Polskie Radio

Lora Szafran "Lora Szafran Ewa Demarczyk Inspiracje"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2023 10:12
Lora Szafran odnalazła własną interpretację utworów uważanych w pewnych kręgach za kultowe i przygotowała we współpracy z Miłoszem Wośko dziesięć utworów na płytę LORA SZAFRAN EWA DEMARCZYK INSPIRACJE.
Lora Szafran Ewa Demarczyk Inspiracje
Lora Szafran "Ewa Demarczyk Inspiracje"Foto: Polskie Radio

Trzeba mieć dużo odwagi i głęboką świadomość twórczą, żeby mierzyć się z legendą. Albo, żeby legendę potraktować jako inspirację i odnaleźć własną interpretację utworów uważanych w pewnych kręgach za kultowe.

Tę drugą ścieżkę wybrała Lora Szafran przygotowując we współpracy z Miłoszem Wośko utwory na płytę LORA SZAFRAN EWA DEMARCZYK INSPIRACJE.


Lora Szafran "Ewa Demarczyk Inspiracje". Okładka płyty Lora Szafran "Ewa Demarczyk Inspiracje". Okładka płyty

Nie ma wątpliwości, że Ewa Demarczyk i jej pierwsze wykonania pięćdziesiąt i więcej lat temu kompozycji, między innymi, Zygmunta Koniecznego do tekstów Tuwima, Baczyńskiego, czy Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej obrosły legendą i traktowane są przez wielu, jak świętość. Szczególnie, że pomysł, aby łączyć poezję z muzyką był w tamtym czasie nowatorski i kontrowersyjny.

Lora Szafran, wspierana przez Miłosza Wośko, postanowiła znane od lat utwory potraktować współcześnie, bez historycznych obciążeń, odczytując sławne bardziej i mniej z wykonań Ewy Demarczyk piosenki zdecydowanie po swojemu. Znajdując w nich własną refleksję i emocje kompletnie inne, niż jej poprzedniczka.

Sześć, spośród dziesięciu tytułów wybranych przez Lorę Szafran, skomponował Zygmunt Konieczny,  człowiek-legenda krakowskiego środowiska artystycznego. Artystka rozmawiała z kompozytorem o swoim pomyśle na tę płytę na długo przed wejściem do studia.


Bezsprzeczny jest wkład w powstały materiał Miłosza Wośko, a to już trzecia płyta, przy której Lora Szafran pracuje z tym wszechstronnym pianistą, kompozytorem, aranżerem i producentem muzycznym. Po długich rozmowach i ustaleniach z Lorą, która wybrała utwory, wymyśliła, jak chce je interpretować i co osiągnąć, Miłosz przygotował instrumentację i aranżację, wybrał muzyków i pokierował zespołem, sam zagrał na fortepianie i wreszcie nagrał w studiu wszystkie wokale Lory.

Ewa Demarczyk była aktorką. Lora Szafran jest wokalistką jazzową. Słuchając krążka LORA SZAFRAN EWA DEMARCZYK INSPIRACJE łatwo zauważyć, że interpretacje Lory Szafran są bardziej stonowane, jak gdyby dojrzalsze, a w efekcie bardziej intymne, niż wykonania Demarczyk.

Począwszy od 30 października 2023, przez 4 poniedziałki, do przestrzeni cyfrowej trafiać będą utwory zapowiadające cały zestaw. W kolejności: „Taki pejzaż”, „Grand Valse Brillante”, „Rebeka” i wreszcie w tygodniu premiery „Tomaszów”.


Źródło: YouTube Agencja Muzyczna Polskiego Radia

Lora Szafran zaprosiła do nagrania płyty dwoje gości – saksofonistę Henryka Miśkiewicza (którego słyszymy w „Tomaszowie” i piosence „Groszki i róże”) oraz śpiewającą Agę Zaryan (z którą panie zaśpiewały w duecie „Grande Valse Brillante”). Ta ostatnia powiedziała o Szafran: U Lory najważniejsze są szczerość i bycie sobą. Taka jest Lora Artystka i Lora Człowiek! Słychać to w każdej piosence na tej płycie!

Partnerzy wydania płyty: KROSNO MIASTO SZKŁA, STOART, ZAiKS. 

 

Tracklista:

Tomaszów 4:20

Pocałunki 2:51

Skrzypek Hercowicz 3:29

Taki pejzaż 3:43

Jaki śmieszny jesteś 4:19

Na moście w Avignon 3:08

Rebeka 5:00

Groszki i róże 4:16

Grande Valse Brillante 5:14

Ostatnie tango 4:38

Mat.prasowe/id