Polskie Radio

Początek jesieni i rowerowy Bieg Piastów. Polskie Radio na piątek

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2022 19:00
W Jedynce o blaskach i cieniach urlopu macierzyńskiego oraz koniec lata w turystyce i przyrodzie. Także, ósmy Rowerowy Bieg Piastów prosto z Polany Jakuszyckiej. W Dwójce zapowiedź słuchowiska na podstawie debiutanckiego, rzadko wystawianego dramatu Juliusza Słowackiego "Mindowe" w reż. Jarosława Tumidajskiego. W Czwórce zapowiedź Festiwalu Przemiany "Wyhoduj sobie miasto" - przyjazne dla mieszkańców i przyrody, bioróżnorodne, lokalne, energooszczędne. W Polskim Radiu Dzieciom o tym, czy książki oraz świadomość, którą dzięki nim rozwijamy może pomóc nam stawać się lepszym rodzicem. Zapraszamy!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Polskie Radio
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. 

00.30-00.50 - Reportaż w Jedynce 

Polska ekonomistka, publicystka Maria Krzeptowska-Jasinek z Kościeliska koło Zakopanego wraz już nieżyjącym mężem Józefem opracowała historie rodów góralskich. W ramach prowadzonego wydawnictwa wyszła m.in.  genealogia rodu Gąsieniców, Bachledów i oczywiście Krzeptowskich. Wśród tych ostatnich jednym z  najbardziej znanych postaci  jest Jan Krzeptowski Sabała - legendarny przewodnik tatrzański, muzykant, myśliwy, gawędziarz i pieśniarz.

Po górach prowadził m.in. Tytusa Chałubińskiego i Stanisława Witkiewicza. Przez Witkiewicza został nazwany „Homerem Tatr”, był także ojcem chrzestnym jego syna Stanisława Ignacego "Witkacego". W rodzinie Krzeptowskich nie brakuje także wybitnych patriotów. jak choćby  Józef Krzeptowski - legendarny  przewodnik tatrzański. 

W czasie II wojny światowej kurier na trasie Zakopane – Budapeszt. W rodzie były też kontrowersyjne osoby jak Wacław Krzeptowski, jeden z przywódców Goralenvolku podczas II wojny światowej, współpracującego z okupacyjnymi władzami niemieckimi. Ród jest związany z Tatrami od wielu  pokoleń, zajmował się głównie hodowlą owiec, przewodnictwem tatrzańskim, sportem czy inżynierią budowlaną. Reportaż Moniki Chrobak. 

06.00-09.00 - "Sygnały dnia" - zapraszają Katarzyna Gójska i Daniel Wydrych 

W audycji m.in. rozmowy polityczne - o godzinie 7.15 spotkanie z Krzysztofem Sobolewskim, sekretarzem generalnym Prawa i Sprawiedliwości, a o godzinie 8.15 - z Pawłem Bejdą z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Ponadto o sytuacji na Ukrainie w związku z planowanymi pseudo-referendami na terenach okupowanych oraz sytuacja w Rosji po ogłoszeniu mobilizacji. Poza tym o rozpoczynających się Mistrzostwach Świata Kobiet w piłce siatkowej oraz o pierwszym meczu polskiej reprezentacji, a także o rozpoczynającej się kalendarzowej i astronomicznej jesieni - koniec lata w turystyce i przyrodzie. 

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Joanna Racewicz  

W audycji o blaskach i cieniach urlopu macierzyńskiego czyli o niełatwym powrocie do pracy. Matki powracające po dłuższej przerwie do pracy często mają obawy, poczucie, że świat i koledzy poszli do przodu, a one zostały w tyle. O tym w rozmowie z Martyną Więckowską - psycholog, psychoterapeutką poznawczo-behawioralną, z doświadczeniem jako specjalistka HR w obszarach rekrutacji, szkoleń i rozwoju pracowników. 

Gościem audycji również Magdalena Kartasińska-Kwaśnik, dietetyk kliniczny. Rozmowa na temat tego, ile mamy lat metabolicznie? Ile mamy mięśni? Jaka jest zawartość wody w organizmie? Co to ma wspólnego z ilością wypitych płynów dziennie? Czyli Co zdradza analiza składu ciała? Coraz popularniejsze jest bowiem badanie składu ciała, także darmowe w przychodniach czy oferowane przez pracodawców.

Ponadto w audycji "Alfabet turystyczny" Sławy Bieńczyckiej i odcinek "H jak hymn". W najbliższą sobotę w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie - Bieg Mazurka i przygotowania do 275 urodzin Józefa Wybickiego.  

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Marcin Kusy  

Audycja z Polany Jakuszyckiej gdzie odbywa się ósmy Rowerowy Bieg Piastów. 

19.10 - "Jedynka dzieciom" - zaprasza Agnieszka Kunikowska 

W audycji wędrówka po jesiennym lesie z Tomaszem Samojlikiem. 

19.30 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Kobylecka

* 200 lat temu przemówiły... hieroglify. 27 września 1822 roku Jean-François Champollion poinformował o odczytaniu hieroglifów egipskich znajdujących się na kamieniu z Rosetty. Ten dwujęzyczny egipsko-grecki napis okazał się kluczem do złamania szyfru pisma starożytnych Egipcjan.

Swoje odkrycie Champollion opisał w artykule, któremu nadał formę listu. Przesłał go do sekretarza francuskiej Akademii Inskrypcji i Literatury. To wydarzenie uznano za narodziny nowoczesnej egiptologii. Gościem audycji dr Filip Taterka - egiptolog z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN.

* Akcja "#bezprzedawnienia" / Straty w przemyśle. Powojenne szacunki wskazywały, że zniszczeniu uległo 14 000 spośród 22 000 zakładów przemysłowych - czyli 64% istniejących przed wojną. Do tego należy dodać 85 000 warsztatów rzemieślniczych. Sam przemysł metalowy utracił 60% mocy produkcyjnych na skutek dewastacji oraz wywozu maszyn. W przypadku przemysłu węglowego sumaryczne straty obliczono na 3,2 mld przedwojennych złotych. O tym prof. Andrzej Zawistowski - historyk z Katedry Historii Gospodarczej i Społecznej SGH w Warszawie.

23.00-23.30 - "Muzyczne spotkania" - Hanna Szczęśniak

Kora - subtelna, relaksująca, magiczna, popularna na playlistach ułatwiających skupienie, naukę i pracę, przekazywana z pokolenia na pokolenie w rodzinach tradycyjnych muzyków. To instrument strunowy, nazywany też afrykańską harfą, z pudłem rezonansowym i długim mostkiem, na którym zaczepione są struny. Korę stawia się przodem do siebie, na ziemi, między nogami i szarpie struny kciukami i palcami wskazującymi obu dłoni. To instrument-symbol, ważny dla muzyków wielu krajów - Senegalu, Gambii, Gwinei-Bissau, Gwinei i Mali. Malijskim mistrzem kory jest Ballaké Sissoko, który w Muzycznych Spotkaniach opowie nam o początkach nauki gry na instrumencie, wielu językach muzyki, sztuce słuchania i pięknie improwizacji.

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Przygody dobrego wojaka Szwejka" Jaroslava Haška, słuchowisko z 1968 roku.

21.45 - "Trędowata" Heleny Mniszkówny w wykonaniu Ireny Kwiatkowskiej, czyli najsłynniejszy polski melodramat, wydany w 1909 roku.

23.50 - Rok Polskiego Romantyzmu / "Listy" Cypriana Kamila Norwida w interpretacji Ryszarda Nawrockiego.


logo

 

00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński

00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Stanisław Grochowiak, opr. Iwona Smolka

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Marek Zwyrzykowski

Andrzej Panufnik Suita "Polonia", wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyr. Tomasz Bugaj, Wojciech Kilar Orawa na orkiestrę smyczkową, wyk. AUKSO - Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, dyr. Marek Moś, Sławomir Czarnecki Hombark-Concerto op. 32 na skrzypce i orkiestrę smyczkową, wyk. Krzysztof Jakowicz - skrzypce, Concerto Avenna, dyr. Andrzej Mysiński.

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Marcin Majchrowski

Edvard Grieg, Jean Sibelius, Sally Beamish, Carl Nielsen, César Franck, Bedřich Smetana, Wolfgang Amadeus Mozart, Jan Sebastian Bach, Franciszek Schubert, Frederick Delius, Pauline Viardot, Bernhard Henrik Crusell, Albertus Groneman

06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Marek Zwyrzykowski

Feliks Nowowiejski Uwertura do opery Legenda Bałtyku, wyk. Wielka Orkiestra Symfoniczna PR w Katowicach, dyr. Andrzej Straszyński, Edward Pałłasz Suita kociewska, wyk. Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, dyr. Jan Pruszak, Ludomir Różycki Suita z baletu "Pan Twardowski", wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyr. Janusz Przybylski, Roman Maciejewski Pieśni kurpiowskie na chór a'cappella, wyk. Warszawski Chór Kameralny, dyr. Ryszard Zimak.

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Gościem audycji (o godz. 9.30) Stanisław Pieniak - dyrektor artystyczny V Festiwalu Filmowego Świat Maklaka i Jego Przyjaciół. W programie wydarzenia: przegląd kina niezależnego młodych filmowców, kultowe filmy Maklaka, spotkania z udziałem m.in. Kingi Dębskiej, Tomasza Raczka, Marka Piwowskiego, Olgi Bołądź,  filmowe spacery i warsztaty. Ideą Festiwalu jest przypominanie ponadczasowych filmów z udziałem Maklakiewicza oraz poszukiwanie wśród współczesnych twórców właściwego mu dystansu, ironii oraz humoru i nawiązań do współczesnego życia. 

W audycji także:​ Andrzej Chłopecki we wspomnieniach w dziesiątą rocznicę śmierci wybitnego muzykologa, muzycznego krytyka; IX Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci oraz słuchowisko na podstawie debiutanckiego, rzadko wystawianego  dramatu Juliusza Słowackiego, "Mindowe" w reż. Jarosława Tumidajskiego. Premiera dramatu "Mindowe" Juliusza Słowackiego na antenie Dwójki już w najbliższą niedzielę (25.09) o godz. 19.00.

Z kolei w "Jazzowej rozmowie": country, punk, jazz, blues, barok, metal i boogie woogie w progresywnym i humorystycznym wydaniu, czyli album Rafał Sarnecki powraca z nową piątą płytą “A View From The Treetop”.

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie"

Ludwig van Beethoven I Koncert fortepianowy C-dur op. 15, wyk. Kristian Bezuidenhout - fortepiano, Freiburger Barockorchester, dyr. Pablo Heras-Casado. 

11.10-12.00 - Florent Schmitt Suite pour trompette et orchestre op. 133, wyk. Håkan Hardenberger – trąbka, Royal Stockholm Philharmonic Orchestra, dyr. Fabien Gabel; Ralph Vaughan Williams IV Symfonia f-moll, wyk. London Symphony Orchestra, dyr. Richard Hickox.

12.05-12.45 - Nikola Kołodziejczyk Ranwers na koncertujący klarnet basowy I kwintet dęty, wyk. Tomasz Żymła - klarnet basowy, LutosAir Quintet

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Krzysztof Pastor, aud. Beaty Stylińskiej

13.00-15.00 - "Dwudźwięki na 85 obrotów" - prowadzi Róża Światczyńska, Piotr Metz

Jean Sibelius Koncert d-moll cz. 3 op. 47, wyk. Soojin Han - skrzypce, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, dyr. Jose Maria Florencio; Eduard Lalo Symfonia hiszpańska d-moll op. 21, wyk. Alena Baeva- skrzypce, Academy of St-Martin-in the Fields, dyr. Sir Neville Marriner; Karol Szymanowski  IV Symfonia op. 60 "Koncertująca", wyk. Artur Rubinstein - fortepian, Orkiestra Filharmonii Narodowej dyr. Stanisław Wisłocki; Stanisław Moniuszko  Cisza dokoła - aria Stefana z opery "Straszny dwór", wyk. Bogdan Paprocki - tenor, Orkiestra Teatru Wielkiego, dyr. Witold Rowicki.

15.50-16.00 - "Słowem gramy" - prowadzi Michał Dębski

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Jamrozek

17.30-18.00 – "O wszystkim z kulturą" - Andrzej Zieliński

Audycja wokół płyty "Norwid" (Chyra, Pietrzko, Kądziela).

18.00-19.00 - "Jazz.PL" - prowadzi Piotr Metz

Koncert Adzik Sendecki i Atom String Quartet

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek

Koncert symfoniczny z Fesiwalu Grafenegg (Grafenegg, 19.08.2022). Max Bruch (1838-1920) Koncert skrzypcowy nr 1 g-moll op. 26, Anton Bruckner (1824-1896); Symfonia nr 8 c-moll, wyk. Bomsori Kim - skrzypce, Tonkunstler Orchestra, dyr. Fabio Luisi.

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / "Strefa literatury" - Javier Marias, aud. Katarzyny Hagmajer-Kwiatek

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / "Karnawał instrumentów" - prowadzi Łukasz Borowicz

23.00-00.00 - "Jam session" - prowadzi Przemysław Psikuta


LITERARURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" / Kazimierz Orłoś "Trzecie kłamstwo", czyta Jarosław Gajewski, opr. Elżbieta Łukomska.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" / Zofia Szymanowska "Opowieść o naszym domu", czyta Teresa Budzisz-Krzyżanowska.

21.10-21.25 - "Książka do słuchania" / Józef Mackiewicz "Droga donikąd", czyta Jerzy Radziwiłowicz.

logo

"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.  

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Barbara Marcinik  

02.00-04.00  - "Gdzie Grabek mówi: dobranoc" - Michał Grabkowski

04.00-06.00 - "Trójka budzi" - Michał Kirmuć

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" -  Łukasz Sobolewski 

W audycji m.in. o szpital w Bolesławcu, który zatrudnił szefa kuchni z Paryża. Czy pacjenci mogą w takim razie liczyć na żabie udka i świeżą bagietkę?

W audycji także o pieniążkach, sukieneczkach, cukiereczkach. To jedne z najpopularniejszych infantylizmów. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie to, że takie zdrobniałem wyrazy, są używane przez dorosłych ludzi w stosunku do innych dorosłych. Dlaczego zdrabniamy oraz czy infantylizmy powinny nas denerwować?

Ponadto o tym, że niejednokrotnie z ust rodziców padają słowa: "Nie mogę dogadać się z moim dzieckiem". Nic dziwnego, ponieważ język dorosłych często różni się od tego używanego przez młodzież. Od kilku lat są przyznawane nagrody na młodzieżowe słowo roku, a nawet zostają wydawane słowniki gwary młodzieżowej. W jaki sposób mówią młodzi oraz skąd w ich mowie naleciałości z gwary więziennej?

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak 

Gościem Jan Piekło, były ambasador RP na Ukrainie.

09.00-10.00  - "Winien i ma" - Wojciech Surmacz 

Komentarze do aktualności ekonomicznych i gospodarczych w Polsce i na świecie. W audycji także o tym, że hashtag #cashstuffing ma blisko 600 mln wyświetleń w mediach społecznościowych. To najnowszy trend w zarządzaniu wydatkami w pokoleniu "Z" czyli wśród dzisiejszych nastolatków i dwudziestoparolatków. Młodzi chcą oszczędzać, zbierać pieniądze do koperty lub inwestować w oszczędności (41% w kryptowaluty, złoto -28% i lokaty 21% - badanie firmy Travex.

Odkładanie pieniędzy to rozwiązanie znane od dawna i kiedyś popularne w pokoleniu boomersów: comiesięczne zarobki dzielimy na różne kategorie wydatkowe, wkładamy do podpisanych kopert i korzystamy z pieniędzy zgodnie z przeznaczeniem, trzymając się wyznaczonych limitów. 

Goście: dr Artur Bartoszewicz SGH oraz dr Paweł Poszytek z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. 

10.00-13.00 - "Zapraszamy na weekend" - Piotr Firan

W cyklu "Niezła historia" o wydarzeniach z 1895 roku, kiedy we Francji powołano Powszechną Konfederację Pracy (Confédération Générale du Travail). Czym zajmuje się do dziś istniejąca organizacja? Wiadomo, że swego czasu CGT bardzo silnie oddziaływała na polskie środowiska emigracyjne we Francji.

Dziś rusza kolejna edycja Szychty Kreatywnej. Tegoroczna edycja jest poświęcona rzemiosłu, nie tylko jako wytworom ludzkich rąk, ale również rzemieślnikom – twórcom i projektantom. W programie panele dyskusyjne, warsztaty, spotkania i wiele innych. Szychta Kreatywna rozpocznie się panelem dyskusyjnym poświęconym dziedzictwu przemysłowemu. Prowadzące panel wraz z zaproszonymi gośćmi zastanowią się, czy kobiety projektują inaczej, co się stało z ideą „szklanych domów”, czy i w jakim stopniu dziedzictwo przemysłowe może inspirować oraz kto wygrał, a kto przegrał na rewitalizacji. O tym Anna Kopaniarz z Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Z kolei "Dobrostan" to hasło tegorocznej edycji Poznań Design Festiwal. W programie święta wzornictwa jest blisko 40 wydarzeń: wystawy, warsztaty, projekcje filmowe, wykłady i dyskusje. Warto spędzić tydzień z projektantami z całej Polski między 23. września a 1. października. Wojna w Ukrainie, szalejąca inflacja, kryzys klimatyczny i energetyczny, kolejny rok pandemii skłaniają nas do zadania sobie pytania o to, czym jest dobrostan. Czy mamy zasoby, by go osiągnąć i zrobić to, posługując się narzędziami, których dostarcza świat sztuki i wzornictwa. O tym Olga Sokal - rzeczniczka prasowa festiwalu.

13.00-15.00 - "Trójkowo, filmowo" - Ryszard Jaźwiński 

​W audycji omówienie polskiej premiery filmu "Johnny" w reżyserii Daniela Jaroszka - wypowiedzi twórców oraz Piotra Trojana, nagrodzonego na FPFF w Gdyni za najlepszą główną rolę męską. A skoro po 47 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - również podsumowanie wydarzenia, wypowiedzi laureatów, zapowiedź premier kinowych najnowszych polskich produkcji.

Ponadto o 47 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto: podsumowanie, rozmowa z Olgierdem Sawą obserwującym tegoroczny festiwal. Poza tym w audycji rozmowa z Almirą Nawrot, aktorką (wciąż) dziecięcą występującą w teatrze oraz debiutującą w kinie - w filmie Krzysztofa Łukaszewicza "Orlęta. Grodno'39"​. ​

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej  

18.00-19.00 - "Scena Kodyma" - Jędrzej Kodymowski

19.00-22.00 - "Lista przebojów Trójki" - Tomasz Miara  

22.00-00.00 - "Rocka klasyka według Wiernika" - Marek Wiernik


..

07.00-09.00 - "Najlepszy dzień tygodnia" - Małgorzata Jakubowska

Riverlights 2022, czyli Festiwal Końca Lata na Wiśle już 24 września. To parada udekorowanych światłem łodzi, płynących w rytm hipnotycznej muzyki elektronicznej. 

09.00-10.00 - "Rozbiegani" - Karina Terzoni

Rozmowa na temat IV edycji Festiwalu Siły Marzeń, który odbędzie się 1 i 2 października w Ursynowskim Centrum Kultury "Alternatywy" w Warszawie. O inspiracji, przygodach, podróżowaniu i sporcie. 1 października prelegenci zabiorą nas w podróż "Dookoła Świata", a 2 października porwie nas górska przygoda, bo cały dzień odbędzie się pod hasłem "W Górach'. 

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Maciek Wójcik

Ostatnio głośno o tym, że Rysy są wyższe o 1 metr. Szacowanie wysokości górskich szczytów, to nie taka prosta sprawa. Szczególnie rekordzistów. Kiedy myślimy o najwyższych górach na świecie, przed oczami staje nam oczywiście łańcuch górski pokryty lodem i himalaiści bijący rekordy o różnych porach roku. Jednak zwycięzcę wyścigu o tytuł najwyższej góry znajdziemy nie w Azji, a na Hawajach. Okazuje się, że wulkan, który tam się znajduje przewyższa słynny Mount Everest o pół kilometra.

15.00-16.00 - "Ratujemy świat" - Kasia Dydo

W audycji zapowiedź Festiwalu Przemiany "Wyhoduj sobie miasto"- przyjazne dla mieszkańców i przyrody, bioróżnorodne, lokalne, energooszczędne. Przed nami trzy dni pełne spotkań, wykładów, warsztatów i koncertów.

17.00-18.00 - "Teraz K-pop!" - Klaudia Tyszkiewicz

Inne wersje znanych piosenek. K-popowi artyści lubią zaskakiwać i są niezwykle wszechstronni. Posłuchamy przebojów, które doczekały się specjalnych wersji wydanych w zupełnie innym stylu. Będziemy porównywać oryginały z remiksami!

18.00-20.00 - "Będzie głośno!" - Damian Sikorski

Zespół Cheap Tobacco i premiera ich płyty "Zobaczymy siebie". To w pewnym sensie "nowe" Cheap Tobacco, choć cały czas w tym samym składzie: obdarzona oryginalną barwą głosu wokalistka i autorka tekstów Natalia Kwiatkowska, oraz tworzący wspólnie z nią utwory instrumentaliści. "Nowe", bo zmienił się na bardziej dojrzały sposób, w jaki cała czwórka zaczęła patrzeć na otaczający świat.

logo


07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - w pierwszy dzień jesieni audycja poświęcona temu, co z jesienią nam się kojarzy. A ponieważ właśnie przypada także Dzień Spadającego Liścia - przyjrzymy się ze szczególną uwagą liściom.

11.00-12.00 - "Bliskie i dalekie wyprawy smoka z człowiekiem" - Smok Adaś i Wojtek będą podglądać jak pan Wasiluk z Pętowa na Podlasiu, robi miód wrzosowy.

15.00-18.00 - "Popołudnik w PRD" - nadzieja ma kolor zielony… Czym jest kolor i dlaczego go widzimy, co oznaczają kolory i z czym się kojarzą, mieszanie kolorów.

18.00-19.00 - "Współpracownia" - Miś i Smok poszukują natchnienia. Dowiadujemy się kim jest muza.

21.00-23.00  - "Strefa rodzica" - Czy książki oraz świadomość, którą dzięki nim rozwijamy może pomóc nam stawać się lepszym rodzicem. Jaka jest zależność między teorią a praktyką. Do tego, skąd biorą się napady złości u dzieci i dlaczego tak często doprowadzają nas do szału. Jak przetrwać fazy buntu dzieci. Gośćmi audycji Dominika i Aleksander Bajowie – rodzice, wydawcy książek.

..

14.00 - "Chopin. Uniwersum" - Kamila Stępień-Kutera 

Ludwig Rellstab, najbardziej zajadły krytyk muzyki Fryderyka Chopina, napisał swego czasu: "autor ma skłonność do pisania w sposób wyszukany i nienaturalny; przynajmniej w przedłożonych tańcach syci tę swoją żądzę aż do obrzydzenia". Rellstab odnosił się w ten sposób do mazurków - mistrzowskich, niedoścignionych miniaturowych poematów tanecznych, w jakie Chopin zmienił popularne wówczas stylizacje polskich tańców. Na szczęście w swojej krytyce był odosobniony - tych dzieł kompozytora po prostu nie zrozumiał. 

18.00 - "Romantyczne brzmienia" - Magdalena Łoś

W programie audycji m.in.: Koncert fortepianowy C-dur nr 1 op. 11 Ludwiga van Beethovena w interpretacji Ronalda Brautigama z towarzyszeniem Kölner Akademie, pod dyrekcją Michaela Alexandra Willensa; Preludia op. 28 Fryderyka Chopina pod palcami Charlesa Richard-Hamelina, a także Ma Mere l'Oye Maurice’a Ravela w wykonaniu Stevena Osborne’a i Paula Lewisa.

21.00 - "Szlakiem Chopina" - Piotr Wojciechowski 

Fryderyk Chopin - twórca kosmopolityczny, ale jednak swojski, obywatel Europy, a przesiąknięty polskością, podróżujący po całej ojczyźnie i jednocześnie na wskroś warszawski. Spróbujmy podążyć szlakiem, który wiedzie po najważniejszych dla Chopina miejscach; miejscach, które znaczone były zarówno ciepłymi wspomnieniami, jak i przykrymi doświadczeniami. W audycji muzyczne zwiedzanie - Europy, Polski, salonów, wiejskich gospodarstw, gór i nadmorskich okolic… wszędzie tam, gdzie, jakże bogate, życiowe losy poniosły kompozytora. Druga część audycji osnutej wokół Teatru Narodowego w Warszawie. Posłuchamy m.in. Uwertury do opery Leszek Biały Elsnera i Koncertu f-moll patrona naszej anteny. 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU