Znakomici aktorzy czytają "Pana Tadeusza"

IAR
Katarzyna Karaś 08.09.2012

W Warszawie w "Narodowym czytaniu Pana Tadeusza" biorą udział m.in. Krystyna Janda, Andrzej Seweryn i Jerzy Trela.

W warszawskim Ogrodzie Saskim akcję rozpoczął prezydent Bronisław Komorowski, który doczytał inwokację. Poszczególne księgi są czytane przez znanych aktorów, m.in.: Andrzeja Seweryna, Andrzeja Chyrę, Krystynę Jandę, Olgierda Łukaszewicza, Stanisławę Celińską, Jerzego Trelę i Krzysztofa Globisza. Akompaniują im wybitni pianiści, grający utwory Fryderyka Chopina. Wśród muzyków są m.in.: Janusz Olejniczak i Andrzej Jagodziński.
- Może to się wydawać szalone czy niepotrzebne, ale myślę, że jest tyle głupszych rzeczy w życiu, że naprawdę można poświęcić trochę temu szalonemu przedsięwzięciu czasu - mówi aktor Andrzej Chyra.
- Ja swoją część cały tydzień czytałam co rano, aby się nauczyć. Tak zaczynałam dzień. To było bardzo śmieszne. Słuchały mnie koty i psy - zdradza Krystyna Janda.
- Niech pan spojrzy w mój tekst. Tutaj wszystkich tysiąc wersów ma swoją średniówkę zaznaczoną, swój koniec wersu, czyli przedostatnią długą, ostatnią długą i akcentowane, i zarówno przeniesienia sensów. I tak parę razy się niestety pomyliłem - przyznaje Olgierd Łukaszewicz.

W związku z akcją po zmroku na fasadzie Pałacu Prezydenckiego w Warszawie można będzie oglądać okolicznościową iluminację. Na zmieniającym kolor tle wyświetlana będzie symboliczna księga poematu wraz z datą i nazwą tej ogólnopolskiej akcji. W sobotę, w godz. 13-17, dla wszystkich chętnych zostanie otwarty Pałac Prezydencki. Zwiedzający będą mogli obejrzeć m.in. wystawę poświęconą Adamowi Mickiewiczowi.
Patronat nad projektem "Narodowe czytanie Pana Tadeusza" sprawuje Polskie Radio. Portal Polskiego Radia uruchomił specjalną stronę internetową pantadeusz.polskieradio.pl , poświęconą "Narodowemu czytaniu”.
IAR, kk

Archiwalne nagrania