audycji miedzy innymi archiwalna rozmowa Joanny Sławińskiej  z gwiazdą Hollywood  (nagrodzoną Oscarem za rolę w filmie „Oczy Tammy Faye”) Jessiką Chastain, która opowie o filmie „Azyl”. To amerykańska produkcja o Antoninie i Janie Żabińskich,  którzy uratowali setki Żydów, ukrywając ich na terenie zbombardowanego ZOO w Warszawie. Żabińscy zostali odznaczeni medalem  Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

- W audycji także rozmowa autorki z twórcą  filmu, który we wtorek (30.09)  zostanie ogłoszony polskim kandydatem do Oscara.

- Premiery kinowe. A na ekranach od piątku polskie produkcje „Kryptonim Polska” i „Szczęścia chodzą parami” oraz szwedzki dramat historyczny „Emigranci”.

- Początek międzynarodowego festiwalu filmowego w Wenecji.

23.40-0.00 - "Kulturalna Jedynka" - zaprasza Anna Stempniak

Audycja o Hance Ordonównie, urodzonej 120 lat temu, polskiej piosenkarce, aktorce, niosącej w czasie II wojny światowej pomoc osieroconym polskim dzieciom.


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Boczne drogi" Joanny Chmielewskiej. To pierwsza powieść kryminalna, którą autorka napisała o swojej rodzinie. Mieszkająca w Kanadzie ciotka Teresa przyjeżdża do Polski i chce odwiedzić miejsca, których jeszcze nie widziała. Od początku, od samego przylotu na warszawskie lotnisko uczestników podróży prześladują dziwne wypadki, zaskakujące sploty wydarzeń - a w końcu znika Teresa. Tę powieść, jeszcze przed publikacją książkową, czytała w 1976 roku w "Lecie z Radiem" Barbara Krafftówna. Od tego momentu została wierną przyjaciółką audycji. Warto więc tę niezwykłą, szaloną lekturę przypomnieć. 

21.45 - "Nędznicy" Victora Hugo w interpretacji Mariusza Benoit (nagranie z roku 2001).

23.50 - Juliusz Słowacki "Listy do matki" w interpretacji Krzysztofa Kolbergera i Zbigniewa Zapasiewicza.


logo

 

00.00– 01.00 – Nocna strefa – prowadzi Rafał Księżyk

00.55 – 01.00 – Przypadki słowa: Kacper Płusa „Kobiety polskie”, aut. Iwona Smolka 

01.00 – 02.00 – Fantazja polska (powtórzenie) – prowadzi Ewa Szczecińska

Ignacy Feliks Dobrzyński Andante e Rondo alla polacca op 42, wyk. Łukasz Długosz – flet, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej, dyr. Jacek Rogala; Emanuel Kania Trio fortepianowe g-moll, wyk. Rafał Łuszczewski – fortepian, Ewa Andruszkiewicz – skrzypce, Mirosław Makowski – wiolonczela; Fryderyk Chopin Preludia op. 28 (wybór), wyk Soen-Jin Cho – fortepian

02.00 – 06.00 – Muzyczna noc Euroradia – prowadzi Krzysztof Dziuba

06.00 – 07.00 – Fantazja polska – prowadzi Ewa Szczecińska

Fryederyk Chopin Preludia  z op 28 (wybór), wyk. Soen-Jon Cho – fortepian; Józef Elsner Symfonia C-dur op. 11, wyk. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej, dyr. Bogusław Dawidow; Władysława Markiewiczówna Suita na dwa fortepiany, wyk. Ravel Piano Duo; Władysław Żeleński pieśni do słów Zygmunta Krasińskiego i Kazimierza Przerwy -Ttmajera, wyk. Urszula Kryger – mezzosopran, zespół Concerto Avenna, dyr. Andrzej Mysiński

07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek

"A więc wojna! Z dniem dzisiejszym wszelkie sprawy i zagadnienia schodzą na plan dalszy. Weszliśmy w okres wojny" - czytał lektor Polskiego Radia 1. września 1939. W Poranku Dwójki opowiemy o dniach poprzedzających wybuch II wojny, o panującej wówczas atmosferze, przygotowaniach wojska i cywilów,  strategii obrony, ale i pierwszych godzinach i dniach wojny. Rozmowa z historykiem z Muzeum Historii Polski - Grzegorzem Dumałą o godz. 9.30.

Zaangażowany i pełen śmiałych eksperymentów – taki będzie tegoroczny festiwal muzyki współczesnej Sacrum Profanum. W programie wydarzenia tak niecodziennych jak eko-opera czy koncert na dwanaście gitar elektrycznych. Publiczność - w niecodziennych przestrzeniach Krakowa - usłyszy też rzadko spotykane instrumenty. Szczegóły w rozmowie z Krzysztofem Pietraszewskim- Kuratorem Festiwalu. Początek rozmowy o godz. 8.30. ​

Ponadto w audycji:

- wystawa fotograficzna Anny Kłosek "Tam była granica". To podróż wzdłuż byłej polsko-radzieckiej granicy, istniejącej do ataku ZSSR na Polskę 17 września 1939 roku. To historia o starej polskiej granicy w nowym ukraińskim państwie. Podróż zawiodła fotografkę do małych wiosek i miasteczek dzisiejszej Ukrainy. 

-  „Wolę o tym nie mówić" - wystawa poświęcona losom mieszkańców Wolnego Miasta Gdańska, którzy po 1945 roku pozostali w mieście. ​

10.00 – 13.00 – Podróżnik muzyczny – prowadzi Magdalena Łoś

10.00 – 11.00 Roman Padlewski Stabat Mater, wyk.  Camerata Silesia, dyr. Anna Szostak

11.10 – 12.00 Roman Maciejewski Missa pro defunctis (fragmenty), wyk. Zdzisława Donat – sopran, Jadwiga Rappe – alt, Jerzy Knetig – tenor, Janusz Niziołek – bas, Chór i Orkiestra Filharmonii Narodowej, dyr. Tadeusz Strugała

12.05 – 12.50 – Płyta na lato – SONY

Rebirth, Sonya Yoncheva, Capella Mediterranea, Leonardo García Alarcón

12.50 – 13.00 – Zapiski ze współczesności: Przed oczyma duszy mojej - poetycki świat Adama Mickiewicza: prof. Mikołaj Sokołowski, opr. Dorota Gacek

13.00 – 15.00 – Koncerty w porze lunchu - prowadzi Róża Światczyńska

Recital fortepianowy 18. Międzynarodowego festiwalu Muzycznego Chopin i jego Europa ( 25.08.2022 Filharmonia Narodowa)

Fryderyk Chopin  Nokturn Es-dur  op 55 nr 2; Polonez- Fantazja As-dur  op 61; 3 Mazurki  op. 56; Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur  op. 22; Claude Debussy  Preludia ( zesz.I, wybór); Hermann Nehring  Trzy preludia; Karol Szymanowski  Mazurki  op 50 ( wybór), Wyk. Szymon Nehring -fortepian

16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Jakub Kukla

"Pakt zbrodniarzy" - to tytuł wystawy przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Plenerowa ekspozycja, którą można oglądać w centrum Warszawy, składa się z tekstów, zdjęć i map. Jej celem jest zwrócenie uwagi na przyczyny, skutki i globalny kontekst podpisanego 23 sierpnia 1939 roku paktu Ribbentrop-Mołotow. O wystawie oraz o znaczeniu paktu Ribbentrop-Mołotow dla losów Polski i świata - w dniu 83. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej - porozmawiamy z dr. Konradem Graczykiem, wiceszefem Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej. 

Z prof. Waldemarem Czachurem z Instytutu Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego porozmawiamy o książce "Nigdy więcej wojny". Przeniesiemy się do Gdyni na dwie wystawy opowiadające o tamtejszym porcie. W tym roku Port Gdynia obchodzi stulecie istnienia. Opowiemy o nowej filii Muzeum Tatrzańskiego. Zajrzymy do Tarnowa, gdzie trwają przygotowania do premiery sztuki "Zimowy pogrzeb" Hanocha Levina w Teatrze im. Solskiego. Spektakl w reżyserii Filipa Kowalczyka otworzy również Festiwal Komedii Talia.  

17.30 – 18.00 – O wszystkim z kulturą: prof. Wojciech Fałkowski – prowadzi Michał Szułdrzyński

18.00 – 19.00 – Teraz jazz – prowadzi Andrzej Zieliński

19.00 – 22.00 – Letnia promenada – prowadzi Joanna Grotkowska

Andrzej Panufnik Uwertura tragiczna, Roman Palester Koncert na skrzypce i orkiestrę, wyk. Krzysztof Bąkowski – skrzypce, Orkiestra Filharmonii Narodowej, dyr. Jacek Kaspszyk (Filharmonia Narodowa, Warszawa, 12.09.2014); Henryk Mikołaj Górecki III Symfonia „Symfonia pieśni żałosnych” op. 36 na sopran i orkiestrę, wyk. Joanna Kozłowska – sopran, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyr. Gabriel Chmura (Górnośląskie Centrum Kultury, Sala im. G.Fitelberga, Katowice 06.12.2003)

21.30 – 22.00 – Rozmowy na lato: Spotkanie z dr. Grzegorzem Berendtem – aut. Paweł Siwek 

22.00 – 00.00 – Nocna strefa – prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński

LITERARURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta latem" / Tomasz Łubieński "M jak Mickiewicz", czyta Olaf Lubaszenko, opracowanie Elżbieta Łukomska. 

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" / Leopold Tyrmand "Zły", czyta Marek Kondrat. 

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" / Józef Mackiewicz "Lewa wolna", czyta Jerzy Radziwiłowicz.

logo

"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.  

1 września w Trójce

Temat rocznicy wybuchu II wojny światowej poruszany będzie przez cały dzień, w audycjach „Pora na Trójkę” (g. 6 – 8.45), „Trójka przed południem” (g. 9-12), „Trójka do trzeciej” (g. 12-15) oraz „Zapraszamy do Trójki” (g. 15-19), pojawią się relacje reportera PR3 Jakuba Witkowskiego prosto z Wielunia - miasta, które zostało zbombardowane nad ranem 1 września 1939 roku. W „Zapraszamy do Trójki” nie zabraknie historycznych wspomnień oraz relacji z obchodów związanych z rocznicą wybuchu II wojny światowej. Gośćmi Piotra Gontarczyka w „Klubie Trójki” (g. 21-22) będą prof. Mirosław Kłusek z Instytutu Strat Wojennych oraz poseł Arkadiusz Mularczyk, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej, którzy poruszą temat reparacji wojennych. O godz. 22.15 radiowa Trójka wyemituje okolicznościowy reportaż Martyny Wojtkowskiej zatytułowany „Moje przeżycia wojenne” 

00.00 - 02.00 Trójka pod Księżycem – Michalina Szymborska

02.00 – 04.00 Od Punka Do Franka – Radosław Okrasko

04.00 – 06.00 Trójka Budzi – Michał Grabkowski

​​​​06.00 – 8.45 Pora na Trójkę – Karol Gnat 

Dziś początek roku szkolnego. Jakie nastroje przed pierwszym dzwonkiem towarzyszą dzieciom i rodzicom. Jak nowy rok prezentuje się w oczach ministerstwa i dyrekcji szkół? 

8.45 – 9.00 Salon Polityczny Trójki – Beata Michniewicz 

              Gość: Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych

9.00 – 12.00 Trójka Przed południem - Piotr Firan 

1 września godz. 4.45 zamiast porannej audycji słuchacze Polskiego Radia  o 6.30 usłyszeli komunikat: „a więc wojna”. Jak pierwsze dni jej wybuchu zostały utrwalone na taśmach PR – opowie Przemysław Lis.

12.00 – 15.00 Trójka do Trzeciej  – Katarzyna Cygler 

W przestrzeni publicznej od pewnego czasu obecne jest pytanie: jak wyglądałaby Polska gdyby nie została poszkodowana podczas II wojny światowej?. Można się zastanawiać jak rozwinęłaby się gospodarka, jak mocną pozycję w Europie mogłaby osiągnąć.  Straty polskiej kultury w czasie II wojny światowej są szacowane na 514 tys. obiektów; 64 tys. z nich jest opisanych w katalogu dzieł utraconych. 

Dla upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej powstała autorska kompozycja, skomponowane przez Krzesimira Dębskiego do słów Zuzanny Kozendry. „Oratorium wieluńskie” to symbol rozpaczy i przebaczenia, tragedii i miłości. Autor stworzył wielką formę muzyczną wokalno-instrumentalną, będącą przesłaniem dla ludzkości, wołaniem o pokój, harmonię i  powstrzymanie agresji. To dzieło ma przypominać ludziom, że harmonia życia i  pokój jest nieskończonym dobrem gwarantującym nasze istnienie na Ziemi. Rangę tegorocznych uroczystości związanych z 83. rocznicą wybuchu II wojny światowej w  Wieluniu podniesie prawykonanie „Oratorium wieluńskiego”. 

Bóg i proch to seria eksperymentalnych spektakli na pograniczu performansu, muzyki i sztuk plastycznych, realizowanych na podstawie autorskiej sztuki teatralnej Tomasza Mana. Przedstawienia mają formę audio-teatru – widowiska opartego na warstwie dźwiękowej, to próba przełożenia tradycyjnej formy teatru radiowego na żywy plan. W czwartej części zobaczymy na scenie Joannę Freszel, Marcina Przybylskiego i Alicję Węgorzewską. Rozmowa z gościem – reżyserem Tomaszem Manem

13.40 W 1903 roku 6 na 10 mieszkańców podwarszawskiego wówczas Wawra nie umiało czytać i pisać. Na początku XX wieku powszechne szkolnictwo było odległym marzeniem. Fundacja na rzecz Wielkich Historii zaprasza na wystawę Powrót do szkoły. Elementarz, która poprzez opowieść o niezwykłej wawerskiej szkole, Murowance, stawia pytania o społeczną rolę edukacji kiedyś i dziś. Rozmowa z gościem – Magdalena Piotrowska producentka wystawy, prezeska fundacji Muzeum z Klasą.

15.00 – 19.00 Zapraszamy do Trójki – Piotr Łodej

18.10 Trójkowy Komentarz Dnia 

19.00 – 21.00 W Tonacji Trójki – Mateusz Tomaszuk

21.00 – 22.00 Klub Trójki – Piotr Gontarczyk 

Goście: Arkadiusz Mularczyk, poseł PiS, Mirosław Kłusek, ekonomista, dyrektor Instytutu Strat Wojennych.

22.00 – 23.00 Wieczór w Trójce – Jacek Pietrasik

Reportaż:  „Moje przeżycia wojenne” - Martyna Wojtkowska

Ministerstwo Oświaty ogłosiło w 1946 r. konkurs dla uczniów na wypracowania pt. "Moje przeżycia wojenne". Czytałam te prace (wybrane, w sumie w Archiwum Akt Nowych jest ich ok. 600). Są obrazowe, poruszające i też dużo w nich dźwięku.

Kolejny odcinek powieści -  Reytan. Upadek Polski

23.00 – 00.00 Białe Szumy – Justyna Grabarz

logo

13.33 i 14.33 - "Temat dnia/ Gość PR24" - Antoni Opaliński

W rocznicę wybuchu II wojny światowej zapraszamy na wspomnienia weteranów tego konfliktu zbrojnego. Naszymi gośćmi będą Zygmunt Boczkowski pseudonim "Kruk" i pułkownik Zbigniew Wiesław Rylski.

20.33 - "Szkiełko i oko" - Dorota Kania

Dyskusja o historii w kontekście rocznicy wybuchu II wojny światowej i publikacji raportu na temat strat wojennych Polski. Gościem będzie historyk prof. Tomasz Panfil. 

22.06 - "Nakręceni" - Łukasz Adamski, Piotr Gociek

W "Nakręconych" prezentujemy Państwu najciekawsze premiery filmowe. o tym, na co warto wybrać się do kina dyskutują Łukasz Adamski i Piotr Gociek.

23.35 - "Weekend kulturalny" - Maja Kluczyńska

Rozmowa poświęcona tegorocznej edycji Narodowego Czytania, które odbędzie się 3 września. W tym roku lekturą są "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza, czyli przełomowy zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Podczas wspólnego czytania z udziałem Pary Prezydenckiej, na scenie w Ogrodzie Saskim w Warszawie wystąpią znakomici artyści, którym towarzyszyć będzie specjalnie na tę okazję przygotowana muzyka. Całość wyreżyserował dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. Warszawskie wydarzenie współorganizowane przez Narodowe Centrum Kultury będzie transmitowane przez Polskie Radio na antenach i na stronie internetowej. O szczegółach opowie sekretarz stanu w KPRP Wojciech Kolarski.

logo

07.00 - 9.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński

Często zamiast przewijanego na ekranach tekstu wybieramy krótkie formy wideo czy fotorelacje. Dotyczy to także tematów związanych z historią. Jak pokazywać w sieci ważne daty i rocznice, abyśmy o nich pamiętali? Jak 1 września wyglądają media społecznościowe w różnych częściach świata?

10.00-12.00 - „Stacja Kultura” - Kasia Dydo

Mickiewicz influencerem? Natchniony poeta czy mistrz marketingu? Cyklem "Ballady i romanse" Mickiewicz wyznaczył trendy w XIX-wiecznej literaturze. Przekonajmy się, jak kiedyś zdobywało się "lajki" i obserwatorów. W audycji zapowiemy Narodowe czytanie 2022, które już w najbliższą sobotę.

15.00-17.00 – „Czat Czwórki” – Piotr Firan

Rozpoczyna się rok szkolny a u nas krótki przewodnik dla tych, którzy czekają jego zakończenia. Ile dokładnie dni spędzimy w szkolnych ławkach, kiedy (poza przerwami świątecznymi i feriami zimowymi) odbędą najdłuższe wolne weekendy?

17.00-19.00 - „TOP” - Mateusz Kulik

Jak bardzo „nowotechnologiczna” jest dzisiejsza szkoła? Z jakich udogodnień korzysta? Czego jeszcze brakuje? Zapowiemy również Wielki Finał Cyberiady- 10 drużyn będzie rywalizowało tworząc grę podczas 24h gamejamu.

22.00-00.00 – „Tłusty Czwartek” – GrubSon

Dźwiękowe inspiracje z węgierskiego festiwalu Sziget (n.in. Noga Erez, Jungle, Meute, Channel Tres, czy Dua Lipa). Będą także nowości (londyńska ekipa Kokoroko, Kaelin Ellis) i nagrania takich wykonawców, jak Skepta, Kings of Leon, Caribou, czy grupa Rüfüs Du Sol. 


logo


07:00-10:00 "Poranek w PRD” – Poszukamy pomysłów na dobre rozpoczęcie roku szkolnego.

10:00-11:00 „Muzyczne podróże” - zajrzymy do szkoły muzycznej, opowiemy czym różni się od tej zwykłej i jak wygląda w niej rozpoczęcie roku szkolnego.

15:00-18:00 „Popołudnik w PRD” – Dzisiaj szykujemy się do szkoły i sprawdzamy czy w naszym plecaku wszystko jest. Co obowiązkowo powinno się znaleźć w tornistrach i piórnikach? Robimy razem listę i odhaczamy kolejne pozycje.

21:00-23:00 „Strefa rodzica” 

* Jak wejść w nowy rok szkolny bez  stresu? O czym pamiętać, żeby nie gonić w piętkę i nie kupować nadmiaru rzeczy? Jak zaplanować ostatnie dni wakacji i pierwsze dni w szkole, żeby płynnie i bezkolizyjnie przejść z lata do jesieni? Jak poradzić sobie w sytuacji, kiedy nasze dziecko jest pierwszoklasistą i przygodę ze szkołą dopiero rozpoczyna? Gość: Ewa Borowska, nauczycielka nauczania wczesnoszkolnego, twórczyni strony nauczycielkazpasja.pl.

* Dlaczego edukacja programistyczna i eliminacja wykluczenia informatycznego jest istotna dla przyszłości młodych ludzi i w jaki sposób uczestnictwo dzieci w olimpiadach informatycznych może im pomóc w  dorosłym, zawodowym  życiu w rozwiązywaniu problemów z zakresu medycyny, przemysłu czy ekologii. Gość: Daniel Olkowski- założyciel Olimpijskiego Koła Informatycznego, pasjonat edukacji, nauczyciel.

..

08:00 - Laureaci nagrody PR - Anny Skulskiej

Anna Skulska przypomni słuchaczom sylwetkę Witolda Małcużyńskiego – laureata III nagrody na III Konkursie Chopinowskim (1937 rok). W programie usłyszymy m.in. Nokturn c-moll op. 48 nr 2, Scherzo b-moll op. 31 Fryderyka Chopina oraz Sonatę f-moll op. 57 „Appassionatę” Ludwiga van Beethovena.

09:00 - Paderewski i Chopin - pokrewieństwa nie tylko z wyboru Moniki Mandau

Audycja poświęcona wybitnemu pianiście, kompozytorowi i politykowi Ignacemu Janowi Paderewskiemu. Monika Mandau opowie o jego sztuce wykonawczej, twórczości, a także działalności publicznej, osadzonych w szeroko rozumianym kontekście chopinowskim. W programie zabrzmią m.in. Fantazja polska op. 19 Paderewskiego (wyk. Hubert Rutkowski, Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Michał Klauza) oraz Fantazja A-dur na tematy polskie op. 13  Chopina (wyk. Jan Lisiecki, NDR Elbphilharmonie Orchester, dyr. Krzysztof Urbański).

11:00 - Audycja specjalna - Magdaleny Sawickiej

Program Magdaleny Sawickiej poświęcony Władysławowi Szpilmanowi. W audycji zabrzmią m.in. Mała uwertura, Concertino – na fortepian i orkiestrę Szpilmana, Scherzo z Kwintetu fortepianowego g-moll Juliusza Zarębskiego oraz Polonez As-dur op.53 i Nokturn cis-moll op. posth. Fryderyka Chopina.

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU