Polskie Radio

Jak prawidłowo przechowywać leki?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2025 12:00
Leki i wyroby medyczne, które mamy w domu powinny mieć swoje stałe miejsce, aby łatwiej można było je znaleźć, gdy ich pilnie potrzebujemy. Nie jest zalecane przechowywanie ich w kuchni ani w łazience ze względu na wilgoć i wyższą temperaturę tych pomieszczeń. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o domowej apteczce? 
Bardzo ważne jest regularne kontrolowanie daty ważności produktów w apteczce.
Bardzo ważne jest regularne kontrolowanie daty ważności produktów w apteczce.Foto: Shutterstock/goffkein.pro

Zapytaliśmy o to gościnię czwartkowych "Czterech pór roku", czyli Adriannę Cienkusz - ratowniczkę medyczną i instruktorkę pierwszej pomocy.

Poza tym w audycji:

- Taniec to wyjątkowa forma aktywności fizycznej, która łączy ruch z radością i naturalną potrzebą ekspresji u dzieci. W wieku 6-9 lat, kiedy rozwój fizyczny, poznawczy i emocjonalny przebiega intensywnie, wprowadzenie tańca do codziennych zajęć może przynieść wiele korzyści. Jest to nie tylko sposób na budowanie kondycji fizycznej, ale również wsparcie dla harmonijnego rozwoju młodego organizmu.

Taniec to doskonały sposób na rozwijanie umiejętności emocjonalnych i społecznych. Dzieci uczą się wyrażania emocji przez ruch, rozwijając przy tym pewność siebie. Wspólna zabawa przy muzyce sprzyja nawiązywaniu relacji z rówieśnikami i budowaniu pozytywnej atmosfery w grupie. 

Tańce ludowe i narodowe to nie tylko forma zabawy i ruchu, ale również bogactwo kulturowe, które pozwala dzieciom na poznanie i zrozumienie kultury regionalnej. Dzięki tańcom dzieci mają możliwość odkrywania różnorodności tradycji i obyczajów związanych z ich regionem. Gość: Sylwia Błażej z Narodowego Centrum Kultury.

Czytaj także: terapia tańcem i ruchem - sposób na dobre zdrowie fizyczne i psychiczne w każdym wieku

- Włoska kuchnia niepodzielnie króluje wśród miłośników jedzenia na całym świecie. To właśnie Wieczne Miasto jest najbardziej polecanym miejscem jeśli najważniejszym podróżniczym kryterium są doznania kulinarne. Ile wiemy o włoskiej kuchni? Choć pizza jest niekwestionowaną królową włoskiej gastronomii, kuchnia włoska ma o wiele więcej do zaoferowania. W zależności od regionu mogą to być: spaghetti, lasagne, tortellini, ravioli, gnocchi i innego rodzaju kluski. O tym czego nie wiemy o włoskich smakach opowiedział Emiliano Castagna z Włoskiej Akademii Kulinarnej.

- Konkursy: "Kto to, co to" i "Od małego dla dużego".

- Lektura w "Czterech porach roku": Maria Dąbrowska "Noce i dnie" w interpretacji Gustawa Holoubka. 

***

Na "Cztery pory roku" w czwartek (23.01) w godz. 9.00-12.00 zaprosiła Agnieszka Kunikowska.