Polskie Radio

Sportowe emocje w drodze do #Paryż2024. Podsumowujemy 24. Piknik Olimpijski

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2023 20:50
Piknik Olimpijski to jeden z największych i najważniejszych eventów sportowo-rekreacyjnych w Polsce. Wydarzenie jest coroczną, flagową imprezą Polskiego Komitetu Olimpijskiego. W tym roku już po raz 24. odbył się w warszawskim Parku Kępa Potocka. Na uczestników czekała moc sportowych atrakcji. Zapraszamy na podsumowanie wydarzenia. 
Zbigniew Bródka, medalista olimpijski w łyżwiarstwie szybkim podczas 24. Pikniku Olimpijskiego na Kępie Potockiej w Warszawie
Zbigniew Bródka, medalista olimpijski w łyżwiarstwie szybkim podczas 24. Pikniku Olimpijskiego na Kępie Potockiej w WarszawieFoto: PAP/Piotr Nowak

W 24. Pikniku Olimpijskim wzięła udział między innymi trzykrotna medalistka igrzysk w kajakarstwie - Aneta Konieczna.

- Taka imprezę jest super pomysłem i okazją, by pokazać dzieciom, że sport to nie tylko komputer. Można spróbować tutaj każdej dyscypliny, która tylko rozwija się i działa na terenie Polski. Co więcej, można pokazać także nas, olimpijczyków - jako przykład tego, że jeśli tylko się chce, można się rozwijać i zdobywać medale - mówiła. 

Posłuchaj
00:33 12378735_1.mp3 Aneta Konieczna o Pikniku Olimpijskim (IAR)

 

Na wydarzeniu gościła także mistrz olimpijski z Soczi w łyżwiarstwie szybkim - Zbigniew Bródka.

- Dopisała nam piękna pogoda. Ja oczywiście wolałbym żeby wszystko zamarzło i był tutaj lód - zauważył z uśmiechem. - Zabrałem ze sobą córkę i chrześniaka. Chciałem, by poczuli olimpijski klimat i mogli spotkać wielu sportowców i spróbować różnych dziedzin - zaznaczył.

Posłuchaj
00:23 12378735_2.mp3 Zbigniew Bródka o Pikniku Olimpijskim (IAR)

 

Uczestnicy 24. Pikniku Olimpijskiego na Kępie Potockiej w Warszawie. Uczestnicy 24. Pikniku Olimpijskiego na Kępie Potockiej w Warszawie.

Ze sceny przemówił także ambasador Japonii Akio Miyajima oraz pierwsza radczyni ambasady Francji Lucie Stepanyan. "Przyszłoroczne igrzyska olimpijskie w Paryżu będą setną rocznicą pierwszego występu Polaków w tej imprezie, po stu latach ponownie stolica Francji jest gospodarzem tej imprezy. Cieszę się, że są akcenty nawiązujące do igrzysk olimpijskich" - powiedziała radczyni, życząc wszystkim dobrej zabawy i sukcesu Igrzyskom Europejskim.

Sportowe atrakcje dla każdego! 

PKOl wraz z Polskimi Związkami Sportowymi przygotował ponad 50 sportowych stref, a w nich ponad 100 konkurencji i różnych atrakcji sportowych, no i przede wszystkim spotkania z setką polskich medalistów olimpijskich.  - To największy piknik w Polsce. Największa impreza sportowo- rekreacyjna - zaznacza Radosław Piesiewicz, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.


Posłuchaj
00:41 12378379_1.mp3 Radosław Piesiewicz, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego o Pikniku Olimpijskim (IAR)

 

Podobnie Mistrz olimpijski w zapasach z Atlanty (1996) - Ryszard Wolny podkreśla, że to szczególna impreza. - To jedyny taki dzień - mówi. 


Posłuchaj
00:21 12378571_1.mp3 Ryszard Wolny o Pikniku Olimpijskim (IAR)

 


Kierunek Paryż!

Jedną z największych sobotnich atrakcji był start sztafety, której uczestnicy pokonali na rowerach stacjonarnych dystans 9705 km dzielących stolicę Japonii, gospodarza poprzednich igrzysk olimpijskich i przyszłorocznych Igrzysk XXXIII Olimpiady w stolicy Francji Paryżu.
W programie pikniku znalazły się: badminton, boks, biathlon, cheerleading, curling, rolki i deskorolki, hokej na trawie, jeździectwo, kajakarstwo, kolarstwo, koszykówka, krykiet, lekkoatletyka, łucznictwo, pięciobój nowoczesny, piłka nożna, podnoszenie ciężarów, przeciąganie liny, siatkówka, szermierka, tenis, tenis stołowy, wioślarstwo, zapasy, czy żeglarstwo.

Piotr Michalik, były zapaśnik w stylu klasycznym, mistrz świata i czterokrotny mistrz Polski podczas 24. Pikniku Olimpijskiego na Kępie Potockiej w Warszawie. Piotr Michalik, były zapaśnik w stylu klasycznym, mistrz świata i czterokrotny mistrz Polski podczas 24. Pikniku Olimpijskiego na Kępie Potockiej w Warszawie.

Uczestnikom pikniku zaprezentowana została także nowa dyscyplina olimpijska breakdancing. Na scenie pokazali się członkowie kadry narodowej. Breakdancing zagościł już na III Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich w Buenos Aires w 2018 roku, a teraz znajduje się w programie III Igrzysk Europejskich.

Uczestnicy 24. Pikniku Olimpijskiego na Kępie Potockiej w Warszawie Uczestnicy 24. Pikniku Olimpijskiego na Kępie Potockiej w Warszawie

Nie zabrakło także strefy paraolimpijskiej, która w poprzednich latach cieszyła się ogromną popularnością.

W strefach piknikowych zaprezentowały się także: Centralny Ośrodek Sportu i Instytut Sportu, Muzeum Sportu i Turystyki, OSiR Żoliborz, ECO Sport, Polski Komitet Paraolimpijski i UNICEF.

 Mat.prasowe/id/IAR/PAP/zch


Patroni Medialni


Zobacz więcej na temat: Piknik Olimpijski W POLSKIM RADIU